Ήθελαν τρίποντο, αλλά δίκαιη μοιρασιά στο Δασάκι! (φώτος)

Δεν ανέδειξε νικητή ο σημαντικός αγώνας στο Δασάκι για τη "μάχη" της παραμονής ανάμεσα στον Εθνικό και τη Νέα Σαλαμίνα. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο 2-2, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 στο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να κάνουν την αντεπίθεσή τους στην επανάληψη.

Όσον αφορά τα βαθμολογικά δεδομένα, ο Εθνικός στην 4η θέση του Β΄ομίλου και στους 42 βαθμούς (σ.σ όσους βαθμούς έχει και η Δόξα). Η Νέα Σαλαμίνα βρίσκεται στην 5η και τη ζώνη υποβιβασμού μετρώντας 39 βαθμούς. Παραμένει σε πιο δύσκολη θέση η ομάδα του Κωνσταντίνου Μηνά.

Ο Εθνικός έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει, αφού δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Ξύπνησε… στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα. Στο 5΄ ο Γκόρουμπετς το 1-0, με πέναλτι ο Μάιντεβατς στο  20΄ το 2-0, με πέναλτι μείωσε η Νέα Σαλαμίνα στο 64΄ με τον Ντανίλο και ο Κρεάν διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 82΄.

Το kerkida.net ήταν στο Δασάκι...

Έναρξη...

3΄ Κίτρινη στον Περατικό για δυνατό μαρκάρισμα, από τον Πορτογάλο ρεφ Vítor Ferreira

4΄ Καλή προσπάθεια από τον Ντανίλο, δεν βρήκε στόχο

5΄ ΓΚΟΛ/Με Γκόρουμπετς το 1-0! Μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Γκόρουμπετς, ο οποίος με πολύ ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό

7΄ Άστοχο σουτ από τον Τσουκαλά

-Με το... καλησπέρα του αγώνα νέα δεδομένα, προσπαθεί να βγάλει αντίδραση η Νέα Σαλαμίνα

18΄ Πέναλτι για τον Εθνικό! Μαρκάρισμα του Σμοβς στον Ντόλεζαλ

-Έλεγχος από το VAR

-Πέναλτι

20΄ ΓΚΟΛ/Ο Μάιντεβατς το 2-0! Στη δεξιά γωνία του Βεσελόφσκι η μπάλα

22΄ Γύρισμα του Οσέι στη περιοχή, ο Ταράσοβς λίγο έλειψε να σκοράρει σε... λάθος εστία

25΄ Κίτρινη στον Σανκό

30΄ Η κατοχή μπάλας στη Νέα Σαλαμίνα, 56%

35΄ Σουτ του Ουαλί, κόντραρε η μπάλα, εύκολα ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας

45΄ Άστοχη κεφαλιά του Ντανίλο

+2 λεπτά

Ημίχρονο/ Ουσιαστικός ο Εθνικός, μπροστά με 2-0, κάνει σωστή διαχείριση, κακή εμφάνιση από τη Νέα Σαλαμίνα

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Μουστιβάρ στη θέση του Σανκό. Πρώτη εξωτερική παρέμβαση από τον Κωνσταντίνο Μηνά

53΄ Δεν έχει αλλάξει κάτι, ακίνδυνη η Νέα Σαλαμίνα, ψάχνει το 3ο γκολ ο Εθνικός στην... κόντρα

60΄ Σουτ του Ντανίλο, η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό

62΄ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Οσέι... τσίμπησε τη μπάλα, ο Περατικός τον... γκρέμισε

64΄ ΓΚΟΛ/Εύστοχος ο Ντανίλο, 2-1! Στην αριστερή γωνία του Μπογκατίνοφ η μπάλα.

65΄ Ο Μάριος Ηλία στη θέση του Μάιντεβατς και ο Παπαγεωργίου αντί του Ντόλεζαλ- Ήταν προγραμματισμένη η διπλή αλλαγή από τον Ηλία Χαραλάμπους πριν το γκολ της Νέας Σαλαμίνας

69΄ Άστοχος τελείωμα από δύσκολη θέση ο Ντανίλο

-Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα για το 2-2

74΄ Κίτρινη στον Κυπριανού, ήταν στο όριο

76΄ Ο Ντεϊβίσον στη θέση του Ουαλί, ο Χριστοφή αντί του Γκόρουμπετς

81΄ Βάγκνερ αντί Σμοβς, Σιαθάς αντί Οσέι

82΄ ΓΚΟΛ/Ο Κρεάν με κεφαλιά το 2-2! Σέντρα του Τσουκαλά, υπέροχο τελείωμα με το κεφάλι ο Κρεάν. Έξαλλα πανηγύρια στη Νέα Σαλαμίνα