Πάφος-Εθνικός: Αγγλικό.. σκορ με "λυτρωτή" τον Τάνκοβιτς! (Φώτος)

Η Πάφος νίκησε με 4-3 τον Εθνικό σε ένα ματς το οποίο κράτησε το ενδιαφέρον των φίλων των δύο ομάδων μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Η Πάφος έδειξε διάθεση από την αρχή και έλεγξε το ματς μέχρι το ημίωρο. Η ομάδα του Καρσέδο μπήκε μπροστά στο σκορ με το πανέμορφο γκολ του Μπότσκαϊ με απευθείας κτύπημα φάουλ με το αριστερό, λίγο έξω δεξιά από την περιοχή του Εθνικού! Η ομάδα της Άχνας ισοφάρισε στο 30' με τον Λομοτέι με κοντινή προβολή, μετά το κόρνερ του Πεχλιβάνη. Η Πάφος στο 35' πήρε προβάδισμα με το πλασέ του Ζάιρο μετά την κεφαλιά πάσα του Μελούσο. Σε αυτή τη φάση διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για φάουλ του Μελούσο. Άμεση ήταν η αντίδραση του Εθνικού ο οποίος δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με σουτ του Καμπρέρα μέσα από την περιοχή της Πάφου, μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Ηλία. Λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου ο Εθνικός είχε δοκάρι με τον Ντράζιτς.

Στην επανάληψη η Πάφος πήρε και πάλι προβάδισμα στο 46' με σουτ του Βαλακάρι. Η ομάδα της Άχνας ισοφάρισε σε 3-3 με σουτ του Ντράζιτς που έφυγε πίσω από την άμυνα της Πάφου, εκμεταλλευόμενος την έξοδο του Ίβουσιτς. Η Πάφος πήρε τελικά τη νίκη με πέναλτι το οποίο κέρδισε στο 86' ο Γκολντάρ μετά την παράβαση του Περατικού. Ο διαιτητής κλήθηκε από το VAR και αφού το είδε υπέδειξε το πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Τάνκοβιτς στο 90'.

Η Πάφος ανέβηκε στους 46 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 24 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο γήπεδο ήταν Φυτούλα Μωυσέως.

*Αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα του Εθνικού λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο Νικολάου πήρε τη θέση του Μπίκερ.

1

Α' ημίχρονο

-4' Πάσα του Ντράζιτς στην περιοχή της Πάφου, πρόλαβε ο Ικόκο και έδιωξε τον κίνδυνο.

-7' Σουτ του Μελούσο, μπλόκαρε ο Παναγή.

-10' Κίτρινη στον Ντράζιτς, για φάουλ στον Ικόκο.

-11' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Πανέμορφο γκολ του Μπότσκαϊ με απευθείας κτύπημα φάουλ με το αριστερό λίγο έξω δεξιά από την περιοχή του Εθνικού!

1

-14' Παρολίγο αυτογκόλ με τον Πεχλιβάνη. Ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού δεν βρήκε καλά τη  μπάλα στην προσπάθεια του να την διώξει από την περιοχή της ομάδας του η οποία τελικά πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Παναγή.

-19' Διαμαρτυρίες από Πάφο για χέρι του Λομοτέι. Δεν υπάρχει παράβαση, σύμφωνα με τον διαιτητή.

2

-20' Σέντρα σουτ του Τάνκοβτς μπλοκάρει ο Παναγή.

-23' Άστοχο σουτ του Ντράζιτς.

-25' Σουτ του Βαλακάρι η μπάλα έξω.

-26' Άστοχο σουτ του Νικολάου.

-30' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Λομοτέι με κοντινή προβολή ισοφαρίζει σε 1-1 τον αγώνα, μετά το κόρνερ του Πεχλιβάνη.

1

-35' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Προβάδισμα για τους γηπεδούχους με πλασέ του Ζάιρο μετά την κεφαλιά πάσα του Μελούσο. Διαμαρτυρίες από Εθνικό ότι προηγήθηκε φάουλ του Μελούσο.

