Εθνικός-Δόξα: Το "καθάρισε" ο Μάριος Ηλία και την... άφησε στο μηδέν! (Φώτος)

Ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 2-0 την Δόξα Κατωκοπιάς και επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα μετά την ήττα που δέχθηκε μεσοβδόμαδα από τη Νέα Σαλαμίνα.

Το συγκρότημα του Άνχελ Λόπεθ ήταν καλύτερο στο α’ ημίχρονο αφού οι ποδοσφαιριστές του μπήκαν πιο δυναμικά και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Ο Μάριος Ηλία άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 14’ λεπτό για χέρι του Γιαμπερέ. Ο διαιτητής, Κωνσταντίνος Φελλάς κλήθηκε από το VAR και είδε τη φάση κι ακολούθως υπέδειξε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Κύπριος διεθνής επιθετικός.

Στην επανάληψη η Δόξα προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα αλλά και για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα. Ο Εθνικός λίγο πριν από την ολοκλήρωση του 90λέπτου πέτυχε το 2-0 με ωραίο τακουνάκι του Μάριου Ηλία. Ο Εθνικός ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ενώ η Δόξα παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε νωρίτερα την εξέλιξη του αγώνα:

Α' ημίχρονο

-2' Πρώτη καλή φάση για τον Εθνικό, το πλασέ του Μπράντονιτς η μπάλα έξω.

-4' Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό. Κεφαλιά του Καμπρέρα μετά την πάσα του Ηλία, όμως, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Δόξας.

-9' Σουτ του Μπράντονιτς η μπάλα κόντρα και κατέληξε κόρνερ.

-10 Δυνατό αριστερό σουτ του Νικολάου ο Σισκόφσκι διώχνει σε κόρνερ.

-10' Διαμαρτυρίες για χέρι του Γιαμπερέ, ζητούν πέναλτι του Εθνικού.

-11' Εξετάζεται η φάση από το VAR.

1

-13' Ο διαιτητής, Κωνσταντίνος Φελλάς αφού είδε τη φάση, υπέδειξε πέναλτι για τον Εθνικό!

-14' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με πέναλτι του Μάριου Ηλία.

-15' Πρώτη καλή ευκαιρία για την Δόξα, όμως, ο Σαντίκ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Εθνικού.

-21' Άστοχο το σουτ του Ντράζιτς μέσα στην περιοχή της Δόξας, μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Μάριο Ηλία.

-24' Κίτρινη στον Φοφανά για φάουλ στον Νικολάου.

-29' Απευθείας φάουλ με τον Λίπσκι, λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε τη μπάλα ο Σισκόφσκι.

-32' Διπλή αλλαγή για την Δόξα, έξω οι Τραϊτσέφσκι και Βλίτζτερ, μέσα οι Ναμπί και Αντβιουί.

-35' Κίτρινη στον Αλσέους.

-38' Σουτ του Ντράζιτς, σε ετοιμότητα ο Σισκόφσκι ο οποίος έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45'+2' Άστοχο σουτ του Ναμπί.

-45'+4΄ Κίτρινη στον Ιριόντο για φάουλ στον Φοφανά.

-45'+4' Κεφαλιά του Σαντίκ η μπάλα έξω.

Λήξη ημιχρόνου

Β' ημίχρονο

-49' Κεφαλιά του Σαντίκ μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγή.

-50' Κίτρινη στον Περατικό για χέρι.

-51' Αλλαγή για τον Εθνικό, έξω ο Ντράζιτς, μέσα ο Κ. Ηλία.

-55' Καλή φάση για τον Εθνικό από δεξιά με τον Μάριο Ηλία η πάσα του στον Κωνσταντίνο Ηλία δεν έφερε αποτέλεσμα αφού έστειλε τη μπάλα έξω.

-56' Κίτρινη στον Αντβιουί για φάουλ στον Ιωάννου.

-59' Μεγάλη ευκαιρία με τον Καμπρέρα μετά από πάσα του Μάριου Ηλία μέσα στην περιοχή, ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

-61' Κίτρινη στον Στυλιανού για φάουλ στον Μπράντονιτς.

-66' Φάουλ για τον Εθνικό απευθείας από τον Λίπσκι η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και στη νέα προσπάθεια του αυτή κατέληξε έξω.

-68' Σουτ του Καμπρέρα, ο Σισκόφσκι διώχνει σε κόρνερ.

-69' Κίτρινη στον Σκόγκλανντ για φάουλ.

-73' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό έξω οι Καμπρέρα και Λίπσκι, μέσα οι Γκόμες και Σπιρόφσκι.

-79' Κίτρινη στον Μοχάμεντ για φάουλ στον Νικολάου.

-82' Αλλαγή για την Δόξα, έξω ο Ασάντε μέσα ο Τρούγιτς.

-86' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα οι Αγγελόπουλος και Πεχλιβάνης, έξω οι Μπράντονιτς και Ιριόντο.

45345

-88' ΓΚΟΛ για τον ΕΘΝΙΚΟ!!! Ο Μάριος Ηλίας σκόραρε με ωραίο τακουνάκι και πέτυχε το 2-0, μετά από πάσα του Κωνσταντίνου Ηλία.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90'+1' Κίτρινη στον Αγγελόπουλο.

Λήξη αγώνα.

Εθνικός: Παναγή, Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέβσκι, Σπιροβσκι, Ηλία Κ., Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπίζκερ, Ενέμ, Καλλένος, Χριστοφή, Αγγελόπουλος, Αξεντίγεβιτς.

Δόξα: Σισκόφκσι, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Βλίτζτερ, Γιαμπερέ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Ασάντε.

Στον πάγκο: Αντωνίου Α, Κυριάκου, Τρούγιτς, Ναμπί, Σκόγκλανντ, Σετσέροβιτς, Μοχάμεντ, Αντβιουί, Κυριάκου Ε, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Ντιαγέ.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος