Φιλική νίκη με Ρομπέρζ, Νταμπό και… Mr. Assist! (φώτος)

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 της Πάφου σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Τσίρειο. Τα γκολ πέτυχαν ο Ρομπέρζ στο 35΄ και ο Νταμπό στο 38’ και τα δύο με κεφαλιές μετά από ασίστ του Ζοάο Πέδρο.

* Ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών για δημοσιογράφους και κόσμο

* Η ενημέρωση ήταν από το γραφείο τύπου των γηπεδούχων

* Δεν υπήρχε ενημέρωση για τις αλλαγές της Πάφου. Ανγκούλο, Ράκελς, Άφι, Μπεριγκό, Σαν Ρομάν, Κβίντα έπαιξαν στο 2ο μέρος

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή

-9' Πρώτη καλή στιγμή. Μπένσοπ και Ψύχας συνδυάστηκαν όμορφα εκτός περιοχής με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά, ωστόσο ο Αραγιούρι έπεσε κι απόκρουσε με αυτοθυσία

-11′ Επικίνδυνη σέντρα από τον Νταμπό, βγήκε ο Ρούτκο και μάζεψε πριν τον Μπένσοπ

-17′ Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους

-24' Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής

-25' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

-31' Νέο κόρνερ για την Πάφο. Ο Μέρφι έκανε την όμορφη ατομική προσπάθεια από τ' αριστερά, με τον Γιούστε να τον ανακόπτει και να διώχνει σε κόρνερ

-34' Πρώτο σουτ στον στόχο. Ο Πέδρο σημάδεψε εκτός περιοχής με τ' αριστερό και υποχρέωσε τον Ρούτκο να αποκρούσει με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ

-35' ΓΚΟΛ 1-0. Εκτέλεσε το κόρνερ ο Ζοάο Πέδρο από τ'αριστερά με τον Ρομπέρζ να κάνει την κεφαλιά ψαράκι και να ανοίγει το σκορ

-38' ΓΚΟΛ 2-0 ο Απόλλωνας. Έξοχη ατομική προσπάθεια από τον Ζοάο Πέδρο ο οποίος σέντραρε στο πρώτο δοκάρι και ο Νταμπό με δυνατή κεφαλιά σημείωσε το 2-0

-40' Καλό σουτ από τον Φυλακτού, η μπάλα άουτ

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με τον Αγκίρε να περνά στη θέση του Βασιλείου

-50' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πάφο. Εκτέλεσε ο Βαλακάρι ωστόσο πέρασε ανεκμετάλλευτο

-51′ Μεγάλη ευκαιρία. Ο Νταμπό έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, διένυσε το μισό γήπεδο, πλάσαρε τον Ρούτκο, ωστόσο ο Ουκρανός τερματοφύλακας απέκρουσε. Στη συνέχεια της φάσης ο Ψύχας έκανε το φαλτσαριστό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω

-60′ Νέα απόκρουση από τον Ρούτκο. Ο Πίττας έκανε το μακρινό σουτ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να πέφτει και να μπλοκάρει εντυπωσιακά

-62′ Διπλή αλλαγή. Γιαννιώτας και Μάρκοβιτς στη θέση των Μπένσοπ και Ντένιτς. Στην κορυφή της επίθεσης μεταφέρθηκε ο Νταμπό

-68΄Cooling break Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές

-70' Επανέναρξη αγώνα

-75' Μαλεκκίδης στη θέση του Ψυχα

-77' Ωραία προσπάθεια από τ' αριστερά με τον Μαλεκκίδη να συνδυάζεται με τον Νταμπό ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι προσπαθησε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ.

-80' Ο Σπόλιαριτς αντικατέστησε τον Πίττα

-82' Ακόμη μια αλλαγή Ο Σάλαϊ αντικαθιστά τον Ρόμπι

-85' Ο Φιλιώτης στη θέση του Σακέτι

-87' Δοκάρι για την Πάφο. Ο Μέρφι έκανε το πλασέ με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ

-89' Δυνατό σουτ του Μαλεκκίδη εκτός περιοχής, ο Ρούτκο πέφτει και μπλοκάρει