1

-37' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ισοφαρίζει η ομάδα της Άχνας με σουτ του Καμπρέρα μέσα από την περιοχή της Πάφου, μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Ηλία.

1

-43' Δοκάρι για τον Εθνικό! Ο Ντράζιτς σούταρε έξω από την περιοχή της, η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε έξω.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη ημιχρόνου.

*Με τη λήξη του ημιχρόνου οι φίλοι της Πάφου αποδοκίμασαν έντονα την ομάδα τους.

Β' ημίχρονο

-46' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι με δυνατό σουτ δίνει προβάδισμα 3-2 για την ομάδα του.

1

-50' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ναμ σε μια προσπάθεια διεκδίκησης της μπάλας με τον Ντράζιτς.

-51' Συνέχεια στον αγώνα.

-52' Σουτ του Τάνκοβιτς η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.

-53' Διαμαρτυρίες από Πάφο για χέρι του Καμπρέρα στην περιοχή του Εθνικού. Δεν υπάρχει σύμφωνα με τον διαιτητή. Η φάση ελέχθηκε από το VAR.

-55' Σουτ του Τάνκοβιτς, μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγή.

-58' Κίτρινη στον Περατικό για φάουλ στον Ζάιρο.

1

-59' Κίτρινη στον Τάνκοβιτς για φάουλ στον Καμπρέρα.

-68' Προσωρινή διακοπή στον αγώνα. Ο Ναμ κτύπησε στο πρόσωπο αντίπαλο στην προσπάθεια διεκδίκησης της μπάλας. Διαμαρτυρίες από Εθνικό.

-70' Σουτ του Τάνκοβιτς, σε ετοιμότητα ο Παναγή.

-72' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Εκτός Βαλακάρι και Μπότσκαϊ, εντός οι Πέπε και Τζατζά.

-73' Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός οι Ηλία Μ, Πεχλιβάνης και Αγγελόπουλος. Εντός οι Χριστοφή, Μεσκίντα και Στυλιανού.

-75' Σουτ του Τζάτζα η μπάλα έξω.

-76' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Η ομάδα της Άχνας ισοφαρίζει σε 3-3 με σουτ του Ντράζιτς ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα της Πάφου.

1

-83' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Ντράζιτς, εντός ο Ηλία Κ.

-86' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Πάφο. Ο Περατικός κλωτσά τον Γκολντάρ στην περιοχή του Εθνικού. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

-88' Κλήθηκε και είδε τη φάση ο διαιτητής ο οποίος υπέδειξε πέναλτι για την Πάφο!

-89' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Νικολάου, εντός ο Ιωαννίδης.

-90' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς ευστόχησε το πέναλτι κι έδωσε προβάδισμα 4-3 για την Πάφο.

1

-90'+2' Αλλάγη για την Πάφο. Εκτός ο Ζάιρο εντός ο Κοντρέρα.

-90'+4' Κίτρινη στον Κοντρέρας.

-90' Εφτά τα λεπτά της καθυστέρησης.

Λήξη αγώνα.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολτάρ, Ζάιρο (90'+2' Κοντρέρας), Μπότσκαϊ (72' Τζατζά), Ικόκο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (72' Βαλακάρι), Ναμέ, Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπτουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια.

Εθνικός: Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (73' Μεσκίντα), Λομοτέι, Νικολάου (89' Ιωαννίδης), Καμπρέρα, Ηλία Μ (73' Χριστοφή), Ντράζιτς (Ηλία Κ), Αγγελόπουλος (73' Στυλιανού).

Στον πάγκο οι Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ιωάννου, Αρτυματάς, Μπέκερ.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Αντωνίου Μάριος
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης

Την αρθρογραφία της 24ης αγωνιστικής προσφέρει το γραφείο πωλήσεων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων Car4you.