Ολυμπιακός - Άρης: "Mπλόκο" του αλύγιστου Τακτακαλά! (φώτος)

Ψυχωμένος Ολυμπιακός κράτησε στο μηδέν τον Άρη και πανηγύρισε ακόμη ένα σημαντικό βαθμό! Κόλλησαν στο 0-0 οι πράσινοι!

Νέες βαθμολογικές απώλειες για την Λεμεσιανή ομάδα που δεν βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την καλοστημένη άμυνα του Τακτακαλά.

Αισθητά βελτιωμένος ο Ολυμπιακός του Μάκη Σεργίδη έκανε ένα εξαιρετικά ανασταλτικά παιχνίδι και πήρε σερί ισοπαλία. Αλύγιστη η ομάδα της Λευκωσίας που μετά από Πάφο και Ανόρθωση κατάφερε να έχει κέρδος και με τον Άρη.

Στους 9 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 31 βαθμούς η ΑΕΚ.

Στην περιγραφή ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις 2 ομάδες.

- 4' Δοκάρι ο Ολυμπιακός! Εκτέλεση κόρνερ του Βαγγέλη Κυριάκου, ο Γκεριέρ πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους, η κεφαλιά του στο δοκάρι! Άτυχος ο Τακτακαλάς που μπορούσε να προηγηθεί από νωρίς.

- 8' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Πεχλιβάνης μέσα στη περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα βρίσκει στον Γιαμπλόνσκι και καταλήγει σε κόρνερ. Αντεπίθεση του Τακτακαλά, ο Χριστοδούλου έφυγε στην κόντρα, μοίρασε στον Πεχλιβάνη, έβγαλε την άμυνα ο Γιαμπλόνσκι.

σδφσδφσφσ

- 9' Διαμαρτυρίες από πλευράς "μαυροπρασίνων" για χέρι του Γιαμπλόνσκι, εξετάστηκε η φάση, δεν υπάρχει πέναλτι.

- 10' Κόρνερ του Βαγγέλη Κυριάκου, ο Μπάρντι την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Προσπαθεί να βρει τα πατήματα του ο Άρης, το πρώτο δεκάλεπτο ανήκει στον Ολυμπιακό.

- 15' Σουτ του Πεχλιβάνη, βγαίνει η άμυνα, προσπαθεί εκ νέου ο Κύπριος μεσοεπιθετικός, ξανά η άμυνα του Άρη απομακρύνει.

- 18' Ευκαιρία του Άρη! Βαθιά μπαλιά στη πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μπαμπίκα υποδέχεται, κάνει το σουτ, άμυνα του Γκεριέρ και κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβαίνει... ο Άρης, κερδίζει φάουλ από πλάγια θέση.

- 22' Επικίνδυνο χτύπημα του Καζού, βγαίνει η άμυνα από τον Γκεριέρ, η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα.

- 24' Κυκλοφορεί ο Άρης, η μπάλα φτάνει στον Γιαγκό ο οποίος κάνει το σουτ, πέφτοντας ο Γκεριέρ, βγάζει την άμυνα. Διαμαρτυρίες Γιαγκό για χέρι του Γκεριέρ. Δεν υπάρχει πέναλτι από Αθανασίου και... VAR.

fsdffsfs

- 29' Aδύναμο σουτ του Μαγιαμπέλα, εύκολα ο Τσαρλς.

- 33' Κρατάει μπάλα ο Άρης, δεν βρίσκει όμως τους διαδρόμους.

- 34' Σέντρα του Καζού, ο Τσαρλς διώχνει με γροθιές.

(ΣΧΟΛΙΟ) Είναι εμφανής η τακτική βελτίωση του Ολυμπιακού με τον Μάκη Σεργίδη. Οι "μαυροπράσινοι" υπηρετούν πιστά το πλάνο του κόουτς και βγάζουν μια εξαιρετική ανασταλτική εικόνα.

- 42' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Ο Βαγγέλης Κυριάκου έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στη περιοχή, έδωσε στον Χριστοδούλου, το σουτ του Κύπριου άσου πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βανά.

δφγδφ

- 44' Φάουλ με τον Καζού ο Άρης σε καλό σημείο.

- 45' Εκτέλεσε ο Καζού, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

δφγδφγδφγδγδ

Καθυστερήσεις - 3'

- 45+1' Μπάσιμο του Καζού στη περιοχή, γυρίζει πάνω στον Δόση.

- 45+2' Πτώση του Βαγγέλη Κυριάκου, πρόβλημα τραυματισμού για τον αρχηγό του Ολυμπιακού.

- 45+3' Οκ ο Κυριάκου.

Ημίχρονο στο ΓΣΠ. Ισορροπημένο ματς, βελτιωμένος ο Ολυμπιακός βάζει δύσκολα στον Άρη.

Ξεκινά με αλλαγές ο Άρης, θέλει να αλλάξει πράγματα ο Γίνιγκεν.

Αποχωρούν οι Στρούσκι, Γιαμπλόσκι και Γκομίς. Μέσα οι Στεπίνσκι, Μονέ-Πακέ και Τζαβέ.

- Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο.

- 48' Eπανέναρξη στο ματς, είχε τραυματισμό ο Μπάρντι.

- 49' Κόρνερ ο Ολυμπιακός, το κερδίζει ο Χέντρικς.

- 50' Νέο κόρνερ το παραχωρεί ο Ντελμίρο.

- 50' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γκεριέρ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βανά! Άγγιξε το 1-0 ο Αϊτινός μπακ! Θυμίζουμε είχε και δοκάρι στο 4' ξανά με κεφαλιά.

- 52' Πρόβλημα στο μάτι αντιμετωπίζει ο Νάνι. Περνάει εκτός ο Αφρικανός για λίγο.

