Εύστοχος ο Οσέι, άστοχος ο Ερμής, στους «8» η Νέα Σαλαμίνα! (φώτος)

Μια ουσιαστική… Νέα Σαλαμίνα με πρωταγωνιστή τον Οσέι πήρε τη πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου Coca Cola. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 2-1 τον γηπεδούχο Ερμή που τα έχει… με τον εαυτό του αφού έχασε μπόλικες ευκαιρίες μπροστά από τον Κίσσα. Κορυφαίος ο Οσέι που μ’ ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έστειλε την ομάδα του Δαμιανού στην επόμενη φάση. Πολύ άστοχη η ομάδα του Σατσιά που είχε ξεκάθαρες φάσεις αλλά δεν… τις εκμεταλλεύτηκε. To kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το "N. Papas Group Aμμόχωστος".

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

- 3' Πρώτη τελική για τον Ερμή, ωραία συνεργασία από τους "φτεροπόδαρους" ο Κονέ πέρασε δυο αντίπαλους, έδωσε στον Παπαθανασίου που έκανε το φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση εκτός της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κίσσα.

- 7' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Ντανίλο σε πλεονεκτική θέση έκανε τη κεφαλιά η μπάλα άουτ! Ωραία σέντρα του Παύλου που βρήκε τον Βραζιλιάνο μέσα στη μικρή περιοχή, η προσπάθεια του λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καϊκέ.

δφγδφδφγγδφγδφγ

- 11' Φάουλ σε καλό σημείο κερδίζει η Νέα Σαλαμίνα. Από πλάγια θέση λίγα μέτρα εκτός περιοχής. Ο Βαρέλα εκτέλεσε η μπάλα στα σώματα, απομακρύνει ο Λέμος.

- 15' Λανθασμένη έξοδος του Κίσσα, ο Παπαθανασίου μονομάχησε με τον Κύπρο, η μπάλα έφτασε στον Καϊσερλίδη, το σουτ του νεαρού άσου πολύ άστοχο.

- 18' Σέντρα του Μόντες, ο Ντανίλο παίρνει τη κεφαλιά, η μπάλα στον Καϊκέ! Από καλή θέση ξανά ο Βραζιλιάνος.

- 21' Σέντρα-σουτ του Βαλλιάνου, ο Αντιόλο τυφλή απομάκρυνση, πήγε να μπει στη φάση ο Παπαθανασίου, διώχνει ο Μπρένο.

- 24' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 0-1! Ο Οσέι! Μακρινή μπαλιά του Παύλου, ο Καϊκέ έκανε την έξοδο, ο Οσέι με εξαιρετικό κοντρόλ ξέφυγε από τον Βραζιλιάνο και σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ. Πολύ όμορφη ενέργεια του Αφρικανού.

γδγδφγδφγδφ

- 26' Σουτ του Καϊσερλίδη μέσα στη περιοχή, η μπάλα σε κόρνερ.

- 27' Με κομπίνα το κόρνερ, ο Χολτ έγινε κάτοχος, έκανε το σουτ η μπάλα στα σώματα.

- 29' Στο έδαφος ο Ντανίλο, αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα.

φδφσδφσδφσδφσ

- 30' "ΟΚ" ο Ντανίλο, συνεχίζει κανονικά.

- 31' Κίτρινη ο Κυριακίδης σε τράβηγμα στον Μόντες.

- 33' Ευκαιρία ο Ερμής! Αντεπίθεση του Κονέ, η μπάλα έφτασε στον Καϊσερλίδη, το σουτ στο ύψος της περιοχής, άουτ!

- 35' Νέα φάση για τον Ερμή, ο Λέμος σέντραρε, ο Παπαθανασίου έκανε τη κεφαλιά η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κίσσα. Πιέζει ο Ερμής που προσπαθεί να ισοφαρίσει.

dfgdfgdgdfgdfdgfgd

- 38' Σέντρα-σουτ του Παντελή, διώχνει ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας σε κόρνερ.

- 40' Κόρνερ κερδίζει ο Ερμής, ο Ντανίλο έδιωξε ξανά σε κόρνερ.

- 41' Φωνές από πλευράς Ερμή για πέναλτι. Η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Χριστοφόρου και πήρε πορεία προς τα δίχτυα, έδιωξε με δυσκολία ο Κίσσας!

- 42' Μεγάλη ευκαιρία για τους "φτεροπόδαρους" ο Κονέ μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα μόλις άουτ.

- 43' Καλύτερος ο Ερμής, η Νέα Σαλαμίνα έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

- 43' Σκοράρει ο Ερμής, ακυρώνεται το γκολ για επιθετικό φάουλ στον Κίσσα. Η επαναληπτική προβολή δείχνει μια... ενόχληση του Κονέ στη προσπάθεια του Κίσσα να μαζέψει τη μπάλα.

Ημίχρονο. Ξεχωρίζει η όμορφη προσπάθεια του Οσέι που έβαλε μπροστά τη Νέα Σαλαμίνα για την πρόκριση. Στη συνέχεια ο Ερμής ήταν κυρίαρχος δεν κατάφερε όμως να σκοράρει και να εξαργυρώσει την υπεροχή του.

fbfbfbbfbfbf

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Σουτ του Καϊσερλίδη, εύκολα ο Κίσσας

- 51' Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Δαμιανού. Ο Βαρέλα δεν μπορεί να συνεχίσει, μένει στο έδαφος, τη θέση του θα πάρει ο Σιαθάς.

σδφσδφσδφσδφφφσφ

- 55' Νέα μεγάλη φάση για τον Ερμή! Ο Παπαθανασίου μόνος και αφύλακτος μέσα στη περιοχή, έκανε την προβολή η μπάλα άουτ! Σέντρα του Λέμος, ο Κύπριος φορ δεν ήταν εύστοχος.

- 61΄ Ο Μειρα στη θέση του Παπαθανασίου. Μοιραίος ο αρχηγός του Ερμή με την ευκαιρία πριν λίγα λεπτά αφήνει τη θέση του στον Πορτογάλο.

- 62' Ο Γεωργίου στη θέση του Λέμος.

- 66' Απόκρουση του Καϊκέ, σε σουτ του Κονφέ.

- 68' Μακρινό σουτ του Γεωργίου, σε ετοιμότητα ο Κίσσας.

- 71' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 0-2! Ο Οσέι σκοράρει και διπλασιάζει τα τέρματα της Νέας Σαλαμίνας! Ο Αφρικανός τρέχει και υψώνει την φανέλα του άτυχου Τσμοβς. Ο Οσέι έφυγε στον χώρο, είχε την επιλογή του Ντανίλο αλλά με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Καϊκέ.

δφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγ

73' Απίθανη τριπλή φάση για τον Ερμή! Ο Κονέ στη μικρή περιοχή κάνει το σουτ, η μπάλα στον Χολτ, αυτός το σουτ δεν βρίσκει καλά τη μπάλα, και τρίτη προσπάθεια με τον Γεωργίου από πολύ κοντά να αστοχεί ξανά.

- 76' Γυριστό του Γεωργίου στη περιοχή, δεν βρίσκει καλά τη μπάλα, άουτ.

- 80' Ο Ρουσιάς παίρνει τη θέση του Παραγκούλκοφ.

- 82' Νέα απίστευτη φάση για τον Ερμή! Σουτ του Γεωργίου, ο Κίσσας αποκρούει, ο Κονέ παίρνει το ριμπάουντ από πολύ κοντά κάνει το σουτ η μπάλα στο δοκάρι! Δεν μπορεί να σκοράρει με τίποτα ο Ερμής που έχει ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών!

- 84' Κεφαλιά του Ρουσιά, μαζεύει ο Κίσσας.

- 85' Έξω ο Κυριακίδης, μέσα ο Καραγκούνης.

- 87' Ο Σανκό στη θέση του Οσέι.

- 88' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 1-2. Ο Ρουσιάς! Ήρθε το γκολ για τον Ερμή που σκοράρει με τον Ρουσιά. Στην καρδιά της άμυνας, με κοντινή κεφαλιά ο Κύπριος φορ επιτέλους σκοράρει για τους "φτεροπόδαρους".

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Στο έδαφος ο Λεμέσιος, φωνές για πέναλτι από πλευράς Νέας Σαλαμίνας. Ο Καϊκέ με το σώμα παρεμπόδισε τον Λεμέσιο που έπεσε στο έδαφος. Ο Γ. Αναστασίου έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

- 90+3' Σέντρα του Μέιρα, πισινή κεφαλιά ο Κονέ, μαζεύει ο Κίσσας.