Άρης-Ολυμπιακός: Μίλησε… η ποιότητα του Πακέ, στο -2 από την κορυφή! (φώτος)

Συνεχίζει... τις υψηλές πτήσεις ο Άρης που λύγισε... και στο Τσίρειο τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Λιάσου βρήκε την λύση (1-0) δια ποδός Μονέτ-Πακέ και πήρε τους τρεις "χρυσούς" βαθμούς.

Στους 23 βαθμούς ο Αρης δυο λιγότερους από την πρώτη θέση και τον Απόλλωνα. Δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα με το ίδιο σκορ για τον Ολυμπιακό που έμεινε στους 15 βαθμούς.

Βήμα... εδραίωσης στην εξάδα για την "Ελαφρά Ταξιαρχία". Τριπλή τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό με Σάλι-Μάντζη να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον εξαιρετικό Βάνα Άλβες που κράτησε τον Άρη.

Μοιραίος για τον "Τακτακαλά" ο Γουίλσον που απώλεσε τις ευκαιρίες για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πετράκη.

'Εναρξη αγώνα...

φγδφγδφγφγγδφγδγδγδφ

2' Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Άρη. Ο Καζού έκανε την σέντρα, η μπάλα στον Σίντεφελντ, που αιφνιδιάστηκε και έστειλε αρκετά ψηλά την μπάλα.

4' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι. Ο Ντιανέ, κάνει τάκλιν στον Μπαμπίκα με τον διαιτητή να του δείχνει την κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν η τρίτη του και θα χάσει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.

10' Μπαλιά του Κα στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ο Γουίλσον κάνει την λόμπα η μπάλα πάνω από την εστία του Βάνα.

17' Kόρνερ κερδίζει ο Άρης, εκτέλεσε ο Καζού, η μπάλα περνά παράλληλα της γραμμής.

(ΣΧΟΛΙΟ) Εικοσάλεπτο στο ματς, ο Άρης έχει την κατοχή, ο Ολυμπιακός ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

δφγδφγδφγδφ

22' O Koνφέ από τα δεξιά πέρασε την μπάλα στον Γουίλσον, ο Αφρικανός ελευθερώθηκε αλλά έπιασε... αέρα μέσα από την περιοχή.

25' Γύρισμα επικίνδυνο του Στεπίνσκι από τα δεξιά, ο Μολ πέφτει και μαζεύει προ του Πακέ.

26' Δυνατό φάουλ του Ντιαγνέ στον Μπαμπίκα που είναι χρεωμένος με κίτρινη. Φωνές από πλευράς Άρη για δεύτερη κίτρινη. Ο Βασίλης Δημητρίου δεν τιμωρεί τον Αφρικανό που πήγε άτσαλα στον παίκτη του Άρη.

32' Αγγίζει... το 0-1 ο Ολυμπιακός, ο Γουίλσον από πολύ κοντά έκανε το σουτ, ο Βάνα με τα πόδια διώχνει σε κόρνερ! Ο Αφρικανός έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία μπαλιά του Πεχλιβάνη.

33' Απομάκρυνση του Βαγγέλη Κυριάκου ενώ προηγήθηκε πολιορκία από πλευράς Άρη, ο Μολ με γροθιές έδιωξε προσωρινά, ο Καζού επανήλθε με το κεφάλι, ο αρχηγός του Ολυμπιακού ψύχραιμα διώχνει.

35' Τελείωμα του Στεπίνσκι από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ! Ο Πολωνός πήρε πάσα από τον Μανού Γκαρσία αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Πολύ καλή επιθετική προσπάθεια από τον Άρη!

38' Σέντρα του Πεχλιβάνη, εύκολα ο Βάνα.

39' ΓΚΟΛ ο Αρης και 1-0! Ο Πακέ! Ο Γάλλος από δύσκολη θέση έπιασε ένα συρτό σουτ και νίκησε τον Μολ! Ο Πατσέκο πήρε την κόντρα και έβγαλε τον Μονέτ-Πακέ σε θέση βολής! Το πρώτο του Γάλλου στο πρωτάθλημα.

**Η φάση ελέχθηκε από τον VAR σε κανονική θέση ο Μονέτ-Πακέ.

φσδφσφσδφσφφσδφσ

42' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Γουίλσον απέναντι από τον Βάνα δεν κάνει επαφή, μπλοκάρει ο κίπερ του Άρη.

Ημίχρονο. Προβάδισμα για τον Άρη.

Εναρξη στο Β' ημίχρονο. Με μια αλλαγή το ματς, ο Ντιαγνέ αποσύρεται για να περάσει στη θέση του ο Μανρίκε.

49' Στην περιοχή ο Γουίλσον δεν μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθεια του, βγαίνει η άμυνα από τον Άρη.

50' Απόκρουση του Μολ σε φαλτσαριστό πλασέ του Στεπίνσκι μέσα από την περιοχή!

53' Αμεση... επίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα από την μια πλευρά στην άλλη, ο Πεχλιβάνης από πλάγια θέση έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ετοιμάζει αλλαγές ο Λιάσος. Oι Σπόλιαριτς-Φράγκος στις θέσεις των Πατσέκο-Σιμιόν.

58' O Σάλι στην θέση του Πεχλιβάνη.

59' Σέντρα από τον Φράγκο μέσα στην περιοχή, παίρνει τη κεφαλιά ο Μπαμπίκα αλλά στέλνει τη μπάλα έξω.

63' Ο Σάλι πήρε τη πάσα από τον Κα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

66' Σέντρα στην περιοχή του Άρη, ο Βαγγέλης Κυριάκου έπιασε το σουτ, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, με το σώμα ο Σίντεφελντ διώχνει.

71' Νέα διπλή κίνηση ετοιμάζει ο Λιάσος... Οι Κβάσιουκ και Λόπες στις θέσεις των Μπαμπίκα και Πακέ

76' Ο Μάντζης στην θέση του Γουίλσον.

78' ΓΚΟΛ ο Άρης και 2-0! Ο Κβάσιουκ! Ο Ουκρανός αφού διεκδικήσε την μπάλα από τον Μανρίκε, έφυγε στον χώρο και απέναντι από τον Μολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Θα εξεταστεί η φάση Κβάσιουκ-Μανρίκε. Πάει στο Onfield Review ο Βασίλης Δημητρίου! Για πιθανό φάουλ του Κβάσιουκ στον Μανρίκε.

80' ΑΚΥΡΟ! Δεν μετρά το γκολ του Άρη. Κίτρινη στον Κβάσιουκ για φάουλ στον Μανρίκε.

φγδφγδφγφδγδφγγγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Παραμένει το 1-0 για τον Άρη, όλα... ανοιχτά στο Τσίρειο.

81' Σουτ του Σάλι εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ.

86' Στημένο του Σάλι, ο Καμερουνέζος εκτέλεσε, ο Βάνα βγήκε και μάζεψε.

89' Στο έδαφος ο Βάνα Άλβες, ακυρώνεται η αλλαγή του Μανού Γκαρσία. Ανησυχία από πλευράς Άρη, μέσα το ιατρικό τιμ της Λεμεσιανής ομάδας.

ΕΞΙ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' O Ραντούτ στην θέση του Γκαρσια. Έγινε τελικά η αλλαγή.

90+6' Τριπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, πρώτα ο Σάλι, στην συνέχεια ο Μάντζης δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Βάνα Άλβες που έκανε την απόκρουση του αγώνα.

TEΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Αρης: Βάνα, Μανού, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Καζού, Γιαγκό, Μονέτ-Πακέ (Λόπες 72'), Σίντεφελντ, Πατσέκο (Σπόλιαριτς 56'), Μπαμπίκα (Κβάσιουκ 72'), Σιμιόν (Φράγκος 56')

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Νούνο Λόπες, Ράντουτ, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Φράγκος, Κβάσουκ, Μουσούντα, Ματθαίου, Ιωσηφίδης

Ολυμπιακός: Μολ, Μποβέδα, Κα, Γουίλσον (Μάντζης 76'), Σαρφό, Πεχλιβάνης (Σάλι 58'), Κονφέ, Ντιαγνέ (Μανρίκε 46'), Νάνι, Κυριάκου, Μουκτάρης

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Ανδρονίκου, Σάλι, Μάντζης, Γκουστάβο, Μανρίκε, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς

*Πρόβλημα στην προθέρμανση για τον Στέφανο Χαραλάμπους, ο Μουκτάρης πήρε την θέση του.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης