Ομόνοια-Δόξα: Ντεμπούτο με… 5άρα για Ρέιχνταλ! (φώτος)

Στις νίκες επέστρεψε η Ομόνοια η οποία στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής κέρδισε τη Δόξα με 5-1. Στο ντεμπούτο του Τσέτιλ Ρέιχνταλ στον πράσινο πάγκο οι παίκτες του Νορβηγού από το 20λεπτό του αγώνα καθάρισαν την αναμέτρηση αφού ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 3-0. Οι πράσινοι μείωσαν και την διαφορά τους από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς. Στους 38 βαθμούς η Ομόνοια στους 42 ο ΑΠΟΕΛ.

Στο 7ο λεπτό ο Λοϊζου με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή άνοιξε τον δρόμο για την σημαντική νίκη. Οι παίκτες του Νορβηγού τεχνικού δεν τα παράτησαν λεπρό στη αναμέτρηση και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό διπλασίασαν το προβάδισμα τους τους στο 15ο λεπτό με τον Μπέζους. Τρια λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κούσουλου μέσα από την μικρή περιοχή και μετά από εκτέλεση κορνερ του Λοϊζου να κάνει το 3-0.

Στο 39ο λεπτό ο Κακουλλής επέστρεψε στα γκολ και από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 4-0 για τους γηπεδούχους. Το πέμπτο γκολ για την Ομόνοια ήρθε στο β' μέρος με τον Σίμιτς στο 69ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν να μειώσει στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους με αυτογκόλ του Μάθιους.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Το kerkida ήταν στο ΓΣΠ με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε η αναμέτρηση.

φδ

-1' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια. Συνεργάστηκαν στο ύψος της περιοχής του Αντωνίου, οι Μπέζους και Λοϊζου με τον Ουκρανό να κάνει το πλασέ, αδύναμο με την μπάλα να περνά έξω.

-7' Γκολ και 1-0 για την Ομόνοια με τον Λοϊζου. Εξαιρετικό το γκολ του νεαρού άσου των πρασίνων. Είχε στην κατοχή του την μπάλα από τη δεξιά πλευρά και με ένα φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε στην μπάλα στα δίκτυα του Αντωνίου για το προβάδισμα των πρασίνων.

δσφσδφδ

-15' Γκολ και 2-0 για την Ομόνοια με τον Μπέζους. Ο Ουκρανός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή του Αντωνίου και με σουτ την έστειλε πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα.

δγδδφδ

-18' Γκολ 3-0 για την Ομόνοια με τον Ιωάννη Κούσουλο. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Λοϊζου η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στον Κούσουλο ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το τρίτο γκολ των πρασίνων.

-25' Χωρίς να δυσκολεύεται η Ομόνοια κρατά την μπάλα και μετά τα τρία γρήγορα γκολ που πέτυχε, έριξε και τους ρυθμούς της.

-33' Ο Σιπριάνο με σέντρα βρήκε τον Κούσουλο ο οποίος με διπλή προσπάθεια έκανε το σουτ με τον Αντωνίου να διώχνει.

-33' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής βρήκε με παράλληλη μπαλιά στην περιοχή τον Λοϊζου ο οποίος έκανε το δυνατό πλασέ με τον Αντωνίου να διώχνει την μπάλα με ωραίο τρόπο.

-38' Πέναλτι για την Ομόνοια από τον Κωνσταντίνο Φωτίου. Εκτελέστηκε το πλάγιο για τον Κούσουλο ο οποίος πήγε να κατεβάσει την μπάλα στην περιοχή αυτή χτύπησε στο χέρι του Αλσέους με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει την παράβαση.

-39' Γκολ και 4-0 για τους πράσινους με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κακουλλή.

Τέσσερα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

-45+1 Μειώνει σε 4-1 η Δόξα με αυτογκολ του Μάθιους. Ο Κυριάκου έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μάθιους στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίκτυα του Φαμπιάνο.

-45+2 Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοϊζου από πλάγια να κάνει το πλασέ και τον Αντωνίου να διώχνει και πάλι.

-45+3 Καλό σουτ του Μπέζους η μπάλα κοντράρει στον Αλσέους και καταλήγει σε κορνερ.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για τη Δόξα. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Αντωνιάδης στη θέση του πέρασε ο Σιέλης.

-49' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός λόγω τραυματισμού θα περάσει ο Σιπριάνο στη θέση του θα περάσει ο Λέτσιακς.

σδφδφφ

-53' Πλασέ του Σίμιτς (μετά από σέντρα του Λοϊοζυ) πάνω στον Αντωνίου η μπάλα.

-55' Κίτρινη κάρτα στον Πούριτς. Πρώτη στον αγώνα.

-57' Αλλαγές για τη Δόξα. Εκτός οι Αλσέους και Κυριάκου στις θέσεις τους οι Τζέτζε και Προβυδάκης.

-65' Αλλαγή για την Δόξα εκτός ο Τρούγιτς στη θέση του ο Σκόγκλουντ.

-69' Γκολ και 5-1 για την Ομόνοια με Σίμιτς. Έκλεψε την μπάλα ο Μπέζους λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, είδε τον Σίμιτς, του πέρασε την κάθετη μπάλα και απέναντι από τον Αντωνίου δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα για το πέμπτο γκολ των πρασίνων.

-70' Αλλαγές για τους πράσινους. Εκτός Χάμπος και Κακουλλής, στις θέσεις τους Φράνσον και Αλιούμ.

-78' Αλλαγές για την Ομόνοια εκτός ο Μπέζους στη θέση του ο Άμο εκτός και ο Σίμιτς στη θέση του ο Μπασιρού.

-80' Κίτρινη στον Φράνσον.

-80' Αλλαγή για τη Δόξα εκτός ο Σαντίκ στη θέση του ο Τραϊτσέφσκι.

Τέλος του αγώνα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (48' Λέτσιακς), Κακουλλής (70' Αλιούμ), Λοϊζου, Σίμιτς (78' Μπασιρού), Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους (Φράνσον), Μπέζους (78' Άμο).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Λανγκ, Άμο, Προκοπίου.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (65' Σκόγκλουντ), Σαντίκ (Τραϊτσέφσκι), Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους (56' Τζέτζε), Αντωνιάδης (46' Σιέλης), Ε. Κυριάκου (56' Προβυδάκης), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Σκόγκλουντ, Προβυδάκης, Χ. Κυριάκου, Τζέτζε

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος