Απόλλων-Εθνικός Άχνας: Άγονη μοιρασιά με ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους (φώτος)

Σ’ ένα μέτριο σε γενικές γραμμές παιχνίδι στο μεγαλύτερό του διάστημα, Απόλλωνας και Εθνικός έμειναν στο άγονο 0-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού στο τέλος απώλεσαν ευκαιρίες για τη νίκη ωστόσο ο Μπογκαντίνοφ έσωσε την ομάδα της Άχνας.

Με τον ένα βαθμό όφελος οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 38 και πλέον επικεντρώνονται στο ματς κυπέλλου που χαρακτηρίζεται ως ''τελικός'' κόντρα στην ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ικανοποιημένοι από τον ένα βαθμό αφού με 26 μπαίνουν σπό θέση ισχύος στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού στο Β' όμιλο.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Λειψό από πλευράς φάσεων το Α’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση προς τέλος για να ανοίξουν το σκορ. Πανομοιότυπο το σκηνικό και στην επανάληψη μέχρι που ο Απόλλωνας κατάφερε στο 57΄ να σκοράρει με τον Ποντικό και τελικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.  Στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτιαξε ευκαιρίες για τη νίκη ωστόσο βρήκε μπροστά του ένα εξαιρετικό Μπογκαντίνοφ.

νοτ

-Ο Απόλλωνας εκτίει την ποινή που του επιβλήθηκε από τον Αθλητικό Δικαστή για κλείσιμο του Νοτίου πετάλου.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

3' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά. Ο Απόλλωνας έχει την κατοχή, ενώ ο Εθνικός είναι καλά οργανωμένος στην άμυνα και περιμένει να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος για να κτυπήσει στην κόντρα.

10' Χωρίς φάσεις και σε αργό τέμπο μέχρι στιγμής το ματς. Οι γηπεδούχοι έχουν μια ελαφριά υπεροχή αφού κρατούν περισσότερο την μπάλα.

13’ Ο Απόλλωνας δείχνει κάπως  αποσυντονισμένος από τις πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του. Ναι μεν έχει την κατοχή ωστόσο δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.  Φυσικά το μυαλό είναι στο επικείμενο παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στην  ΑΕΛ.

22' Κακό ποιοτικά παιχνίδι. Περισσότερο ευχαριστημένος ο Εθνικός που κρατά με ευκολία πίσω στην άμυνα.

28’ Ασυνεννοησία στην άμυνα του Εθνικού με τον Λομοτέι  να περνά την μπάλα πάνω από το Μποκαντίνοφ αλλά τελικά να προλαβαίνει και να διορθώνει διώχνοντας την μπάλα προ της γραμμής.

30' Πολύ κακό παιχνίδι δίχως φάσεις.

36’ Καλή στιγμή για τον Εθνικό όταν ο Πεχλιβάνης με τσαμπουκά μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, έδιωξε ο Λέουβενμπεργκ.

40' Χωρίς υπερβολή πολύ μέτριο ποιοτικά ματς. Παιχνίδι κέντρου και μονομαχιών.

41’  Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς στο για τον Απόλλωνα σε κεφαλιά του Κοστάκε μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς από δεξιά.

44’ Ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία να κάνει το γύρισμα στην περιοχή. Ο Καμπρέρα έπιασε το σουτ όμως ο Λέουβενμπεργκ σωστά τοποθετημένος βγήκε και έδιωξε την μπάλα.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: Μέτριο έως κακό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να καταγράφουνα πό μία καλή ευκαιρία προς το τέλος του ημιχρόνου.

46' Έναρξη στο Β' ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

49’ Πανομοιότυπο το σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου. Αργός ρυθμός.

51’ Φάουλ σε καλό σημείο λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχή κέρδισε ο Απόλλωνας με τον Φιλιώτη να ανατρέπετε από τον Αγγελόπουλο.

52’ Πολύ κακό για τίποτα αφού ο Πέρετς σημάδεψε το τοίχος.

goal

57' Γκολ ο Απόλλωνας με τον Ποντικό. Ο Φιλιώτης έκανε την σέντρα, ο Ποντικός ήταν αφύλακτος και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπογκαντίνοφ.  Η φάση εξετάζεται.

onfi

-Ο ρεφ Mάριος Χριστοφόρου πάει σε on field review για πιθανό οφσάιντ αφού ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα επηρέαζε την φάση.

ακυρ

59’ Άκυρο τελικά το γκολ και παραμένει το 0-0.

65' Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας για το γκολ.

67’ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα Χριστοφή και Μπέκερ , έξω  Μάριος Ηλία και Μεσκίντα.

72’ Ο Ποντικός έστρωσε στον Κοστάκε, έκανε το δυνατό σουτ η μπάλα έξω.

74’ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω Κολ, Αρτεάν και Κοστάκε. Μέσα οι Βαλμπουενά, Χάμπος και Κλέιν.

-Ντεμπούτο με τη φανέλα του Απόλλωνα για το νεαρό ακραίο επιθετικό, Κλέιν.

76’ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα Οι Ιωαννίδης και Λίπσκι, έξω οι Καμπρέρα και Ντε Ιριόντο.

81' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, τίποτα το ιδιαίτερο. Παραμένει το 0-0.

82’ Καλή στιγμή για τον Εθνικό σε σουτ του Μπέκερ με το αριστερό. Σε ετοιμότητα ο κήπερ του Απόλλωνα.

85’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Σπόλιαριτς, μέσα ο Σοφοκλέους.

86’ Δυνατό σουτ του Πέρετς ο Μπογκαντίνοφ σώζει τον Εθνικό και κρατά το μηδέν.

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

90+1' Φαίνεται ικανοποιημένος ο Εθνικός με τον έναν βαθμό και οπισθοχωρεί για να κρατήσει το σκορ.

90+2’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω ο Πεχλιβάνης, μέσα ο Θωμάς Νικολάου.

90+4’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μπογκαντίνοφ σώζει τον Εθνικό σε σουτ του Χάμπου.

Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πέρετζ, Ποντικός, Σπόλιαριτς (85' Σοφοκλέους), Αρτεάν (74' Χάμπος), Νταρίκουα, Κοστάκε (74' Κλέιν), Φιλιώτης, Κολ (74' Βαλμπουενά)

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Χάμπος,  Βαλμπουενά, Κλέιν, Σοφοκλέους, Ρόμπινσον

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (76' Ιωαννίδης), Κ. Ηλία, Πεχλιβάνης (90+2' Νικολάου), Λομοτέι, Μεσκίτα (67' Μπέκερ), Καμπρέρα (76' Λίπσκι), Μ. Ηλία (67' Χριστοφή), Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Λίπσκι, Θ.Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Πέρδιος, Χριστοφή.