Εθνικός-Άρης: Εξάσφαιρος… και μόνος στην 2η θέση! (Φώτος)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Άρης ο οποίος επικράτησε με 6-2, εκτός έδρας του Εθνικού Άχνας και διατηρείται μόνος στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Πιο δυναμικά μπήκε ο Άρης στον αγώνα ο οποίος πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με κοντινή προβολή του Μπένγκτσον, μετά την πάσα του Σόκε, κι αφού αρχικά κατέβασε τη μπάλα με το στήθος στη συνέχεια σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα. Η ομάδα της Λεμεσού έλεγξε τον αγώνα με τον Εθνικό να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Βανά Άλβες. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίωρο ο Άρης κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Περατικού στον Γκομίς το οποίο αξιοποίησε ο ίδιος και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Άρης όχι μόνο διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα αλλά πέτυχε και 3ο γκολ με τον Μοντνόρ ο οποίος με κοντινή προβολή πρόλαβε τον Παναγή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά την ασίστ που δέχθηκε από τον Μπένγκτσον. Η ομάδα της Λεμεσού δεν σταμάτησε εκεί αφού στο 69’ σκόραρε και πάλι με τον Σεμέδο μετά την πάσα του Γκομίς. Δύο λεπτά αργότερα ο Εθνικός μείωσε με κοντινό πλασέ του Μεσκίντα κι αμέσως μετά το Άρης είχε δοκάρι με τον Μάτισικ. Στο 79’ ο Εθνικός πέτυχε και 2ο τέρμα με τον Ντε Ιριόντο ο οποίος έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Ωστόσο, το πέναλτι του Άρη για χέρι στον Μεσκίντα εκτέλεσε εύστοχα ο Σπόλιαριτς ο οποίος διαμόρφωσε το 5-2. Ένα λεπτό πριν από το 90’ ο Άρης πέτυχε και 6ο γκολ με τον Σάβο με το τελικό 6-2 ν’ ανεβάζει την “Ελαφρά Ταξιαρχία” μόνη στην 2η θέση με 44 βαθμούς, τέσσερεις πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο γήπεδο ήταν ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

Α' ημίχρονο

-3' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Η ομάδα της Λεμεσού ανοίγει το σκορ με τον Μπένγκτσον, μετά την πάσα του Σόκε, με προβολή μέσα από την περιοχή κι αφού αρχικά κατέβασε τη μπάλα με το στήθος ακολούθως σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα.

1

-10' Ελέγχει το ματς ο Άρης τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-13' Ο Μπέκερ μπήκε στην περιοχή της αντιπάλου από δεξιά, όμως, δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του.

2

-16' Σουτ του Σεμέδο διώχνει ο Παναγή.

-17' Άστοχο σουτ του Μπράουν.

-19' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουρόσεβιτς, έδιωξαν τον κίνδυνο οι αμυντικοί του Εθνικού.

1

-22' Κεφαλιά του Στυλιανού, η μπάλα έξω.

-26' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκομίς έφυγε μόνο πίσω από την άμυνα του Εθνικού, όμως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή.

-26' Κίτρινη στον Μπένγκτσον για διαμαρτυρίες. Ζήτησε πέναλτι η ομάδα της Λεμεσού.

-27' Κλήθηκε από το VAR ο διαιτητής.

1

-28' Αφού είδε τη φάση ο Κυριάκος Αθανασίου υπέδειξε τελικά πέναλτι για παράβαση του Περατικού στον Γκομίς.

-28' Κίτρινη στον Περατικό για παράβαση στον Γκομίς.

2

-29' Εκτέλεσε ο Γκομίς το πέναλτι κι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Άρη.

* Η φάση θ' αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή SUPER MONDAY

-35' Έπεσε ακόμη περισσότερο ο ρυθμός του αγώνα.

-44' Σουτ του Μπένγκτσον μέσα από την περιοχή αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγή.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.

-45'+2' Ένταση στον αγώνα μετά το κτύπημα στον Μπίκερ, εκτός φάσης, από τον Μοντνόρ. Διαμαρτυρίες από πλευράς Εθνικού η οποία ζήτησαν κόκκινη κάρτα.

-45'+2' Κίτρινη στους Μοντνόρ και Ηλία Μ.

1

Λήξη ημιχρόνου.

-46' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Μπίκερ, εντός ο Ιωαννίδης.

-46' Δοκάρι για τον Άρη. Το σουτ του Σεμέδο από δεξιά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παναγή.

-47' Πλασέ του Γκομίς, μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγή.

-50' Προσωρινή διακοπή. Ο Μούσουντα τραυματίστηκε μετά το κτύπημα που δέχθηκε στο πρόσωπο από τον Ντε Ιριόντο.

-52' Συνέχεια στον αγώνα. Για λίγο εκτός ο Μουσούντα και συνεχίζει με 10 ο Άρης.

-53' Επανήλθε ο Μουσουντά.

-54' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μοντνόρ με κοντινή προβολή πρόλαβε τον Παναγή κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά την ασίστ που δέχθηκε από τον Μπένγκτσον.

-55' Άστοχο σουτ του Μπένγκτσον.

-58' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός οι Χριστοφή και Πεχλιβάνης, εντός οι Μεσκίντα και Αγγελόπουλος.

-62' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Εκτός Μοντνόρ και Ουρόσεβιτς, εντός οι Λουκουμπάρ και Μάτισικ.

-69' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Σεμέδο δέχθηκε την πάσα του Γκομίς ο οποίος από δεξιά μπήκε στην περιοχή σούταρε και πέτυχε το 4-0 για τον Άρη.

-69' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Στυλιανού, εντός ο Ηλία Κ.

-70' Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Εκτός οι Μπένκστον, Γκομίς και Σεμέδο, εντός οι Σαβό, Σπόλιαριτς και Κακόριν.

-71' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό!  Κεφαλιά του Ηλία Μ. ο Βανά διώχνει τη μπάλα η οποία καταλήγει στον Μεσκίντα ο οποίος με κοντινό πλασέ μείωσε σε 4-1 στο σκορ.

-73' Δοκάρι για τον Άρη με τον Μάτισικ.

-74' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς).

-79' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Ντε Ιριόντο μειώνει σε 4-2.

-81' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Ντε Ιριόντο, εντός ο Περδίος.

-82' Διαμαρτυρίες από Άρη για πέναλτι. Κλήθηκε από το VAR για παράβαση - χέρι του Μεσκίντα στην περιοχή του Εθνικού.

55

-84' Δόθηκε το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Σπόλιαριτς και πέτυχε το 5-2 για τον Άρη.

-89' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Σάβο σκοράρει το 6ο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

22

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.