γγδφγγδγδ

- 53' ΟΚ ο Νάνι, που πέρασε και κάθετη στον Χέντρικς, προλαβαίνει ο Ντελμίρο και καθαρίζει.

- 54' Ετοιμάζει τον Σάλι ο Σεργίδης.

- 54' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση ο Ολυμπιακός, ο Πεχλιβάνης μοίρασε στον Χριστοδούλου, ο Μποακί παρεμβαίνει και διώχνει σε πλάγιο.

- 55' Βαθιά μπαλιά του Γκεριέρ για τον Σάλι, βγαίνει ο Βανά και δίνει στον Ζόκε.

- 56' Φωνές από πλευράς Άρη για χέρι του Νάνι στη περιοχή του Ολυμπιακού, συνεχίζει το ματς ο Αθανασίου

ΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΦΗΓΗΦΓΗ

- 58' Συνδυασμός Στεπίνσκι-Μονέ Πακέ, ο Μπαμπίκα την σέντρα, πάνω στον Μουκτάρη.

- 59' Σέντρα του Μπαμπίκα, κεφαλιά ο Στεπίνσκι, δεν ανησυχεί ο Τσάρλς.

- 61' Άμυνα του Μουκτάρη στον Μπαμπίκα.

- 62' Άστοχο το σουτ του Μαγιαμπέλα.

- 63' Ο Ψύχας στη θέση του Χριστοδούλου.

- 64' Δοκάρι ο Άρης! Σουτ του Μαγιαμπέλα, ο Τσαρλς αγγίζει πρώτα την μπάλα και στη συνέχεια κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Βραζιλιάνου.

σδφφσδφσδφσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Εντείνει την πίεση του ο Άρης!

- 65' Κίτρινη στον Μπάρντι.

- 67' Κόρνερ ο Ολυμπιακός, ο Βανά μαζεύει.

- 68' Απόκρουση Τσαρλς σε προβολή του Στεπίνσκι! Λέει "όχι" ο Βραζιλιάνος και κρατά τον Ολυμπιακό!

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο!

- 72' Ετοιμάζει και Σικόρσκι ο Γίνιγκεν. Θέλει... γκολ ο Άρης. Ο Μαγιαμπέλα θα αποχωρήσει.

- 73' Σουτ του Μαγιαμπέλα, άουτ.

- 73' Απαντά στην αλλαγή του Άρη ο Σεργίδης που θα βάλει τον Έσελινγκ. Δυο φορ ο Άρης, τρια στόπερ ο Ολυμπιακός.

- 76' Στο μισό γήπεδο ο Άρης τον Ολυμπιακό, κρατούν οι "μαυροπράσινοι" αυτό το 0-0.

- 77' Κόρνερ ο Άρης. Ο Καζού εκτέλεσε, απομακρύνει ο Κυριάκου.

- 78' Πέρασε τον Κυριάκου στα χαφ ο Σεργίδης μετά την αλλαγή του Έσελινγκ.

- 80' Μακρινό συρτό σουτ του Ζόκε, λίγο άουτ. Κόρνερ!

- 81' Εκτέλεσε ο Καζού, διώχνει ο Έσελινγκ.

- 82' Οι Σάλι και Ψύχας έφυγαν στην κόντρα, φάουλ στον Κύπριο μέσο δίνει ο Αθανασίου.

γδφγδφδφγγδφ

- 83' Κερδίζει πλάγιο και ανάσες ο Ολυμπιακός.

- 84' Φοβερή άμυνα του Γκεριέρ στον Τζαβέ, κερδίζει και πλάγιο ο Αϊτινός.

- 85' Μονομαχία Σικόρσκι-Έσελινγκ, ελεύθερο δίνει ο Αθανασίου, η μπάλα από τον Ολλανδό έφυγε έξω. Εξετάστηκε και περίπτωση πέναλτι. Συνεχίζεται κανονικά το ματς.

- 88' Σταθερά μαζεύει ο Τσαρλς. Δέχεται και τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου.

Καθυστερήσεις - 7'

δφγδφγδφγδγγ

- 90+1' Φάουλ ο Άρης από πλάγια θέση.

- 90+2' Άστοχο το σουτ του Στεπίνσκι.

- 90+4' Κρατά το μηδέν ο Ολυμπιακός, ο Άρης φόρτωσε... την επίθεση και ψάχνει το γκολ νίκης.

- 90+5' Κεφαλιά του Μονέ-Πακέ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Τελευταίο λεπτό στην αναμέτρηση!

- 90+7' Ευκαιρία του Άρη! Ο Ζόκε από κοντά κάνει το σουτ, δεν βρίσκει στόχο!

Ολυμπιακός: Τσαρλς, Κυριάκου, Γκεριέρ, Μουκτάρης, Λιασίδης, Μπάρντι, Χριστοδούλου (Ψύχας 63'), Δόσης, Πεχλιβάνης (Έσελινγκ 75'), Νάνι, Χέντρικς (Σάλι 55')

Στον πάγκο: Πησίας, Χριστοφόρου, Σάλι, Μάρκοβιτς, Κα, Έσελινγκ, Πουέρτας, Ευτυχίδης, Ψύχας, Αντωνίου, Ζεφκής, Χατζημιτσής.

Άρης: Βανά, Καζού, Μποακί, Ντελμίρο, Γκομίς (Τζαβέ 46΄), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Σικόρσκι 75'), Στρούσκι (Μονέ-Πακέ 46'), Ζόκε, Γιαμπλόνσκι (Στεπίνσκι 46'), Μπαμπίκα (Μπράουν 82')

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Γιαντάλ, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Μονέτ Πακέ, Ντζαβέ.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαμπρού Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης