O Ντένιτς… ξεκλείδωσε το τρίποντο! (φώτος)

Δύσκολη επικράτηση του Απόλλωνα με 1-0 απέναντι στην πολύ καλή Πάφος FC. Η ομάδα του Αυγουστή δυσκολεύτηκε αφάνταστα αλλά βρήκε τον τρόπο για το τρίποντο με γκολ του Ντένιτς. Ο Σέρβος έκανε σπουδαίο ματς και το εξαργύρωσε με νικητήριο… γκολ. Ήττα στις λεπτομέρειες η ομάδα του Τόσακ που ήταν πολύ ανταγωνιστική αλλά για δεύτερο σερί ματς έμεινε μακριά από το κέρδος. Το άχαστο… ο Ντιγκινί που θα μπορούσε να τελειώσει το ματς στο 85’. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αυγουστή έχασε μεγάλες φάσεις για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ατυχος ο Απόλλωνας, είδε τον Μολ να κτυπά στο πρόσωπο και να ζητά αλλαγή. Το πάλεψε η Πάφος με τον Βα να κάνει ακόμη ένα καλό ματς. Ξεχώρισαν Ρομπέρζ, Ντένιτς και Πέδρο από τους γηπεδούχους. Στους 7 ο Απόλλωνας, στο ένα βαθμό έμεινε η Πάφος. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες.

δφδσδφσδφσδφσδ

- 1' Φάση για την Πάφο με τον ταχύτατο Βα να ξεφεύγει από τα αριστερά, ο Ανγκολέζος μέσα στην περιοχή γύρισε προς το μέρος του Μέρφι, η μπάλα στρώθηκε στον Κούζικ, σωτήρια παρέμβαση από τον Γιούστε! Ο μεσοεπιθετικός της Πάφου ήταν έτοιμος για να εκτελέσει.

- 5' Πρώτο σουτ από τον Απόλλωνα, ο Ντένιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα σε κόρνερ. Προηγήθηκε ωραία συνεργασία Ντένιτς-Πέδρο, ο Πορτογάλος την σέντρα, ο Κβίντα διώχνει προ του Ντιγκινί.

- 7' Κόρνερ του Πάντσεον στο πρώτο δοκάρι, ο Σαϊθ την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μολ. Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

- 10' Φάουλ του Πέδρο, λανθασμένη απομάκρυνση του Πανός, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, ο Σαίθ ψύχραιμα μοίρασε στον Ρούτκο.

- 12' Έπεσε ο ρυθμός, την μπάλα ο Απόλλωνας, καλά οργανωμένη η Πάφος FC.

- 15' Γρήγορη επίθεση του Απόλλωνα, ο Ντένιτς στον Πέδρο, ο Πορτογάλος είχε αρκετό χώρο, προτίμησε να δώσει στον Ματέι εκτός περιοχής, ο Ρουμάνος το σουτ, κόβεται από τον Πανός.

- 16' Το ένα-δυο οι Ματέι-Νταμπό, η μπάλα μεταφέρθηκε αριστερά, ο Αγκίρε γέμισε στην περιοχή, διώχνει ο Κβίντα. Ωραία συνεργασία από τους ποδοσφαιριστές του Αυγουστή.

- 19' Σέντρα του Αγκίρε, ο Νταμπό από το σημείο της μικρής περιοχής, κάνει το κεφάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα.

- 22' Σέντρα του Αουρέλιο από τα δεξιά, ο Μολ δεν βγαίνει, ο Μέρφι δεν προλαβαίνει.

- 24' Λάθος πάσα του Γιούστε, ο Βαλακάρι έδωσε στον Κούζικ, ο Ουκρανός βρήκε τον Αουρέλιο αλλά ο Πορτογάλος ήταν σε θέση οφσάιντ.

- 25' Ο Ματέι με χώρο μπήκε στη περιοχή, ο Ρουμάνος κακό γύρισμα, μαζεύει ο Ρούτκο.

