Νέα Σαλαμίνα-Απόλλων: Διπλό... και αγωνία για τους τρεις τραυματίες! (Φώτος)

Ο Απόλλωνας νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0 στο στάδιο "Αμμόχωστος-Επιστροφή", στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος και πλέον επικεντρώνει την προσοχή του στον επαναληπτικό με την Πάφο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου την ερχόμενη Τετάρτη.

Την ίδια ώρα επικρατεί αγωνία για τους τρεις ποδοσφαιριστές (Βαλμπουενά, Κοστάκε, Σπόλιαριτς) που αποχώρησαν τραυματίες από το ματς.

Ισορροπημένο χαρακτηρίζεται το α' ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις με τον Απόλλωνα, ωστόσο, να παίρνει το προβάδισμα χάρης στο γκολ του Μπακένγκα στο 34' με κοντινή προβολή. Στο 16' η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε με τον Ντουρμισάι, όμως, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ ο Κονέ στην αρχή της φάσης.

Ο Βαλμπουενά αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41' και τη θέση του πήρε ο Σπόλιαριτς.

Στη Νέα Σαλαμίνα πρόβλημα αντιμετώπησε ο Σεργίου ο οποίος και αντικαταστάθηκε στο 31' από τον Οφόρι.
Στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο δυναμικά και προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα πέντε λεπτά πριν από το 90' δέχθηκε και 2ο γκολ με αυτογκόλ του Λέουκο.

Ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στην προσπάθεια του να την διώξει, μετά την σέντρα του Μπακένγκα.

Πλέον η προσοχή του Απόλλωνα επικεντρώνεται στον κρίσιμο επαναληπτικό με την Πάφο την Τετάρτη, για την ημιτελική φάση του κυπέλλου με στόχο την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Η ιστοσελίδα www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στο στάδιο "Αμμόχωστος - Επιστροφή" ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

1

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-5' Πρώτη καλή φάση στον αγώνα. Σουτ του Αρτεάν, η μπάλα έξω. Εξετάζεται η φάση από το VAR, για χέρι του Μπεχαράνο στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, μετά τη σέντρα από δεξιά του Βαλμπουενά.

-6' Ελέχθηκε η φάση, δεν υπάρχει παράβαση, συνέχεια στον αγώνα.

-11' Σένρα του Σιέλβικ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους. Δεν ανησυχεί ο Μελίσσας.

6

-12' Σουτ του Φράγκου στο ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Δημητρίου.

-13΄ Κεφαλιά του Μιγκελίτο, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δημητρίου.

-16΄ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντουρμισάι το οποίο ακυρώνεται, ως οφσάιντ ο Κονέ στην αρχή της φάσης.

5

-17' Γίνεται έλεγχος της φάσης από το VAR το οποίο υιοθετεί την απόφαση του βοηθού διαιτητή. Παραμένει το 0-0.

-21' Σουτ του Βαλμπουενά, λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μελίσσας.

-24' Άστοχο σουτ του Βαλμπουενά.

-28' Σουτ σέντρα του Νάρσινγκ από αριστερά, η μπάλα έξω.

-29' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Σεργίου.

8

-30' Συνέχεια στον αγώνα.

-30' Σουτ του Βαλμπουενά, μπλοκάρει ο Μελέσσας.

-31' Αλλαγή (αναγκαστική) για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Σεργίου, μέσα ο Οφόρι.

-32' Σουτ του Κονέ, η μπάλα στα χέρια του Δημητρίου.

-33' Μακρινό δυνατό σουτ του Κοστάκε, έδιωξε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

-34' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από αριστέρα, έδιωξε με γροθιές ο Μελίσσας. Στην εξέλιξη... και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Μπακένγκα με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

1

-38' Κίτρινη στον Οφόρι, για φάουλ στον Σαγκάλ.

-39' Προσωρινή διακοπή για τραυματισμό του Βαλμπουενά. Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Απόλλωνας.

-40' Κίτρινη στον Βαλμπουενά διότι δεν βγήκε από την πιο κοντινή γραμμή.

-41' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Βαλμπουενά (αναγκαστική), μέσα ο Σπόλιαριτς.

-42' Αγωνία στον Απόλλωνα ενόψει του επαναληπτικού κυπέλλου με την Πάφο.  Κρατούσε το κεφάλι του ο Βαλμπουενά κατά την αποχώρηση του.

11

-42' Η προβολή του Άδωνη από αριστερά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, σώζει ο Μελίσσας.

-45' Άστοχο σουτ του Νάρσινγκ.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+5' Σέντρα του Κονέ, η μπάλα έξω.

Λήξη ημιχρόνου.

545

Β' ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω οι Σιέλβικ και Σαγκάλ, μέσα οι Πέρετζ και Γιούρσεβιτς.

-50' Σέντρα του Νάρσινγκ από δεξιά μπλοκάρει τη μπάλα ο Δημητρίου.

-52΄ Πολύ άστοχο σουτ του Ντουρμισάι.

-55' Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Φράγκος και Ντουρμισάι, μέσα οι Καρλίτος και Σπυριδάκης.

-58' Σουτ του Κοστάκε, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

-65' Κεφαλιά του Σπυριδάκη, μετά από σέντρα του Οφόρι, η μπάλα στα χέρια του Δημητρίου.

1

-68' Σουτ του Κονέ, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει έξω.

-70' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Κονέ και Μπεχαράνο, μέσα οι Φερνάντες και Κατσιάρης.

-72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Κοστάκε (αναγκαστική), μέσα ο Σοφοκλέους.

-74' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Σπόλιαριτς (αναγκαστική), μέσα ο Κλέιν.

-76' Κίτρινη στον Πέρετζ, για φάουλ στον Κατσιάρη.

-80' Κίτρινη στον Μπάκένγκα, γιατί έδιωξε τη μπάλα μετά το σφύριγμα του διαιτητή.

-82' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, η κεφαλιά του Καρλίτος έξω.

-85' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Αυτογκόλ ο Λέουκο. Ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στην προσπάθεια του να την διώξει μετά την σέντρα του Μπακένγκα.

33

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.