Ο Ασαμόα τα δοκάρια, ο Γουίλσον την ουσία! (φώτος)

Αλμα… με Γουίλσον ο Ολυμπιακός.

Ο Λιβεριανός φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ο Τακτακαλάς κέρδισε με 1-0 την πολύ άτυχη Δόξα. Ο Γουίλσον σκόραρε, ο Ασαμόα είδε δυο φορές τις προσπάθειες του να σταματούν στο δοκάρι του Μολ. Οι «μαυροπράσινοι» είχαν σύμμαχο τα δοκάρια και τύχη αλλά αυτό που μετρά στο ποδόσφαιρο είναι το αποτέλεσμα, η ουσία και αυτός που βάζει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στους 11 βαθμούς η ομάδα του Πετράκη και στην τέταρτη θέση, οι 7 στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές. Νέα ήττα για την Δόξα που έμεινε στους 6 βαθμούς. Γκίνια στην ομάδα του Σακκά που γι’ ακόμη ένα ματς έδωσε περισσότερα και πήρε λιγότερα.

Καλό ματς για Σαρφό και Μποβέδα, πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα ο Γουίλσον.

- Εναρξη στο ματς, σέντρα η Δόξα.

- 3' Aμυνα του Σαμπίνια στον Μέσκα, κόρνερ η Δόξα, το πρώτο στο παιχνίδι...

- 4' Επιθετικό φάουλ του Σαντίκ...

- 5' Σκοράρει ο Ολυμπιακός με τον Πεχλιβάνη, ακυρώνεται το γκολ. Οφσάιντ ο Κύπριος ακραίος μεσοεπιθετικός. Πιο μπροστά ο Πεχλιβάνης.

σδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφφσδφσδ

- 8' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-0! Ο Γουίλσον! Λάθος στην μεσαία γραμμή της Δόξας, ο Σαρφό έκλεψε πήγε μέχρι την περιοχή και στον σωστό χρόνο έδωσε στον Γουίλσον όπου απέναντι από τον Σισκόφσκι άνοιξε το σκορ. Το πρώτο του Γουίλσον στο πρωτάθλημα.

γηγηγφηγφηφηηφγ

10' Κάποιες διαμαρτυρίες από πλευράς Δόξας για χέρι του Κυριάκου στην περιοχή. Όπως φαίνεται η μπάλα χτυπά πρώτα στο πόδι και στη συνέχεια στο χέρι του αρχηγού του Ολυμπιακού. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

- 12' Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς.

- 14' Κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Σαμπίνια δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

- 15' Δυνατό φάουλ του Καραμανώλη στον Σάλι, γλιτώνει ο άσος της Δόξας. Φάουλ για κάρτα...

- 17' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Ασαμόα από πλάγια θέση απέναντι από τον Μολ, έκανε το σουτ, ο Ελβετός με διπλή προσπάθεια κρατά το 1-0.

- 19' Δοκάρι η Δόξα! Λάθος του Σαμπίνια, ο Ασαμόα έκλεψε, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα τραντάζει το δοκάρι και καταλήγει άουτ.

- 22' Εξοδος του Μολ ενώ έφευγε απέναντι του ο Ασαμόα και καθαρίζει την φάση. Καθοριστικός ο Ελβετός.

(ΣΧΟΛΙΟ) Καλύτερη η Δόξα, προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσα, σε παθητικό ρόλο ο Ολυμπιακός μετά το γκολ του Γουίλσον.

-26' Φάουλ του Καλλή στον Σαρφό, ο Γκανέζος ενώ ήταν στο έδαφος αντιδρά και κλωτσά τον Κύπριο χαφ της Δόξας. Κίτρινη κάρτα και στους δυο ποδοσφαιριστές από τον Θεουλή.

φδσφσφσφδφδφσδφ

- 30' Ευκαιρία ο Ολυμπιακός! Ο Γουίλσον έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το σουτ απέναντι από τον Σισκόφσκι, το βγάζει με τα πόδια ο Σκοπιανός κίπερ! Κάθετη πάσα του Σάλι εξαιρετική, μπορούσε για καλύτερο τελείωμα ο διεθνής Λιβεριανός φορ.

- 31' Στο έδαφος ο Σαρφό, πάει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου.

- 33' Μέσα ο Σαρφό, όλα οκ.

- 35' Σουτ του Σαντίκ, εύκολα ο Μολ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Έπεσε ο ρυθμός στο ματς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαχειριστεί την επιθετικότητα της Δόξας.

-43' Οφσάιντ ο Ντιαγνέ, δεν μετρά η τελική του που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σισκόφσκι αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

γφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφ

- 45+1' Νέο δοκάρι η Δόξα! Ο Ασαμόα έπιασε ένα συρτό δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μολ και στη συνέχεια αυτή πέρασε παράλληλα της γραμμής! Πολύ άτυχη η ομάδα του Σακκά.

γφδγδφγδφγγδγδγδγφγ

Ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός μπροστά με το γκολ του Γουίλσον, δυο δοκάρια η Δόξα. Γεμάτο πρώτο μέρος.

Θα γίνει αλλαγή από πλευράς Σακκά, ο Σασί στη θέση του Καλλή.

- Εναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Στο έδαφος ο Βαγγέλης Κυριάκου δείχνει να υποφέρει... Στα πλευρά το πρόβλημα του κάπτεν.

σδφσδσδφσφφδδφσφ

- 47' Συνεχίζει ο Βαγγέλης, όλα οκ.

- 48' Άμυνα του Μποβέδα στο ενα-δυο των Σαντίκ-Σασί, ο Ισπανός στο σωστό σημείο καθαρίζει.

- 49' Κίτρινη ο Καραμανώλης για φάουλ στον Γουίλσον.

- 50' Φάουλ του Σασί στον Σαρφό, οι δυο άσοι τα βρήκαν μετά από κάποια δευτερόλεπτα...

- 52' Ετοιμάζει Μάντζη ο Γιώργος Πετράκης.

- 53' Ο Σασί προσπάθησε για το σουτ κόπηκε από τον Μποβέδα που και σήμερα είναι αλάνθαστος.

- 54' Περίτεχνες ενέργειες του Πεχλιβάνη, ο Κύπριος εξτρέμ πήγε κατά μέτωπο, έψαξε τον Γουίλσον κάθετα, δυνατή η μπαλιά του.

- 56' Ο Λαφράνς έψαξε τον Σασί, δυνατή η λόμπα που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής.

- 56' Ο  Μπαλντέ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο, ο Καραμανώλης θα περάσει εκτός. Από την άλλη ο Πεχλιβάνης θα δώσει τη θέση του στον Μάντζη.

Γίνονται οι αλλαγές. Στο 57΄. Ο Μέσκα πάει στο άκρο της οπισθοφυλακής, ο Μπαλντέ στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής.

ghjhjhjgh

(ΣΧΟΛΙΟ) Mε 5-4-1 ο Ολυμπιακός, με 4-4-2 η Δόξα. Ο Τακτακαλάς θέλει να κρατήσει το 1-0 και να ψάξει στην κόντρα ένα δεύτερο γκολ, επιθετικά συνεχίζει ο Σακκάς έτσι ώστε να φτάσει στην ισοφάριση.

- 63' Βαθιά μπαλιά προς το μέρος του Σαντίκ, ο υψηλόσωμος φορ κατεβάζει την μπάλα, την στρώνει στον Ασαμόα, αυτός το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Σασί και πάει άουτ.

- 64' Κυλάει το παιχνίδι όπως το θέλει ο Πετράκης...

- 68' Aπελπιστικά άστοχο του Μπαλντέ...

- 70' Κίτρινη ο Ασαμόα, νεύρα από τον άσο της Δόξας προς το μέρος του Θεουλή. Χάνει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο, η Δόξα πιέζει, ο Ολυμπιακός διαχειρίζεται για την ώρα την κατάσταση.

- 75' Πολύ κακό το 2ο ημίχρονο, χωρίς ούτε μια φάση! Βέβαια αυτό δεν ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό αφού προηγείται και κρατά το τρίποντο.

γδγδγδφγδγφγδγδφγ

- 78' Πολλές κοντινές πάσες ο Ολυμπιακός, ο Μάντζης κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο, κίτρινη στον Αντενόν.

- 79' Ο Σαρφό εκτέλεσε το φάουλ πάνω στο τείχος, ξανά ο Γκανέζος το δυνατό σουτ, ψηλά άουτ.

- 82' Φάση για τον Ολυμπιακό, ο Γουίλσον από πλάγια θέση έκανε συρτή σέντρα-σουτ, η μπάλα περνά απ' όλους.

- 83' Φάουλ κερδίζει ο Μανρίκε από τον Τιτζανί.

- 84' Ο Κα στην θέση του Σάλι.

- 88' Ο Τιτζανί γεμίζει, ο Μολ βγαίνει, του γίνεται και επιθετικό φάουλ.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Ο Ευτυχίδης θα περάσει στη θέση του σκόρερ Γουίλσον.

- 90+2' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Κα στη περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ.

- 90+4΄Ο Ευτυχίδης από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.