Δόξα-Οθέλλος: Διπλό με Σούτο και… ελπίζει σε ''δώρο'' διατήρησης ελπίδας (φώτος)

Χάρη σε γκολ του Σούτο στο 9ο λεπτό ο Οθέλλος Αθηαίνου επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Δόξας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης  του Πρωταθλήματος Cyta.

Με τη δεύτερη σερί νίκη της, η ομάδα της Αθηαίνου, έφτασε τους 23 βαθμούς και ξεπέρασε στη βαθμολογία την ομάδα της Κατωκοπίας.

Σημαντικό τρίποντο μεν, ωστόσο, για να διατηρηθεί η ελπίδα παραμονής χρειάζεται απώλειες ‘’δώρο’’ της Καρμιώτισσας που βρίσκεται ένα σκαλοπάτι πιο πάνω με 28.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, κατά πολύ καλύτερος ήταν στο Α’΄μέρος Οθέλλος ο οποίος μπορούσε αν ήταν πιο αποτελεσματικός με βάση τις ευκαιρίες που βρήκε να καθαρίσει τη νίκη. Σκόραρε με τον Σούτο στο 9ο λεπτό και έχασε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια. Με το ρευστό σκορ να παραμένει η Δόξα ανέβηκε στο Β’ μέρος χωρίς ωστόσο να φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτιαξαν τις μεγάλες ευκαιρίες αφού ήταν πολύ επικίνδυνοι σε κάθε τους επιθετική προσπάθεια.

α

-Η αγωνιστική είναι αφιερωμένη στην Παγκόσμια μέρα ενημέρωσης αυτισμού, στις 2 Απριλίου.  Με πανό με το μήνυμα ''Light it up Blue'' εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

4’ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

5’ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τη Δόξα σε τακουνάκι του Ναμπί, έδιωξε ο Παναγιώτου. Στην αρχή της φάσης οι του Οθέλλου ζήτησαν φάουλ στον Σταμούλη.

6’ Μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ο  Ναμπί προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναγιώτου.

7' Πατούν καλύτερα οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά.

go

9’ ΓΚΟΛ 1-0 ανοίγει το σκορ ο Οθέλλος στην πρώτη του τελική προσπάθεια.  Σκόρερ ο Σούτο με σουτ μέσα από την περιοχή.

14’ Προσπαθεί να αντιδράσει ο Δόξα καθώς δέχθηκε το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα σε μια κόντρα επίθεση.

18’ Διαχειρίζεται το υπέρ του προβάδισμα ο Οθέλλος αφού αμύνεται σωστά και δεν αφήνει τη Δόξα να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του.

20’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ναρντίνι ευνοήθηκε μιας κόντρα και βγήκε φάτσα με τον Αντωνίου αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

21’ Καλή στιγμή για τον Οθέλλο που ανέβηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Κατσιατής έκανε την σέντρα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπραμπίγια την τελευταία στιγμή δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

28’ Φωνάζει ο τεχνικός της Δόξα κ.Πετράκης στους ποδοσφαιριστές να παίξουν πιο γρήγορα και να έχουν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Ευχαριστημένος και ήρεμος στην αντίπερα ο τεχνικός του Οθέλλου Κώστας Σακκάς.

34’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση από δεξιά ο Σούτο έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο προερχόμενος από Πιχ έπιασε μεμιάς το πλασέ αλλά ο Αντωνονίου του είχε όχι διώχνοντας με τα πόδια.

35’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιάνσεν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω.

37’ Πρώτη κίτρινη στο ματς στο Χάρη Κυριάκου για δυνατό φάουλ στον Πιχ.

40' Κατά πολύ καλύτερος ο Οθέλλος. Θα μπορούσε αν ήταν πιο αποτελεσματικός με βάση τις ευκαιρίες που βρήκε να καθαρίσει τη νίκη.

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46’ Ξεκίνημα με δύο αλλαγές για τη Δόξα. Μέσα οι Τραιτσέφσκι και Χάνι, έξω οι Προβυδάκης και Χάρης Κυριάκου.

47’ Καλή στιγμή για τη Δόξα με τον Βελκόσφσκι να κάνει το σουτ όμως η μπάλα απομακρύνθηκε από αμυντικούς του Οθέλλου.

48’ Το ρευστό σκορ δίνει το δικαίωμα στη Δόξα να γίνει πιο επιθετική και να ψάξει για την ισοφάριση.

53’ Καλή φάση για τη Δόξα σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα λίγο έξω αφού κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

59’ Φάουλ σε καλό σημείο και συγκεκριμένα λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κέρδισε ο Οθέλλος. Πολύ κακό για το τίποτα αφού στην εκτέλεση του Γιάνσεν η μπάλα κτύπησε στο τοίχος.

60’ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ναμπί, μέσα ο Σαντίκ.

64' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Κατσιατή, μέσα ο Σανγκαρέ.

65’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Μετά από φάουλ του Βελκόφσκι ο Τραιτσέφκσι εντελώς μόνος έπιασε την κεφαλιά αλλά αυτή δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο έξω από δεξί κάθετο δοκάρι.

70’ Πολύ καλή στιγμή για τον Οθέλλο που ανέβηκε στα τελευταία λεπτά αφού βρίσκει όσο κυλά ο χρόνος περισσότερους χώρους. Σουτ του Σούτο από πλεονεκτική θέση, έσωσε ο κήπερ της Δόξας.

71’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Χριστοδούλου, μέσα ο Χατζηπασχάλης.

73’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω Ασάντε και Αλεσεούς, μέσα  Αντουί και Μέσκα.

81’ Καλό σουτ του Μπραμπίγια, η μπάλα στον Αντωνίου που μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

82’ Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλος. Έξω Πιχ και Μπραμπίγια, μέσα Σλάβικ και Κόπας.

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

90+1' Προσπαθεί με μακρινές μπαλιές η Δόξα στα τελευταία λεπτά να καταφέρει έστω στις καθυστερήσεις να πετύχει την ισοφάριση. Κρατά ο Οθέλλος το τρίποντο.

Τέλος αγώνα, δεύτερη σερί νίκη για τον Οθέλλο.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τρούγιτς, Ναμπί (60' Σαντίκ), Βελκόφσκι, Αλσεούς (73' Μέσκα), Αντωνιάδης, Προβυδάκης (46' Τραιτσέφκσι), Ε.Κυριάκου, Χ. Κυριάκου (46' Χάνι), Πούριτς, Ασάντε (73' Αντουί)

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Ταντί, Φοφανά, Τραιτσέφσκι, Σαντίκ, Λοιζίδης, Αντενόν, Αντουί, Μέσκα, Χάνι

ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (71' Χατζηπασχάλης), Σούτο, Μπραμπίγια (82' Κόπας), Κατσιατή (64' Σανγκαρέ), Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ (82' Σλάβικ)

Στον πάγκο: Τσιακουρής, Μαλλουρή, Κ.Κυριάκου, Σανγκαρέ, Παυλή, Σλάβικ, Κόπας, Μαισουράντζε, Μίτσης, Ιωάννου