Πάφος-Άρης: Νίκη με "μπάζερ μπίτερ" Ντράγκομιρ!

Η Πάφος επικράτησε με 1-0 του Άρη με γκολ του Ντράγκομιρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, για την 17η αγωνιστική στο «Στέλιος Κυριακίδης»!

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ και να δημιουργούν καλές στιγμές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, με τους Σζόκε (13’), Κακόριν (18’) και Ουρόσεβιτς (45+3’) όμως να μην μπορούν να νικήσουν τον εξαιρετικό Ίβουσιτς.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, αν και όσο περνούσε η ώρα, οι άμυνες γινόντουσαν πιο προσεκτικές, αφού φαινόταν πως ένα γκολ θα έκρινε τον νικητή. Ο Άρης είχε και πάλι την μεγαλύτερη ευκαιρία, με το δοκάρι του Μπαμπίκα στο 90 λεπτό. Όμως το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Βανά Άλβες, αφού πρώτα ο Τάνκοβιτς σημάδεψε και αυτός το δοκάρι με κεφαλιά από κοντά, στην επιστροφή η άμυνα του Άρη δεν μπόρεσε να διώξει και τελικά ο Ντράγκομιρ την έστειλε στα δίχτυα!

Από ένα γκολ ακυρώθηκε σε κάθε ομάδα, αφού η Πάφος ξεκίνησε με τον Ντράγκομιρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 28ο δευτερόλεπτο, όμως ήταν οφσάιντ ο Μπότσκαϊ που έκανε την σέντρα, στην αρχή της φάσης. Αντίστοιχα ο Άρης στην αρχή του Β’ μέρους (51’) βρήκε δίχτυα με τον Στρούσκι, όμως ο Μοντνόρ που έκανε την πάσα είχε κάνει χέρι στην αρχή.

Η Πάφος με τη νίκη αυτή φτάνει τους 35 βαθμούς και είναι μαζί με την Ομόνοια στην 3η θέση, ενώ ο Άρης μένει στην 5η θέση με 32.

Το kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στην αναμέτρηση. Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωϋσέως, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-1' Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ της Πάφου με τον Ντράγκομιρ, όμως ήταν οφσάιντ ο Μπότσκαϊ που έκανε την σέντρα, στην αρχή της φάσης.

1213

-3' Τετ α τετ ο Μοντνόρ με τον Ίβουσιτς, το πλασέ πήγε άουτ. Και αυτή η φάση ήταν οφσάιντ.

-10' Το παιχνίδι έχει ωραίο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία.

-13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Σανέ στον Σζόκε, που από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ, όμως ο Ίβουσιτς έσωσε!

-18' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Νίκολιτς, καρφωτή κεφαλιά του Κακόριν από κοντά, ο Ίβουσιτς λέει και πάλι "όχι"!

-20' Κίτρινη κάρτα στον Μοντνόρ για φάουλ στον Ικόκο.

-30' Κίτρινη κάρτα στον Σζόκε που χάνει ένα εκ των δύο αγώνων (Ομόνοια ή Απόλλωνα).

1212

-35' Καλή στιγμή για την Πάφο! Ο Ζάιρο έφυγε γρήγορα στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-38' Ο Βαλακάρι κάνει ωραία ενέργεια στο όριο της μεγάλης περιοχής, το σουτ που επιχειρεί όμως είναι αδύναμο και δεν δυσκολεύει τον Βανά.

-40' Πρόβλημα με τον Βανά Άλβες που μένει κάτω. Διακοπή στον αγώνα.

2121

-42' Σηκώθηκε ο τερματοφύλακας του Άρη, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+3' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ουρόσεβιτς έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά, ο Ίβουσιτς ήταν και πάλι έτοιμος για να κρατήσει το "μηδέν"!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Έναρξη του Β' μέρους.

-51' Ο Άρης σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται. Μπήκε στην περιοχή ο Μοντνόρ, έδωσε στον Στρούσκι, αυτός σκόραρε. Ο διαιτητής σφυρίζει χέρι στον Μοντνόρ.

-55' Σουτ του Κακόριν, έφυγε η μπάλα από τα χέρια του Ίβουσιτς και κατέληξε κόρνερ.

-59' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο: Τάνκοβιτς, Τουμάσι και Μελούσο (ντεμπούτο) στη θέση των Βαλακάρι, Μπότσκαϊ και Ταβάρες.

4141

-68' Πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ο Βανά Άλβες έπεσε και έδιωξε!

-71' Αλλαγή για τον Άρη: Μέσα ο Μπαμπίκα, έξω ο Νίκολιτς.

-78' Δυνατό σουτ του Τουμάσι, η μπάλα γκελάρει στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Βανά ήταν έτοιμος και μπλόκαρε.

-79' Κίτρινη κάρτα στον Γκολντάρ για κράτημα στον Κακόριν.

-80' Αλλαγή για τον Άρη: Μέσα ο Μπράουν στη θέση του Στρούσκι.

-80' Αλλαγή και για την Πάφο: Ο Δημητρίου στη θέση του Ικόκο.

-85' Αλλαγή για την Πάφο: Ο Κανέ επιστρέφει στην αγωνιστική δράση. Μπαίνει στη θέση του Πέπε.

5151

-88' Αλλαγή για τον Άρη: Φεύγει ο χωλαίνοντας Γκομίς στη θέση του ο Σπόλιαριτς.

-90' Δοκάρι για τον Άρη! Ο Μπαμπίκα πλάσαρε τον Ίβουσιτς, ο τερματοφύλακας της Πάφου άγγιξε την μπάλα και αυτή χτύπησε στο δοκάρι!

-90' Στην εξέλιξη της φάσης, ο Τάνκοβιτς βγήκε τετ α τετ με τον Βανά, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη έδιωξε σε κόρνερ!

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+5' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Στην τελευταία φάση του αγώνα και σε φάση διαρκείας, ο Τάνκοβιτς έκανε κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, η άμυνα του Άρη δεν κατάφερε να διώξει και ο Ντράγκομιρ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά!

Τέλος αγώνα!

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο Μπότσκαϊ (59' Τάνκοβιτς), Ικόκο (80' Δημητρίου), Βαλακάρι (59' Τουμάσι), Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες (59' Μελούσο), Πέπε (85' Κανέ).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κανέ, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Πελάζιο.

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Κακόριν, Γκομίς (88' Σπόλιαριτς), Σανέ, Νίκολιτς (71' Μπαμπίκα), Στρούσκι (80' Μπράουν), Σζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Μάτισικ, Μπρόρσον, Μπαμπίκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 79' Γκολντάρ / 20' Μοντνόρ, 30' Σζόκε

Διαιτητής: Fourneau Francesco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Π. Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας