Το έφερε... τούμπα η Καρμιώτισσα, βυθίζεται η ΕΝΠ! (φώτος)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή, η πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα για την Καρμιώτισσα. Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ κέρδισε με 2-1 την ΕΝΠ που προηγήθηκε αλλά σ’ ένα δεκάλεπτο τα έχασε όλα.

Άλλαξε το παιχνίδι ο Βαλάντης Καπαρτής, ο Ίσμα Σασί ισοφάρισε, ο Ρόμο το "χρυσό" γκολ! Απογοητευτική η ΕΝΠ που συνεχίζει στους μηδέν βαθμούς, κρατούσε τη νίκη αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένη από την Πάφο.

Μπορούσε να το τελειώσει... ο Μπαλοτέλι αλλά ο Κυριακίδης τον νίκησε και άφησε στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Σκόραρε ο Ριμπέιρο από την άσπρη βούλα.

Ντεμπούτο με ήττα για τον Κάρλος Φερέρ ο οποίος είδε και την κίτρινη του Βασίλη Δημητρίου στο γκολ ισοφάρισης του Σασί, διαμαρτυρόμενος για το φάουλ που έφερε το γκολ.

"Χρυσές" οι αλλαγές του Χρύση που έδωσαν ώθηση στην ομάδα των Πολεμιδιών που φτάνει στους 5 βαθμούς.

Δείτε εδώ την βαθμολογία μετά τη νίκη της Καρμιώτισσας. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης" και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

φγδφγγφγδφγδγ

Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, συγκεκριμένα στο 0:53 η ΕΝΠ αγγίζει το γκολ! Ο Μπελόνε με σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

- 2'΄Απάντηση της Καρμιώτισσας, ο Χατζηβασίλης στην περιοχή, με διπλή προσπάθεια, το σουτ πάνω από το δοκάρι του Γκατσέφσκι.

- 4' Πέναλτι για την ΕΝΠ! Το κερδίζει ο Μαρκόσκι! Ο μεσοεπιθετικός της ΕΝΠ μπήκε στη περιοχή, ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε την παράβαση του Πέρεθ πάνω στον Ουκρανό. Κίτρινη στον αμυντικό της Καρμιώτισσας.

- 5' ΓΚΟΛ η ΕΝΠ και 0-1! Εύστοχος ο Φελίπε από τα 11 βήματα.

φγηφγηφηηφηφγηηφγ

- 10' Στο έδαφος ο Ρέινολντς μετά από μονομαχία με τον Μπελόνε. Μέσα το ιατρικό τιμ των γηπεδούχων. Σηκώθηκε ο μέσος της Καρμιώτισσας και συνεχίζει κανονικά.

- 16' Με πολλές πάσες η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ προσπαθεί να βρει τους χώρους για να απειλήσει. Οι Ευσταθίου-Χατζηβασίλης το ένα-δυο, δεν καταφέρνει ο αριστεροπόδαρος μπακ να ολοκληρώσει την προσπάθεια, άουτ.

- 19' Προσπάθεια του Χατζηβασίλη, το σουτ στα σώματα των αμυντικών της ΕΝΠ.

- 20' Καταπληκτική προσπάθεια του Φελίπε, προσποίηση και ξαφνικό μακρινό σουτ, η μπάλα μόλις άουτ. Ξεχωρίζει ο τεχνίτης Βραζιλιάνος των "βυσσινί" που όταν έχει την μπάλα είναι πολύ επικίνδυνος.

- 24' Cooling break στο "Στέλιος Κυριακίδης"

- 25' Επανέναρξη...

- 30 Μισή ώρα αγώνα, η ΕΝΠ ελέγχει το υπέρ της 0-1, η Καρμιώτισσα δεν μπορεί να απειλήσει με ουσιαστικό τρόπο.

- 31' Πρόβλημα για τον Κάρλος Φερέρ, ο Φαν Άνχολντ αποχωρεί λόγω τραυματισμού. Ετοιμάζουν αλλαγή στην ΕΝΠ. Στα αποδυτήρια ο άσος των "βυσσινί", ο Μουλαζίμης θα περάσει στη θέση του Ολλανδού.

- 34' Κίτρινη στον Ευσταθίου για φάουλ πάνω στον Μαρκόσκι.

- 35' Έγινε η αλλαγή που σας είχαμε ενημερώσει...

- 37' Γέμισμα του Χριστοφή, δεν βρήκε στόχο, καμία ανησυχία για Γκατσέφσκι.

- 42' Κάρτα στον Θεοδώρου, για φάουλ στον Χριστοφή.

- 44' Μεγάλη φάση για την Καρμιώτισσα! Ο Χατζηβασίλης από πλεονεκτική θέση δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα! Σέντρα του Μοχάμεντ Σασί, ο Μουλαζίμης βοήθησε... στο να μην βρει την μπάλα ο άσος της Καρμιώτισσας. Σπουδαία άμυνα από τον άσο των "βυσσινί".

- 45' Κάρτα στον Παχίπη για ακόμη ένα φάουλ στον Μαρκόσκι, που ταλαιπωρεί τους ποδοσφαιριστές του Χρύση.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο - Με νέες φανέλες η ΕΝΠ, αφού στο πρώτο ημίχρονο οι στολές των δυο ομάδων ήταν σχεδόν... ίδιες.

δφγδφγδ

*Φώτο από το Α' ημίχρονο

- 47' Κίτρινη στον Σασί για φάουλ στον Θεοδώρου. Ο Κύπριος άσος έφευγε στην κόντρα...

- 50' Πολλά τα λάθη εκατέρωθεν στο ξεκίνημα της επανάληψης...

- 52' Μέσα ο Μαϊσουράντζε, έξω ο Κοσμάς. Δεύτερη αλλαγή για τον Φερέρ.

- 54' Σουτ του Μαλεκκίδη εκτός περιοχής, άουτ.

- 57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ, ο Μπαλοτέλι απέναντι από τον Κυριακίδη, νικητής ο Ελλαδίτης κίπερ. Ο φορ της ΕΝΠ βρέθηκε σε τετ α τετ αλλά το πλασέ του, μπλοκαρίστηκε από τον Κυριακίδη.

- 58' Απαντά στις φάσεις η Καρμιώτισσα! Ο Σασί με πλασέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ!

- 60' Σέντρα σουτ του Μουλαζίμη, με γροθιές ο Κυριακίδης. Πλάγιο για την ΕΝΠ.

- 64' Χάθηκε προϋπόθεση για την ΕΝΠ, ο Μαρκόσκι από τα δεξιά είδε τον Μπαλοτέλι μόνο και αφύλακτο εντός περιοχής, αλλά το γύρισμα του ήταν κακό.

- 67' Cooling Break... Μπαίνουμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

- 68' Ετοιμάζει τρίτη αλλαγή ο Φερέρ, ο Ίρεπ θα πάρει τη θέση του Λουσέρο.

- 71' Γίνεται η αλλαγή, ο Γάλλος περνά στον αγωνιστικό χώρο.

- 72' Ατομική προσπάθεια του Χατζηβασίλη, το σουτ η μπάλα στην αγκαλιά του Γκατσέφσκι.

- 75' Διπλή αλλαγή για τον Χρύση, ο Χρίστου στη θέση του Παχίπη, ο Καπαρτής στη θέση του Ευσταθίου.

- 75' Στημένο του Ρέινολντς, η μπάλα απευθείας στα χέρια του Σκοπιανού κίπερ της ΕΝΠ.

- 76' Βρήκε χώρο ο Χρίστου, έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Γκατσέφσκι.

- 77' Κίτρινη ο Μπελόνε, φάουλ για την Καρμιώτισσα σε καλό σημείο.

- 78' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 1-1! Ο Σασί ισοφαρίζει!!! Στημένο του Χατζηβασίλη, την κεφαλιά ο Σασί και η μπάλα στα δίχτυα του Γκατσέφσκι!

- 79' Παράπονα από τον πάγκο της ΕΝΠ για το φάουλ που έφερε το γκολ των γηπεδούχων. Κάρτα του Βασίλη Δημητρίου στον Κάρλος Φερέρ.

- 86' Ακόμη ένα στημένο της Καρμιώτισσας, ο Χατζηβασίλης μετά την εκτέλεση ξανά έγινε κάτοχος, πήγε για την σέντρα διώχνει η άμυνα των "βυσσινί".

- 88' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 2-1! Ο Ρόμο σκοράρει και γυρίζει το ματς! Φοβερή ενέργεια του Καπαρτή που βρήκε τον Βενεζουελάνο και με το κεφάλι έκανε την ανατροπή!

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3' Ευκαιρία και για τρίτο τέρμα, ο Καπαρτής μέσα από την περιοχή το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ!