Οθέλλος-Άρης: Με Καζού έπιασε... ΑΠΟΕΛ στην κορυφή! (φώτος)

Ο Άρης σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, μετά το 1-0 επί του Οθέλλου στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή" και ανέβηκε στην κορυφή μαζί με το ΑΠΟΕΛ. Με ήττα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Σκάζνι στον πάγκο του Οθέλλου.

itez - ΕΔΩ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΡΥΠΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα και δημιουργούσε προϋποθέσεις για να σκοράρει, όπως στην άστοχη κεφαλιά του Στεπίνσκι από την καρδιά της άμυνας του Οθέλλου στο 17’. Τελικά το γκολ για τους πρωταθλητές ήρθε στο 32’, σε μία φάση που ο Στεπίνσκι έκανε σέντρα, ο Ράμος δεν βρήκε την μπάλα για να την απομακρύνει, έφτασε στον Καζού που με σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Οθέλλος δοκίμασε να πιέσει στην συνέχεια, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε δυνατά, με τον Μοντνόρ να είναι μία διαρκή απειλή από δεξιά, όμως δεν βρήκε δεύτερο γκολ. Σταδιακά ο Οθέλλος ανέβασε απόδοση, κρατούσε μπάλα, ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως δεν απειλούσε ουσιαστικά την εστία του Βανά.  Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο Άρης έφτασε τους 20 βαθμούς και μοιράζεται την κορυφή με το ΑΠΟΕΛ, ενώ ο Οθέλλος έμεινε στους 3 βαθμούς.

Έναρξη αγώνα.

-10' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο.

-11' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, είναι για τον Άρη! Σε μία φάση διαρκείας, ο Μοντνόρ ήταν ο τελευταίος που σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ταουντούλ έκανε μεγάλη επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

-15' Φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Άρη, με τον Οθέλλο να προσπαθεί με συνεχόμενα σουτ να δημιουργήσει κάποια τελική, όμως τα σώματα των παικτών των φιλοξενούμενων δεν το επέτρεψαν.

-17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι ήταν μόνος του μέσα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του ήταν πολύ άστοχη.

-18' Νέα ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μπαμπίκα έκανε μία ενέργεια και προσπάθησε να βγει μπροστά από τον Ταουντούλ, ο τερματοφύλακας του Οθέλλου έδιωξε, η μπάλα πήγε στον Μαγιαμπέλα που έκανε σουτ, ο Ταουντούλ ξανά έτοιμος για να διώξει σε κόρνερ!

-23' Έλεγχος από το VAR για περίπτωση πέναλτι, σε πτώση του Μαγιαμπέλα στην περιοχή.

-25' Πάει στο on field review ο Θεουλή. Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

2525

-26' Σουτ του Στεπίνσκι, άουτ η μπάλα.

-28' Κίτρινη κάρτα στον Μουσούντα. Ήταν στο όριο, θα χάσει το ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια του Άρη (Νέα Σαλαμίνα ή Καρμιώτισσα).

-32' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι έκανε σέντρα, ο Ράμος δεν βρήκε την μπάλα για να την απομακρύνει, έφτασε στον Καζού που με σουτ, την έστειλε στα δίχτυα!

-34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλο να ισοφαρίσει! Ο Σούτο πήρε την μπάλα στην περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε και έμεινε μόνος απέναντι στον Βανά, αλλά το σουτ του ήταν πολύ αδύναμο με τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει.

-36' Πρόβλημα με τον Χατζηπασχάλη.

-37' Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του μπαίνει ο Σταμούλης.

123

-41' Ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Ποπέσκου να πιάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ!

-44' Κίτρινη κάρτα στον Νίκολιτς.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Έχει ανέβει ο Οθέλλος στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

-45+4' Κίτρινη κάρτα στον Ποπέσκου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Αλλαγή για τον Άρη: Έμεινε στα αποδυτήρια ο Μπαμπίκα για να μπει ο Σουμάνσκι.

777

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Συρτό σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα έφυγε άουτ.

-48' Πέσιμο του Μοντνόρ στην περιοχή. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι. Ελέγχθηκε από το VAR που συμφωνεί με τον διαιτητή.

-52' Ο Μοντνόρ μπήκε στην περιοχή από δεξιά, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα, έδιωξαν σε κόρνερ οι παίκτες του Οθέλλου.

-53' Από την εκτέλεση κόρνερ, έγινε φάση διαρκείας με τον Μοντνόρ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Ταουντούλ.

-53' Κίτρινη κάρτα στον Σουμάνσκι.

-54' Μακρινό σουτ του Ανάνγκ, η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Βανά.

-57' Σουτ του Σουμάνσκι, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

-58' Αλλαγή για τον Άρη, ο Σάβο στη θέση του Στεπίνσκι.

-59' Κίτρινη κάρτα στον Μαμαντού. Χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων (Δόξα ή ΑΕΖ).

9090

-66' Σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

-69' Αλλαγές για τον Οθέλλο: Έξω οι Ποπέσκου και Μαμαντού, μπαίνουν οι Μπραμπίγια και Πέρες.

-69' Αλλαγές και για τον Άρη: Φεύγουν Μαγιαμπέλα και Στρούσκι στη θέση τους οι Σανέ και Σόκε.

-74' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Σάβο να παίρνει την μπάλα στην περιοχή, από πάσα του Σανέ, ο Ταουντούλ βγήκε από την εστία του, όμως το πλασέ του Σάβο έφυγε άουτ!

-79' Κίτρινη κάρτα στον Γιαγκό.

-79' Κίτρινη κάρτα και σε μέλος του τεχνικού επιτελείου.

9897

-80' Εκτέλεση κόρνερ του Οθέλλου, κεφαλιά του Γιάνσεν, η μπάλα φεύγει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Βανά.

-81' Αλλαγή για τον Άρη, ο Σπόλιαριτς μπήκε στη θέση του Μοντνόρ.

-84' Σουτ του Σπόλιαριτς, ο Ταουντούλ διώχνει σε κόρνερ.

-90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-90+1' Σουτ του Καζού, η μπάλα έφυγε άουτ.

-90+2' Πρόβλημα με τον Γιαγκό.

35533

-90+3' Σηκώθηκε ο ποδοσφαιριστής του Άρη, βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου.

-90+4' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Γιαγκό. Με 10 ο Άρης στις καθυστερήσεις.

Τέλος αγώνα

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Γιάνσεν, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Ποπέσκου (69' Μπραμπίγια), Χατζηπασχάλης (37' Σταμούλης), Γιάσο, Μαμαντού (69' Πέρες), Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Σταμούλης, Μπραμπίγια, Κατσιάτης, Καστάνας, Πέρες, Μιτσής, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορινούς.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Στεπίνσκι (58' Σάβο), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (69' Σανέ), Νίκολιτς, Στρούσκι (69' Σόκε), Μπρόρσον, Μοντνόρ (81' Σπόλιαριτς), Μπαμπίκα (47' Σουμάνσκι).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μπένγκτσον, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Σανέ, Σόκε, Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι, Σάβο.

ΣΚΟΡΕΡ: 32' Καζού
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+4' Ποπέσκου, 59' Μαμαντού / 28' Μουσούντα, 44' Νίκολιτς, 53' Σουμάνσκι, 79' Γιαγκό

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης