Εθνικός-Πάφος: ΔΙΠΛΟ... με 4αρα και ανατροπή! (Φώτος)

Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Πάφος η οποία νίκησε, εκτός έδρας, με 4-1 τον Εθνικό Άχνας και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης και πρωταθλήματος. Δύο γκολ πέτυχε ο Ζάιρο  ένα ο Βαλακάρι με πέναλτι κι ένα ο Νταβό.

Η Πάφος που ήταν καλύτερη και έλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η οποία, όμως, έμεινε πίσω στο σκορ μετά από πέναλτι στο 12’ με τον Μ. Ηλία. Ο Εθνικός δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα αφού η πίεση της Πάφου έφερε αποτέλεσμα προτού ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο με πέναλτι του Βαλακάρι και σουτ του Ζάιρο.

Στην επανάληψη η Πάφος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με δημιουργία αρκετών ευκαιριών. Στο 63’ ο Ζάιρο με πλασέ πέτυχε το 3ο γκολ για την ομάδα του. Το 4-1 διαμόρφωσε ο Νταβό με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η νίκη της Πάφου την ανεβάζει στην 2η θέση με 23 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στη 10η θέση με 12 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα:

Α' ημίχρονο

-3' Πρώτη προσπάθεια από δεξιά για την Πάφο με τον Βαλακάρι ο οποίος μπήκε στην περιοχή έπεσε στον αγωνιστικό χώρο με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στον αγώνα. Η φάση εξετάστηκε από το VAR που συμφώνησε με την απόφαση του κ. Θεουλή.

-6' Δοκάρι για την Πάφο! Το σουτ του Δημητρίου από δεξιά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

-9' Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας, για παράβαση στον Καμπρέρα.

-10' Ο κ. Θεουλή κλήθηκε από το VAR για να δει τη φάση και τελικά σφυρίζει πέναλτι!

1111

-11' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας με το πέναλτι του Μ. Ηλία.

-12' Κίτρινη στον Ζάιρο.

-17' Σουτ του Σπιρόφσκι, η μπάλα έξω.

-18' Κεφαλιά του Ζάιρο, μπλοκάρει ο Παναγή.

-19' Σουτ του Βαλακάρι μέσα από την περιοχή, όμως, ο Παναγή μπλόκαρε τη μπάλα.

-20' Η Πάφος δημιούργησε ευκαιρίες για το γκολ της ισοφάρισης χωρίς αποτέλεσμα.

-25' Σουτ του Καμπρέρα, έξω η μπάλα.

-30' Πέναλτι για την Πάφο!

Εξετάζεται η φάση από το VAR για παράβαση του Περατικού στον Πέπε και υιοθετεί την απόφαση του διαιτητή.

-31' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι ισοφαρίζει σε 1-1 με πέναλτι.

55

-33' Ευκαιρία για την Πάφο μετά από το λάθος του Παναγή. Ο Βαλακάρι μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ζάιρο δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε αφού γλίστρησε και η μπάλα κατέληξε έξω.

-39' Φάουλ σε καλό σημείο απευθείας από τον Μπότσκαϊ, η μπάλα έξω.

-42' Μακρινό άστοχο σουτ του Νικολάου.

-43' Διαμαρτυρίες του Εθνικού για αποβολή του Ζάιρο.  Στον Εθνικό ζήτησαν νέα κάρτα για παράβαση του ποδοσφαιριστή της Πάφου στον Περατικό.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45'+2' Σουτ του Λίπσκι η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια.

-45' +5' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάιρο μπήκε από δεξιά σούταρε κι έδωσε προβάδισμα με 2-1 για την ομάδα του!

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για τον Εθνικό, Ριστέβσκι αντί Ντράζιτς.

-47' Διπλή ευκαιρία με τον Μποτσκαϊ για την Πάφο ο Παναγή έσωσε την εστία του.

-50' Κίτρινη στον Πελάτζιο.

-52΄Κίτρινη στον Ριστέβσκι.

-55' Έξω η μπάλα από την κεφαλιά του Ρους.

-57' Αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας. Περατικός και Λίπσκι εκτός, μέσα οι Μπράντοβιτς και Γκόμες.

-63' ΓΚΟΛ για την Πάφο!!! Ο Ζάιρο έφυγε πίσω από την άμυνα του Εθνικού, ξεπέρασε τον Παναγή και με πλασέ σκόραρε και διαμόρφωσε το 3-1 για την ομάδα του.

-68' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ενέμ στη θέση του Μ. Ηλία.

-70' Άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς.

-70' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Εκτός οι Βαλακάρι, Πέπε και Τάνκοβιτς, μέσα οι Νταβό, Τβουμάσι και Ταβάρες.

-72' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο το πλασέ του Ταβάρες ήταν άστοχο σε κενή εστία.

-77' Αλλαγή για την Πάφο, ο Αμπντουσαλάμοφ στη θέση του Ζάιρο.

-78' Άστοχο σουτ του Νταβό.

-88' Αλλαγή για την Πάφο, μέσα ο Μιχαήλ, εκτός ο Μποτσκάϊ.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90' +1΄ ΓΚΟΛ για την Πάφο. Με σουτ του Νταβό μέσα από την περιοχή η Πάφος διαμόρφωσε το 4-1.

90'+5' Λήξη αγώνα

Ζήτησε (ξανά) τη φανέλα του Θεουλή

Εντεκάδες

Εθνικός: Παναγή, Περατικός (57′ Μπράντονιτς), Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Ιωάννου, Αγγελόπουλος, Ντράζιτς (46′ Ριστέφσκι), Λίπσκι (57′ Γκόμες), Νικολάου, Καμπρέρα (77′ Πεχλιβάνης), Μ. Ηλία (68′ Ένεμ)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Ριστέβσκι, Ηλία Κ, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντοβιτς, Μπίζκερ, Ενεμ, Καλλένος, Περδίος, Αξεντίγεβιτς.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Δημητρίου, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ (88′ Μιχαήλ), Πελάτζιο (70′ Νταβό), Ναμ, Βαλακάρι (70′ Τουμάσι), Τάνκοβιτς, Πέπε (70 Ταβάρες), Ζάιρο (77′ Αμπντουσαλάμοφ)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Τουμάσι, Νταλίνια.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Strukan Duje
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Την αρθρογραφία της 11ης αγωνιστικής προσφέρει το γραφείο πωλήσεων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων Car4you.