Εθνικός - Καρμιώτισσα: Πάρτι με... τριάρα οι Αχνιώτες! (φώτος)

Ο Εθνικός ήταν καλύτερος από την Καρμιώτισσα και δίκαια έφτασε σε ευρεία νίκη με 3-0 στο Δασάκι σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Μάριος Ηλία που σκόραρε από κοντά στο 27’ για το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Άχνας μπήκε δυνατά στο γήπεδο και σύντομα στο 47’ διπλασίασε τα γκολ της με τον Ντε Ιριόντο μετά από ασίστ του Χριστοφή. Στη συνέχεια η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Μπογκατίνοφ έκανε σπουδαία απόκρουση και κράτησε το προβάδισμα… Το κερασάκι στην τούρτα για τον Εθνικό έβαλε ο Μάριος Πεχλιβάνης με πανέμορφο πλασέ για το 3-0, μετά από κάθετη του Γκόμεζ.

Στους 5 βαθμούς σε 4 αγώνες ο Εθνικός, στον 1 βαθμό και στην προτελευταία θέση η Καρμιώτισσα.

- Έναρξη του αγώνα

6' Ο Καμπρέρα πίεσε τον Άντος και παρολίγο να κλέψει την μπάλα όμως τελικά ο κίπερ της Καρμιώτισσα έδιωξε τον κίνδυνο.

7' Ο Μάριος Ηλία κάνει μια ντρίμπλα στον Μαλόνε, πέφτει στο έδαφος όμως η επαφή του παίκτη της Καρμιώτισσας προς τον Ηλία δεν κρίνεται ως αντικανονική από τον διαιτητή.

9' Πρώτη καλή φάση για τον Εθνικό με τον Λομοτέι, η κεφαλιά του όμως από κοντά κατέληξε έξω.

11' Καλύτερος ο Εθνικός. Πιέζει ψηλά και έχει τον έλεγχο του αγώνα.

13' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο για μαρκάρισμα στον Φουρ

18'  Έπεσε το τέμπο του αγώνα. Παραμένει πιο απαιτητικός ο Εθνικός.

25' Πρώτη καλή φάση για την Καρμιώτισσα... Μπαλιά του Χριστοφόρου, κεφαλιά του Φουρ, η μπάλα καταλήγει άουτ.

27' ΓΚΟΛ ο Ηλία! 1-0 ο Εθνικός! Ο Χριστοφή έπιασε το δυνατό σουτ, ο Άντος απέκρουσε ασταθώς, ο Ηλία ήταν στη σωστή θέση και από κοντά άνοιξε το σκορ!

33' Ο Κοβάσεβιτς σκόραρε όμως ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

36' Ανέβασε στροφές η Καρμιώτισσα. Τώρα είναι αυτή που προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις.

37΄Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα... Μακρινό σουτ από τον Κοβάσεβιτς, ο Μπογκατίνοφ αποκρούει δύσκολα με γροθιές.

41' Θεοδώρου και Περατικός συγκρούονται σε μια φάση όπου χτύπησαν αφού πήγαιναν και οι δύο στην μπάλα με μεγάλη ταχύτητα. Μπήκαν τα ιατρικά τιμ μέσα για να δουν την κατάσταση των δύο παικτών. Υπάρχει μια μικρή διακοπή.

45' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Περατικός βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου με το φορείο αφού κτύπησε στο κεφάλι. Ο Πέτρος Ιωάννου μπαίνει στη θέση του στο παιχνίδι.

***Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις

45+3 Σουτ του Ντράζιτς, η μπάλα ψηλά άουτ.

45+5 Καλή φάση με τον Ρόσι για την Καρμιώτισσα, όμως ήταν οφσάιντκαι η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη.

45+7 Ο Λουκίλι της Καρμιώτισσας φωνάζει για χέρι του Ντε Ιριόντο όμως δεν δίνει κάποια παράβαση ο διαιτητής.

Ημίχρονο στο παιχνίδι

Έναρξη β΄μέρους

Αλλαγές για την Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς και Κατσαντώνης στη θέση των Άντος και Θεοδώρου. Η αλλαγή του Άντος είναι αναγκαστική.

46' Ευκαιρία για τον Εθνικό... Σπουδαία απόκρουση από τον Σπόλιαριτς σε σουτ του Ντράζιτς.

47' ΓΚΟΛ 2-0 ο Εθνικός με κεφαλιά του Ντε Ιριόντο, μετά από σέντρα του Χριστοφή!

55' Τρομερή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Εξαιρετική προσπάθεια από τον Λουκίλι μέσα στην περιοχή, γυρίζει στον Κατσαντώνης που εξ' επαφής σούταρε προς την εστία όμως ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε σωτήρια

58' Κίτρινη στον Φουρ

60' Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Οι Κ. Ηλία, Γκόμεζ και Λίπσκι, στις θέσεις των Χριστοφή, Ντράζιτς, και Λομοτέι.

64' Σουτ του Ρόσι άουτ! Καλή φάση για την Καρμιώτισσα.

64' Ο Ντούμπια στη θέση του Φουρ.

69' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Λίπσκι μετά από εξαιρετική προσπάθειά έκανε το μακρινό σουτ η μπάλα όμως βρήκε το δοκάρι!

75’ Αλλαγές για Καρμιώτισσα… Μπενεζέτ και ο Ματθαίου στη θέση τον Ρόσι και Μπεν Σαλάμ

76’ Ευκαιρία από τον Μπενεζέτ

77’ ‘ Στη θέση του Μ. Ηλία ο Πεχλιβάνης. Χειροκροτήματα προς τον Μάριο Ηλία από τους φίλους της ομάδας.

80' 'Αστοχο σουτ του Λουκίλι

81' Κίτρινη στον Τσουκαλά.

85' ΓΚΟΛ 3-0 ο Εθνικός με τον Πεχλιβάνη! Ωραία κάθετη από τον Γκόμες, ο Πεχλιβάνης από πλάγια στην περιοχή πλάσαρε υποδειγματικά και νίκησε τον Σπόλιαριτς, τελειώνοντας το παιχνίδι.

***Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

90+1' Σουτ του Κοβάσεβιτς απόκρουση του Μπογκατίνοφ