Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων: Ο Μαυρίας έχασε το... άχαστο στο 90+2 και συμβιβασμός!

Νέα Σαλαμίνα και Aπόλλωνας έμειναν στο 1-1, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Στους 10 βαθμούς ο Απόλλωνας, παραμένει στην κορυφή με συγκάτοικο πλέον την Πάφο FC. Στους 7β η Νέα Σαλαμίνα. Πρώτες βαθμολογικές απώλειες για την ομάδα του Νταβίντ Καταλά. Ο Μαυρίας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει το τρίποντο στον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις του ματς. Με 10 παίκτες τελείωσε τον αγώνα η Νέα Σαλαμίνα λόγω αποβολής του Ντιακιτέ στο 85΄ μετά από παρέμβαση του VAR. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σουτ του Φελίπε στο 21΄, διαμαρτυρήθηκαν οι του Απόλλωνα αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή, ο Πινακάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 41΄. Καλύτερος ο Απόλλωνας στο πρώτο 45λεπτο, ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη.

Με 5 λεπτά καθυστέρηση η έναρξη μέχρι να καθαριστούν τα χαρτιά πίσω στην εστία των γηπεδούχων.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά τη... δράση από το "Αμμόχωστος"

Έναρξη...

4΄ Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Απόλλωνα. Ο Σαχάρ στην περιοχή, έκανε το σουτ, εύκολα ο Κίσσας

8΄ Δυνατό σουτ από τον Πίττα, δύσκολα σε κόρνερ ο Κίσσας

14΄ Κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς, μπλόκαρε ο Κίσσας

-Καλύτερος ο Απόλλωνας, με κατοχή μπάλας, ψάχνει το γκολ, αμύνεται περισσότερο η Νέα Σαλαμίνα

17΄ Έπαιξε κάθετα ο Σαχάρ για τον Πινακά, ο Κίσσας σε κόρνερ

21΄ ΓΚΟΛ/Ο Φελίπε! Δυνατό σουτ από το Φελίπε, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, στη συνέχεια πήρε περίεργη τροχιά η μπάλα με φάλτσο προς τα μέσα για πολύ λίγο και έδειξε σέντρα ο ρεφ. Διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα. Δύσκολη φάση, δεν ξεκαθαρίζουν οι επαναληπτικές προβολές

-Έλεγχος από VAR αν πέρασε τη γραμμή η μπάλα

-Μετρά το γκολ, 1-0 η Νέα Σαλαμίνα

**Η φάση θα αναλυθεί το βράδυ της Δευτέρας απ' τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή Super Monday στη Digital TV

-Στην πρώτη της φάση σκόραρε η Νέα Σαλαμίνα, ο Απόλλωνας είχε ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα

31΄ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, γύρισμα από το Μαυρία, ο Γιόστεν από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, ψηλά η μπάλα άουτ

32΄ Σέντρα του Σεργίου, άστοχη κεφαλιά του Ντορεγκαράι

36΄ Σε ευνοϊκή θέση ο Σαχάρ στην περιοχή, δεν μπόρεσε να αποφύγει τον Κατσικά για να πλασάρει

38΄ Στο 58% η κατοχή μπάλας για τον Απόλλωνα

39΄ Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Ο Κατσικάς ανέτρεψε τον Γιόστεν

-Έλεγχος από το VAR

-Δεν αλλάζει η απόφαση

-Ο Πινακάς θα το εκτελέσει

41΄ ΓΚΟΛ/Ο Πινακάς το 1-1! Ο Κίσσας στη δεξιά πλευρά, η μπάλα στο κέντρο της εστίας. Πρώτο γκολ του Ελλαδίτη επιθετικού με τη φανέλα του Απόλλωνα

45΄ Ζήτησαν πέναλτι για χέρι οι της Νέας Σαλαμίνας μετά από σουτ του Φράγκου. Στο πρόσωπο αμυντικού η μπάλα

+5 λεπτά καθυστερήσεις

45+1 Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας , μετά από κεφαλιά του Γιόστεν, στο μαρκάρισμα ο Οφόρι

-Παραμένει το 1-1

55΄ Βγήκε εκτός περιοχής ο Γιοβάνοβιτς, έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στο σώμα αμυντικού και στη συνέχεια έδιωξε ο Ρομπέρζ

-Ετοιμάζει Ρέθιο και Αλεσάμι ο Νταβίντ Καταλά

58΄ Εκτέλεση φάουλ του Γιόστεν, με γροθιές έδιωξε ο Κίσσας

60΄ Ο Ρέθιο αντί του Σπόλιαριτς, ο Αλεσάμι στη θέση του Γιόστεν

-Με τριάδα πλέον στην άμυνα ο Απόλλωνας

66΄ Άστοχο σουτ από τον Ρέθιο, εκτός περιοχής

68΄ Διπλό μαρκάρισμα στον Πίττα κοντά στην περιοχή, διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα για φάουλ