Άρης - Δόξα: Πολύ δύσκολη νίκη από την άσπρη βούλα... (φώτος)

Πολύ δύσκολα το 2/2 στο νέο πρωτάθλημα ο Άρης. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι κέρδισε με 2-1 την Δόξα.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη περισσότερο από το 5' (αποβολή Τρούγιτς) μέχρι το 76' (αποβολή Μπρόρσον) όμως τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικούς φιλοξενούμενους.

Ο Σουμάνσκι στο 58' έδωσε τη λύση όμως με την βοήθεια της τύχης και αυτογκόλ του Μπρόρσον η Δόξα ισοφάρισε στο 65'.

Τελικά το πέναλτι του Γκομίς στο 85' (για το οποίο διαμαρτυρήθηκε έντονα η Δόξα) έκρινε το ματς ενώ οι περσινοί πρωταθλητές είχαν και δοκάρι στο 90'.

Στην περιγραφή ήταν ο Νικόλας Γωγάκης, στο γήπεδο ο Παναγιώτης Χριστοφή...

-Πρώτο σφύριγμα στη Λεμεσό.

-2' Κίτρινη με το ξεκίνημα, για φάουλ του Τρούγιτς στον Σανέ. Σήκωσε επικίνδυνα το πόδι ο παίκτης της Δόξας.

-Ελέγχεται από το ΒΑΡ η πιθανότητα απευθείας κόκκινης.

-3' Καλείται να πάει στο on-field ο Ανδρέας Αργυρού.

ασασ

-Αλλάζει απόφαση ο διαιτητής μετά την εξέταση της φάσης. Απευθείας κόκκινη στον Τρούγιτς.

-Από το ξεκίνημα με αριθμητικό μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι.

-10' Κατοχή στον Άρη, ψάχνει το γρήγορο γκολ αλλά δεν έχει απειλήσει ακόμα.

-11' Σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, έτοιμος ο Σισκόφκσι.

-14' Σέντρα του Μοντνόρ, κεφαλιά του Μπαμπίκα λίγο έξω. Ήταν η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς.

-17' Νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Στεπίνσκι, διώχνει ο Σισκόφσκι.

-18' Σουτ του Μπράουν εκτός περιοχής, δεν προβληματίζει τον τερματοφύλακα της Δόξας.

-21' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Σπόλιαριτς μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Πάντιτς. Είχαν διαμαρτυρηθεί οι του Άρη για την μη υπόδειξη του φάουλ.

-Είναι εντάξει ο Σπόλιαριτς.

-23' Συρτό, δυνατό σουτ του Σανέ από διαγώνια θέση, λίγο έξω. Πιέζει ο Άρης.

-26' Άλλη μια τελική με κεφαλιά του Στεπίνσκι, πολύ άστοχη.

-Μισή ώρα στο ματς. Βλέπουμε έναν - αναμενόμενο μετά την κόκκινη - επιθετικό μονόλογο από τους γηπεδούχους.

-35' Επικίνδυνη κάθετη του Κυριάκου στον Ασάντε, διάβασε τη φάση και βγήκε ο Βανά που έδιωξε.

-36' Διαγώνιο πλασέ από τον Μπαμπίκα, μόλις έξω.

-39' Απειλεί με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί η Δόξα, έπεσε και έδιωξε ο Βανά.

-41' Συρτό σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, άστοχο.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κάρτα στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ στον Στεπίνσκι.

-Ημίχρονο. Πίεσε ο Άρης, έφτιαξε ορισμένες φάσεις αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι σε μια Δόξα που παλεύει όσο μπορεί για να κρατήσει το μηδέν.

-Μαγιαμπέλα και Σουμάνσκι στις θέσεις Μοντνόρ και Μπαμπίκα με την επανέναρξη.

-53' Μεγάλη ευκαιρία με δυνατό σουτ του Στεπίνσκι, έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ ο Σισκόφκσι.

-54' Κίτρινη στον Μπράουν για φάουλ στον Ναμπί.

-56' Ο Βλίτερ στη θέση του Ασάντε.

φγγγγγγγγγ

-58' ΓΚΟΛ 1-0, ο Σουμάνσκι δίνει τη λύση στην ομάδα του με σουτ από το ύψος της περιοχής!

-60' Σουτ του Βλίτερ από διαγώνια αριστερά, μπλοκάρει ο Βανά.

-62' Πάνω απ' τα δοκάρια το σουτ του Σουμάνσκι μέσα στην περιοχή.

-63' Κάρτα στον Μουσούντα για φάουλ στον Βλίτερ.

νηνην

-65' ΓΚΟΛ 1-1! Ισοφαρίζει με τη βοήθεια της τύχης η Δόξα. Ο Αντωνιάδης σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε, ο Βανά δεν μπόρεσε να μαζέψει, χτύπησε στο δοκάρι, στον Μπρόρσον και πήγε στα δίκτυα!

-67' Κάρτα στον Ναμπί για επικίνδυνο φάουλ στον Ουρόσεβιτς.

-68' Ο Σεσέροβιτς στη θέση του Κυριάκου.

-69' Μπένγκτσον και Καζού στις θέσεις Στεπίνσκι και Μουσούντα.

-74' Κεφαλιά από τον Καζού, άστοχη.

-Άλλα 15 λεπτά, προσπαθεί για το γκολ η ομάδα του Σπιλέφσκι αλλά δεν έχει καλή παρουσία.

-75' Μέσα και ο Γκομίς, αντί του Σπόλιαριτς.

-76' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Μπρόρσον για κράτημα στον Βλίτερ ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου. Ήταν έτοιμος να φύγει μόνος στην αντεπίθεση ο επιθετικός της Δόξας.

-Τελευταίο δεκάλεπτο.

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη σε σουτ του Μαγιαμπέλα, για χέρι του Αντωνιάδη. Διαμαρτύρονται έντονα οι φιλοξενούμενοι.

-Όπως φαίνεται μέσα από τα ριπλέι, η μπάλα χτύπησε πρώτα στο πόδι του Αντωνιάδη και μετά στο χέρι.

-Κίτρινη στον Σεσέροβιτς για διαμαρτυρίες.

-Ελέγχθηκε από το ΒΑΡ η φάση, παραμένει η απόφαση. Συνεχίζουν τις διαμαρτυρίες οι φιλοξενούμενοι.

φωδδδω

-85' ΓΚΟΛ 2-1 με το πέναλτι του Γκομίς! Έπεσε σωστά, άγγιξε τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να σώσει ο Σισκόφσκι.

-87' Πούριτς αντί Ναμπί και Ανσού αντί Τραϊτσέφσκι.

-90' ΔΟΚΑΡΙ ο Άρης μετά από σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Αντωνιάδης έβαλε το πόδι, η μπάλα στο οριζόντιο του Σισκόφσκι.

-Έντεκα λεπτά οι καθυστερήσεις!

-Η κατοχή στον Άρη που δεν επιτρέπει στην Δόξα να βγει στην επίθεση.

-90+8' Σουτ του Γκομίς εκτός περιοχής, βγάζει την απόκρουση ο Σισκόφσκι.

-ΤΕΛΟΣ.

Άρης: Βανά, Μουσούντα (69' Καζού), Μπράουν, Σπόλιαριτς (75' Γκομίς), Στεπίνσκι (69' Μπένγκτσον), Σανέ, Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ (46' Μαγιαμπέλα), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (46' Σουμάνσκι).

-Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Ζάντρο, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον, Δημητρίου, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Σουμάνσκι.

Δόξα: Σισκόφκσι, Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι (87' Ανσού), Ναμπί (87' Πούριτς), Αντωνιάδης, Μουχάμεντ, Στυλιανού, Κυριάκου (68' Σεσέροβιτς), Ασάντε (56' Βλίτερ).

-Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π. Κικόνε  Σαντίκ, Βλίτερ, Κωνσταντίνου, Σεσέροβιτς, Ανσού, Αντβί, Πούριτς.

Κίτρινες: Μπράουν, Μουσούντα / Τραϊτσέφσκι, Σεσέροβιτς

Κόκκινες: Μπρόρσον / Τρούγιτς

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης