Σεντερ-φορίσια "απόδραση" από το ΓΣΠ με μπαλάρα ο Απόλλωνας! (φώτος)

Ο Απόλλωνας νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-0 στο ΓΣΠ, στην καλύτερή του εμφάνιση με τον Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ στην άκρη του πάγκου, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Ο Νταμπό στο 54΄ και ο Γιάνγκα στο 85΄. Είχε δοκάρι με Πίττα ο Απόλλωνας. Ανέβηκε ξανά στην 2η θέση ο Απόλλωνας με 18 βαθμούς, συνεχίζει με 11β ο Ολυμπιακός στην 5η θέση.

Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα, σε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, με ρυθμό και μπόλικες φάσεις. Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ επιθετικά και κυριάρχισε στα πρώτα 35 λεπτά, φτιάχνοντας σημαντικές ευκαιρίες, αλλά πότε η αστοχία και πότε ο Μολ δεν επέτρεψαν στους "γαλάζιους" να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και είχε τις δικές του καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, με αποκορύφωμα το τετ α τετ του Γουίλσον με τον Γιοβάνοβιτς.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε εκ νέου πολύ καλά στο τερέν και αφού έχασε κάποιες ευκαιρίες, άνοιξε το σκορ με τον Νταμπό στο 54΄. Στη συνέχεια μπορούσε για δεύτερο γκολ, είχε και δοκάρι και στο 85΄ ο Γιάνγκα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Απόλλωνα.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης...

Και τώρα... "ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ"

ηυξυ

Έναρξη...

1΄ Πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό πρώτη τελική προσπάθεια για τον Απόλλωνα. Ωραίο τελείωμα από τον Πίττα, εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

-Σταθερά με 4-4-2 ο Απόλλωνας, δεξιά ο Αλμπάνης στην επίθεση, αριστερά ο Ζράντι

5΄ Δύο σερί κόρνερ για τον Απόλλωνα, πέρασαν ανεκμετάλλευτα

13΄ Παραμένει το 0-0, καλύτερος ο Απόλλωνας, μπήκε με επιθετικές διαθέσεις. Βάζει αρκετή πίεση η Λεμεσιανή ομάδα, αμύνεται ο Ολυμπιακός

14΄ Πέσιμο του Αλμπάνη στην περιοχή του Ολυμπιακού- Ο Ελλαδίτης άσος χτύπησε στον αγκώνα του Σαμπίνια μετά από διεκδίκηση της μπάλας

16΄ Από πλάγια θέση στην περιοχή ο Νταμπό, έκανε το τελείωμα αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Μολ -πρώην κίπερ των "γαλάζιων"

18΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα- Σέντρα του Μαυρία, κατέβασε με το κεφάλι ο Νταμπό στον Ζράντι ο οποίος έκανε το πλασέ, σπουδαία απόκρουση ο Μολ

21΄ Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό- Άστοχη κεφαλιά του Σαμπίνια, μετά από εκτέλεση κόρνερ

24΄ Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα- Ο Αλμπάνης... εκτέλεσε με το αριστερό, δεν δυσκολεύτηκε ο Μολ

26΄ Φάουλ στον Αλμπάνη σφύριξε ο ρεφ, αλλά θα έπρεπε να αφήσει πλεονέκτημα καθώς ο Πίττας βρέθηκε σε θέση βολής- Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα

29΄ Κίτρινη στο Σαμπίνια για φάουλ στον Αλμπάνη

30΄ Ο Νταμπό δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζράντι-Πολύ καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα

-Ο Απόλλωνας πραγματοποιεί ίσως την καλύτερή του εμφάνιση με Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ

33΄ Άστοχο σουτ εκτός περιοχής από τον Κυριάκου- Πρώτη οργανωμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό

36΄ Κίτρινη στον Πίττα

39΄ Νέα τελική προσπάθεια για τον Απόλλωνα, ο Αλμπάνης δεν βρήκε στόχο

41΄ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Γουίλσον έφυγε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς μετά από εξαιρετική πάσα του Μάντζη, έκανε το πλασέ αλλά νικήθηκε από τον κίπερ του Απόλλωνα- Στη συνέχεια "καθάρισε" ο Μαυρίας

45΄ Σέντρα του Κυριάκου, άστοχη κεφαλιά του Γουίλσον και άστοχη έξοδος του Γιοβάνοβιτς ο οποίος συγκρούστηκε με τον Κατελάρη

+1 λεπτό

Τέλος ημιχρόνου (Σαφώς ανώτερος ο Απόλλωνας στα πρώτα 35 λεπτά, ανέβηκε ο Ολυμπιακός στα τελευταία 10 λεπτά. Στο 58% η κατοχή μπάλας για τους φιλοξενούμενους, 7-1 στα κόρνερ και 6-4 στις τελικές προσπάθειες η ομάδα του Τσόρνιγκερ)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ξεκίνησε με φάση για τον Απόλλωνα- Σέντρα του Μαυρία, πήγε για κεφαλιά ο Νταμπό, η μπάλα χτύπησε στον ώμο του και κατέληξε άουτ

48΄ Σουτ του Μαυρία, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κόρνερ

49΄ Ευκαιρία με Κολ ο Απόλλωνας, το πλασέ του κόντραρε στο Σαμπίνια και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι- Θα έπρεπε να δοθεί κόρνερ και όχι άουτ

50΄ Μεγάλη φάση με Αλμπάνη για τον Απόλλωνα, ο Μολ είπε ΟΧΙ

51΄ Σουτ του Γουίλσον, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς

52΄ Νέα τελική με Βαγγέλη Κυριάκου, ξανά σταθερά ο Γιοβάνοβιτς

54΄ ΓΚΟΛ/Ο Νταμπό! Ο Ζράντι έδωσε τη μπάλα στον Μαυρία, έκανε το γύρισμα ο Ελλαδίτης και άψογο τελείωμα από το Γάλλο φορ για το 0-1!

55΄ Ο Μανρίκε στη θέση του Πεχλιβάνη

56΄ Άστοχο σουτ ο Μάντζης

62΄ Ελέχθηκε φάση από το VAR για το αν έγινε χέρι από παίκτη του Ολυμπιακού

-Δεν υπάρχει πέναλτι για τον Απόλλωνα

63΄ Δοκάρι για τον Απόλλωνα-  Πολύ ωραίο πλασέ από τον Πίττα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι

67΄ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό- Γκουστάβο και Κα εντός, εκτός οι Νάνι και Σαμπίνια

70΄ Νέα φάση για τον Απόλλωνα μετά από ωραία συνεργασία, ο Νταμπό δεν βρήκε στόχο

71΄ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα- Μέσα οι Σπόλιαριτς και Ίλιεφ, εκτός οι Χάμπος και Αλμπάνης

77΄ Ευτυχίδης και Χαραλάμπους μέσα, έξω οι Μάντζης και Σάλι

78΄ Ο Γιάνγκα στη θέση του Νταμπό

80΄ Σκληρό φάουλ του Χαραλάμπους στον Ρομπέρζ και κίτρινη κάρτα- Μάλλον ήταν φάση για κόκκινη κάρτα

82΄ Κίτρινη στον Γιοβάνοβιτς για καθυστερήσεις

85΄ ΓΚΟΛ/Ο Γιάνγκα το 0-2! Ο Πίττας έβγαλε μόνο τον Γιάνγκα, πλάσαρε ψύχραιμα τον Μολ και προβάδισμα δύο τερμάτων για τον Απόλλωνα