- 27' Δυνατό σουτ του Μπένσοπ εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα ο Ρούτκο.

- 28' Δεν έχει πάρει πρωτοβουλίες ο Ντιγκινί, και θα πρέπει να ανεβάσει ταχύτητα ο Γάλλος. Τον χρειάζεται ο Αυγουστή. Σε αυτό έχει παίξει ρόλο το πολύ καλό στήσιμο του Τόσακ. Η Πάφος έκλεισε τους χώρους προς την περιοχή της.

- 29' Σουτ δυνατό του Ντιγκινί εκτός περιοχής, πάνω στον Ρούτκο.

- 30' Cooling break

ψχψχψψχ

- 31' Επανέναρξη στο ματς

- 34' Πήγε να παίξει... γρήγορα ο Απόλλωνας, ο Μπένσοπ άργησε να δώσει την τελική πάσα, η άμυνα επέστρεψε χάθηκε ο αιφνιδιασμός.

- 36΄ Φάουλ για τον Απόλλωνα, ο Πέδρο εκτέλεσε, μπέρδεμα στην άμυνα της Πάφου, διώχνει όπως όπως σε κόρνερ ο Αουρέλιο.

- 38' Η Πάφος στέκεται εξαιρετικά, δυσκολεύεται πολύ ο Απόλλωνας να αναπτυχθεί.

- 41' Μπήκαμε στο τελευταίο 5λεπτο. Η άμυνα της Πάφου κόβει τις επιθετικές ενέργειες των Νταμπό και Σακέτι.

- 43' Φάουλ του Πάντσεον, ο Μολ μαζεύει σταθερά.

ΔΥΟ τα λετπά της καθυστέρησης.

- 45+1' Στημένο του Πάντσεον, σύγκρουση Μολ-Ντιγκινί, κόρνερ για την Πάφο. Στο έδαφος ο Ελβετός.

γφγφδγδφγδφγδφγδφ

- 45+3' Φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μολ. Ο Δημήτρης Δημητρίου ετοιμάζεται να περάσει στο ματς. Πρόβλημα στο πρόσωπο ο Ελβετός, τη θέση του ο Κύπριος κίπερ.

- Ημίχρονο στο Τσίρειο.

- 46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας στην θέση του Ματέι.

- 46' Κούζικ, Αουρέλιο έξω, Ακαλέ, Ανγκούλο μέσα από την Πάφο.

Έναρξη στο β΄ ημίχρονο

- 47' Καλή κίνηση του Βα, ο Ανγκολέζος μέσα από την περιοχή κάνει το γύρισμα, σε κόρνερ διώχνει ο Ρομπέρζ.

- 48' Πολύ δυνατό φάουλ του Βαλεριάνου στον Γιαννιώτα. Κίτρινη στον Ελλαδίτη.

- 50' Κίτρινη και στον Μέρφι.

- 50' Σέντρα του Γιαννιώτα, διώχνει ο Κβίντα, ενώ περίμενε ο Νταμπό σε πλεονεκτική θέση.

- 52' Κόρνερ ο Πάντσεον, ο Δημητρίου βγαίνει αλλά δεν μαζεύει σταθερά, φάουλ κερδίζει ο Απόλλωνας στην εξέλιξη της φάσης.

- 53' Σταθερά ο Δημητρίου σε κόρνερ του Πάντσεον.

- 55' Στημένο του Πέδρο, ο Ρομπέρζ δεν προλαβαίνει για το κεφάλι. Καλή εκτέλεση.

- 56' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-0! Ο Ντένιτς!!! Ο Πέδρο το γύρισμα, ο Μπένσοπ υποδέχθηκε τη μπάλα, βρέθηκε στο έδαφος αλλά ο Σέρβος ήταν στο σωστό σημείο και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ρούτκο. Εξαλλοι πανηγυρισμοί από πλευράς Απόλλωνα. Πρώτο γκολ ο Ντένιτς με την "καυνόλευκη".

δσδσφδφδδφφφσδφ

- 59' Μεγάλη φάση για την Πάφο να απαντήσει άμεσα. Ο Βα έκανε το σουτ, ο Δημητρίου με τα πόδια, η άμυνα δεν απομάκρυνε, ο Ανγκούλο δυνατό σουτ η μπάλα άουτ.

- 61' Ανέβασε απόδοση ο Απόλλωνας, ο Ντιγκινί δυνατό σουτ εκτός περιοχής, δύσκολα ο Ρούτκο. Καλή φάση για την ομάδα του Αυγουστή.

- 64' Αδύναμο βολέ από τον Δημητρίου, καθαρίζει όμως ο Ρομπέρζ.

- 65' Γύρισμα του Γιαννιώτα, εύκολα ο Ρούτκο.

- 66' Ο Βα έπαιξε στην πλάτη του Πέδρο τον Ακαλέ, όμως ο Πορτογάλος με την εμπειρία του "καθάρισε" την φάση.

- 67' Πιο απαιτητική η Πάφος, ψάχνει το τέρμα της ισοφάρισης. Ο Μπεριγκό ετοιμάζεται από τον Τόσακ.

- 69' Οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή μετά το 1-0, μπορούσαν για καλύτερες τελικές πάσες. Μέχρι στιγμής δεν είναι συγκεντρωμένοι για να έρθει το 2ο γκολ.

- 70' Πάει για τρίτη αλλαγή ο Αυγουστή, ο Μπένσοπ θα αποχωρήσει μέσα ο Πίττας.

- 70' Ο Μέρφι θα αποχωρήσει για να πάρει την θέση του ο Μπεριγκό.

- 72' Δυνατό φάουλ ο Γιαννιώτας στον Βα, βλέπει... την κίτρινη του Θεουλή.

- 74' Επεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι,...

- 75΄ Κίτρινη ο Σακέτι σε φάουλ πάνω στον Βα.

- 77' Επικίνδυνα η Πάφος, ο Βα στον Μπεριγκό, ο Γάλλος στην περιοχή γύρισε προς το μέρος του Ανγκούλο, σωτήρια παρέμβαση του Ρομπέρζ σε κόρνερ.

- 80' Τελευταίο δεκάλεπτο στο Τσίρειο...

- 83' Στημένο για την Πάφο. Αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Ο Πάντσεον εκτελεί απευθείας, καλή αντίδραση του Δημητρίου!

- 84' Ο Μπεριγκό την σέντρα, ξανά ο Ρομπέρζ που είναι... παντού στην άμυνα του Απόλλωνα.

- 85' ΦΟΒΕΡΗ ευκαιρία για τον Απόλλωνα!!! Ο Ντιγκινί σε κενή εστία, αστοχεί! Ο Νταμπό έδωσε πάσα πάρε-βάλε ο Γάλλος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ!

- 90+1' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας το πλασέ ο Ρούτκο αποκρούει, στην επαναφορά ο Νταμπό το κεφάλι, πάνω στην γραμμή σώζει ο Κβίντα.

ΤΕΛΟΣ αγώνα, δύσκολη νίκη για την ομάδα του Αυγουστή.

Απόλλων Μολ (Δημητρίου 45+3), Πέδρο, Αγκίρε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Ντένιτς, Ματέι (Γιαννιώτας 46'), Ντιγκινί, Νταμπό, Μπένσοπ (Πίττας 70')

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Βασιλείου, Σάλαι, Κατελάρης, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Πίττας

Πάφος FC Ρούτκο, Κβίντα, Σαϊθ, Αουρέλιο (Ακαλέ 46'), Βαλεριάνος, Πάντσεον, Βαλακάρι, Πανός, Κούζικ (Ανγκούλο 46'), Βα, Μέρφι (Μπεριγκό 70')

Στον πάγκο: Μάνιον, Πέτρου, Μπεριγκό, Ράκελς, Λελιούκιν, Φυλακτού, Ανγκούλο, Αντωνίου, Ακαλέ

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χρίστου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας