Ομόνοια-Απόλλων: "Πράσινο" προσπέρασμα με γκολ και ασίστ του Λοΐζου! (Φώτος)

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λοΐζου, ο οποίος σημείωσε γκολ στο 1ο λεπτό, ενώ έβγαλε και την ασίστ στον Σεμέδο για το δεύτερο.

1212

Πρώτη νίκη του Σωφρόνη Αυγουστή απέναντι στον Απόλλωνα από την ημέρα που έφυγε από τους γαλάζιους της Λεμεσού.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε ο αγώνας, αφού ο Πεϊμπέρνς έκανε λάθος απομάκρυνση, η μπάλα πήγε στον Μάθιους που έδωσε στον Λοΐζου στην περιοχή και αυτός με πλασέ, νίκησε τον Λέουβενμπεργκ στο 33ο δευτερόλεπτο του αγώνα! Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει τον Απόλλωνα, που άρχισε να… συνέρχεται μετά το 10λεπτο και να απαντάει με ένα σουτ του Βαλμπουενά στο 13’. Στο 20ο λεπτό, έγινε μία φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον Σεμέδο να ανατρέπεται από τον Εκπολό. Ο διαιτητής έδειξε παίζεται, όμως το VAR τον κάλεσε να ξαναδεί την φάση και τελικά έδωσε το πέναλτι. Το Μπεζούς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Λέουβενμπεργκ έκανε τρομερή επέμβαση και κράτησε το 1-0. Εξαιρετική επέμβαση έκανε και ο Φαμπιάνο στο 29’ σε νέο σουτ του Βαλμπουενά. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ρυθμός έπεσε, χωρίς να δημιουργηθούν άλλες αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με το τριφύλλι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα του ενός τέρματος.

Ο Απόλλωνας μπήκε με διάθεση να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο Β’ μέρος, όμως η Ομόνοια ήταν καλά στημένη μεσοαμυντικά και δεν επέτρεψε στους παίκτες της ομάδας της Λεμεσού να δημιουργήσουν ευκαιρίες, εκτός από ένα σουτ του Αμπντουραχίμι στο 58’. Μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Ομόνοια ανέβασε ρυθμό, είχε μία καλή στιγμή με τον Λοΐζου στο 61’, που δεν μπόρεσε να περάσει τον Λέουβενμπεργκ (ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια στη φάση αυτή) και τρία λεπτά αργότερα, ο Λοΐζου έβγαλε σπουδαία μπαλιά στον Σεμέδο, ο Λέουβενμπεργκ έκανε να βγει, αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον ποδοσφαιριστή του τριφυλλιού με δυνατό πλασέ να κάνει το 2-0. Ο Σεμέδο είχε και δοκάρι στο 66’ σε ατομική προσπάθεια, όμως το πλασέ του πήγε στη ρίζα του δοκαριού. Από εκεί και πέρα η Ομόνοια έλεγξε τον ρυθμό και κράτησε τη νίκη μέχρι το τελικό σφύριγμα, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Η Ομόνοια με αυτή τη νίκη έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στους 18.

** Στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Σέντρα στο ντέρμπι!

-1' ΓΚΟΛ με το... καλησπέρα για την Ομόνοια! Λανθασμένο διώξιμο από τον Πεϊμπέρνς, ο Μάθιους έδωσε στον Λοΐζου στην περιοχή, ο οποίος αμέσως πλάσαρε τον Λέουβενμπεργκ για το 1-0 στα 33 δευτερόλεπτα!

-10' Σέντρα του Βαλμπουενά, πήρε ο Μάρκες που έπεσε στην περιοχή, χωρίς να υπάρχει κάτι.

-13' Σουτ του Βαλμπουενά, διώχνει σε κόρνερ ο Φαμπιάνο! Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι.

-20' Φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα. Οι παίκτες της Ομόνοιας έκαναν ένα σουτ, ζήτησαν χέρι και στην συνέχεια πέφτει ο Σεμέδο από μαρκάρισμα του Εκπολό. Θα ελεγχθεί από το VAR.

-21' Κίτρινη κάρτα στον Σπόλιαριτς για φάουλ στην αρχή της φάσης (άφησε πλεονέκτημα ο διαιτητής).

-22' Πέναλτι για την Ομόνοια! Μετά από κάλεσμα του VAR και αφού είδε την φάση σε on field review, ο ρεφ έδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Εκπολό στον Σεμέδο!

-24' Το εκτέλεσε ο Μπεζούς, το έπιασε ο Λέουβενμπεργκ! Μεγάλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα!

12345

-26' Κίτρινη κάρτα για τον Μπεζούς. Ήταν στο όριο, χάνει ένα εκ των δύο επόμενων παιχνιδιών (Ανόρθωση ή Εθνικό).

-29' Πολύ ωραίο σουτ του Βαλμπουενά από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Φαμπιάνο διώχνει και πάλι σε κόρνερ!

-30' Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, κεφαλιά του Σπόλιαριτς, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

-34' Προσπάθεια για σουτ του Πεϊμπέρνς, βρέθηκε στο έδαφος. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι με κόρνερ για τον Απόλλωνα.

-38' Μικρή διακοπή για τραυματισμό του Πεϊμπέρνς και του Κουλιμπαλί που συγκρούστηκαν σε προσπάθεια για κεφαλιά.

3434

-41' Επέστρεψαν και οι δύο ποδοσφαιριστές. Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.

-45' Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+7' Ωραία κίνηση από τον Σπόλιαριτς από δεξιά, όμως η παράλληλη σέντρα του είναι πολύ δυνατή για να βρει κάποιον συμπαίκτη.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

23212

Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Πεϊμπέρνς, μετά τη σύγκρουση του 38ου λεπτού. Στη θέση του θα μπει ο Φιλιώτης και θα γίνει εσωτερική αλλαγή, με τον Εκπολό να πηγαίνει στο κέντρο της άμυνας.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-46' Σουτ του Μάρκες, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο! Φάση στα περίπου 20 δευτερόλεπτα για τον Απόλλωνα!

-51' Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά με σέντρα, η μπάλα περνάει από όλους και φεύγει άουτ.

-58' Ωραίο σουτ του Αμπντουραχίμι, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-61' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε στον Λοΐζου ο οποίος προσπάθησε να ντριπλάρει τον Λέουβενμπεργκ και βρέθηκε στο έδαφος. Ελέγχεται η φάση από το VAR.

-63' Εξετάστηκε η φάση, δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-64' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Σέντρα του Λοΐζου, ο Λέουβενμπεργκ βγήκε αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα που έφτασε στον Σεμέδο και με δυνατό πλασέ έκανε το 2-0!

-66' Δοκάρι για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο και πάλι στην περιοχή, "χόρεψε" την άμυνα του Απόλλωνα, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Λέουβενμπεργκ!

-72' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Έξω οι Αμπντουραχίμι και Κοστάκε, μέσα οι Πέρετζ και Κρμέντσικ.

-73' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Κρμέντσικ πάτησε για τον Γιούρσεβιτς που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Η καλύτερη στιγμή του Απόλλωνα στο Β' μέρος.

-76' Αλλαγές για την Ομόνοια. Φεύγουν Μπεζούς και Κακουλλής, μπαίνουν οι Φράνσον και Ανσαριφάρντ.

-81' Σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, η μπάλα περνάει επικίνδυνα, ο Πέρετζ προσπάθησε να πιάσει κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν την πρόλαβε και έφυγε άουτ.

-82' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Έξω οι Γιούρσεβιτς και Σπόλιαριτς, μέσα οι Μαλεκκίδης και Χουσαϊν.

-84' Αλλαγή για την Ομόνοια: Φεύγει ο Λοΐζου που καταχειροκροτείται, για να μπει ο Αλιούμ.

-88' Άλλο ένα παράλληλο γύρισμα, του Μαλεκκίδη αυτή τη φορά, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ο Κρμέντσικ και φεύγει άουτ.

-90' Αλλαγές για την Ομόνοια: Έξω οι Μπασιρού και Σεμέδο, μέσα οι Χαραλάμπους και Ζαχαρίου.

-90' Πέντε λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

-90+4' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια για το 3-0. Ο Αλιούμ έκλεψε την μπάλα από τον Εκπολό, έκανε τη συρτή σέντρα, όμως ο Λέουβενμπεργκ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ!

987678

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο (90' Ζαχαρίου), Κακουλλής (76' Ανσαριφάρντ), Λοΐζου (84' Αλιούμ), Μπασιρού (90' Χαραλάμπους), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς (76' Φράνσον).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πεϊμπέρνς (46' Φιλιώτης), Τέκιε, Αμπντουραχίμι (72' Πέρετζ), Σπόλιαριτς (82' Χουσαϊν), Γιούρσεβιτς (82' Μαλεκκίδης), Βαλμπουενά, Κοστάκε (72' Κρμέντσικ), Μάρκες.

Στον πάγκο οι Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Φιλιώτης, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

ΣΚΟΡΕΡ: 1' Λοΐζου, 64' Σεμέδο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26' Μπεζούς / 21' Σπόλιαριτς

Διαιτητής: Kehlet Jakob
Α' Βοηθός Διαιτητής: Dahl Jesper Strandberg Yde
Β' Βοηθός Διαιτητής: Yurdakul Deniz