Μαυροπράσινο... διπλό με ΥΠΟΓΡΑΦΗ Φαν Κέσελ! (φώτος)

Μεγάλη νίκη-ανατροπή του Ολυμπιακού στο Δασάκι. Οι «μαυροπράσινοι» πέρασαν από την έδρα του Εθνικού με 3-1 χάρις τα γκολ των Μάντζη και Φαν Κέσελ (2).

Προηγήθηκε με Ζάκπα ο Εθνικός αλλά η ομάδα του Πετράκη είχε τις απαντήσεις στην επανάληψη και με την γκολάρα του Τζίνο Φαν Κέσελ πήρε τους τρεις βαθμούς. Πολλές ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες, σπουδαίες επεμβάσεις του Νεόφυτου Μιχαήλ πριν και μετά το 2ο γκολ και κράτησε τον Ολυμπιακό. Ασίστ ο Χάνι στο τρίτο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό για τον Φαν Κέσελ.

Επιστροφή στις νίκες για τον τακτακαλά μετά από δυο σερί αποτυχίες, στους 12 βαθμούς, κόλλησε στους 4 ο Εθνικός που μένει χωρίς νίκη για ακόμη ένα ματς.

Δευτέρα 26/10 Νο2 Show

ΑΠΟΕΛ

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες.

- 2' Λάθος στην άμυνα του Εθνικού, ο Φαν Κέσελ πήγε να το εκμεταλλευτεί, ο Μπογκατίνοφ βγαίνει και καθαρίζει. Ο φορ του Πετράκη ήταν έτοιμος για να εκτελέσει, άμεσα ενήργησε ο αρχηγός των γηπεδούχων.

- 5' Χάθηκε στο κέντρο η μπάλα, γρήγορη επίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Γκουστάβο βρήκε τον Μάντζη μέσα στη περιοχή, ο Ελλαδίτης το σουτ, η μπάλα στο γόνατο του Γκονσάλο. Καλή στιγμή για τους "μαυροπράσινους", καλή άμυνα και του Πορτογάλου αμυντικού.

- 12' Στο έδαφος ο Σάλι, μετά από "μονομαχία" με τον Κ. Ηλία. Σηκώθηκε ο Καμερουνέζος, θα συνεχίσει.

- 14' Προσπάθεια του Ζαχαρίου στην περιοχή, κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

- 15' Σουτ του Ψάλτη εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπογκατίνοφ.

φσδφσδφσδφσδφσδφσδφσ

- 16' Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Γκουστάβο το δυνατό σουτ, απόκρουση του Μπογκατίνοφ με το ένα χέρι. Ωραία επιθετική προσπάθεια των "μαυροπρασίνων", ο Φαν Κέσελ από τα δεξιά, μοίρασε στον Σάλι και αυτός έστρωσε στον Γκουστάβο ο οποίος είδε τον κίπερ του Εθνικού να κάνει μια φοβερή επέμβαση.

- 21' Πολύ καλή προσπάθεια ξανά με τον Φαν Κέσελ, το γύρισμα του κόβεται σε κόρνερ.

- 22' Κεφαλιά του Σάλι, άουτ. Ο Καμερουνέζος έκανε το κεφάλι, η μπάλα κτύπησε στο έδαφος και στη συνέχεια πάνω από το δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

- 23' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-0! Ο Ζάκπα! Σέντρα του Μιγκελίτο, ο Ηλία το κεφάλι, απόκρουση ο Μιχαήλ και στην επαναφορά ο Ζάκπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στην σέντρα του Μιγκελίτο, ο Ηλία φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια της φάσης και όταν κάνει κεφαλιά ο Ηλία, ο Ζάκπα είναι οριακά στην ίδια ευθεία με την μπάλα. Κόντρα στην ροή του ματς, ο Εθνικός παίρνει προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά και έψαχνε το γκολ, η ομάδα του Κλάφουριτς σκοράρει.

φσδφσδφσδφσφσφσδφφσδ

- 28' Γρήγορος ο ρυθμός στο ματς, η μπάλα πάνω-κάτω. Ο Κουσιάππας μέσα στη περιοχή του Ολυμπιακού, το σουτ, άουτ.

- 32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Κουσιάππα σε θέση βολής, αντί να κάνει το σουτ, προτίμησε την πάσα στον Κωνσταντίνο Ηλία, το πλασέ του αδύναμο, στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

- 33' Κίτρινη στον Κουντόμπιακ.

- 36' Με μεγαλή αυτοπεποίθηση πλέον ο Εθνικός, ψάχνει την αντίδραση η ομάδα του Πετράκη.

- 38' Σέντρα του Μανρίκε, δυνατή δεν προλαβαίνει ο Μάντζης.

- 43' Στημένο για τον Ολυμπιακό, κοντά στο σημείο του κόρνερ.

- Ένα το λεπτό της καθυστέρησης.

- 44' Το πήγε απευθείας ο Σάλι, με γροθιές ο Μπογκατίνοφ!

Ημίχρονο

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

φγδφγγδφγγγδφγ

- 47' Ο Μάντζης έκλεψε μέσα στη περιοχή, γύρισε προς το μέρος του Σάλι, διώχνει ο Περατικός την τελευταία στιγμή.

- 48' Πολλές οι μονομαχίες στο κέντρο, κίτρινη στον Κουσιάππα σε φάουλ πάνω στον Ψάλτη. Δυνατό φάουλ, πολύ επικίνδυνο τάκλιν, στα όρια της κόκκινης. Τυχερός ο Κουσιάππας που βλέπει την κίτρινη.

- 49' Σπουδαία άμυνα του Περατικού στον Ζαχαρίου και ενώ έφευγαν στην αντεπίθεση οι ποδοσφαιριστές του Πετράκη.

- 50' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-1! Ο Μάντζης! Σπουδαία μπαλιά του Γκουστάβο, ο Φαν Κέσελ από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Μάντζης προ κενής εστίας στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Καλυμμένος ο Ελλαδίτης την ώρα της πάσας του Φαν Κέσελ.

δφδφγγφγδφγδφγδφγ

- 51' Κίτρινη ο Μάντζης για φάουλ στον Περατικό. Δυνατό φάουλ ενώ έφυγε η μπάλα. Τρεις κίτρινες ο Ελλαδίτης, θα χάσει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων.

- 53' Ο Νάνι πήγε να περάσει κάθετη πάσα στον Φαν Κέσελ, εκεί ο Γκονσάλο και δεν επιτρέπει να περάσει η μπάλα.

- 54' Στημένο του Κουντόμπιακ, η μπάλα "κόλλησε" στην περιοχή, ο Ηλία έκανε το σουτ, στο σώμα του Ανδρέου.

- 56' Σκοράρει ο Φαν Κέσελ, δεν μετρά το γκολ, ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε επιθετικό φάουλ στην μονομαχία του Φαν Κέσελ-Χριστοφή. Δεν είναι διαφωτιστικό το πλάνο.

- 56' Ο Κονέ στην θέση του Κουσιάππα.

- 60' Οι δυο ομάδες ψάχνουν το δεύτερο γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα. Ανεβασμένος ο Ολυμπιακός...

- 62' Στην κόντρα ο Ζάκπα, είδε τον Μιχαήλ εκτός εστίας, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 63' Ο Σαρφό στο πρώτο του ματς με τα "μαυροπράσινα" παίρνει τη θέση του Σάλι.

- 64' Ο Σαρφό έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Γκουστάβο, αυτός το δυνατό σουτ, ο Κουντόμπιακ πέφτει με αυτοθυσία και διώχνει την μπάλα.

- 66' Ο Χαραλάμπους στην θέση του Κ. Ηλία.

- 67' Ο Φαν Κέσελ στον χώρο, ο Μπογκατίνοφ βγαίνει και απομακρύνει προτού ο Ολλανδός γίνει κάτοχος.

- 69' Λάθος του Ανδρέου, ο Μάριος Ηλία πήγε να φύγει κατά μέτωπο, εκεί ο Μανρίκε και διορθώνει.

- 70' Κίτρινη στον Νάνι, σταμάτησε με τα χέρια τον Μιγκελίτο σε υποσχόμενη επίθεση.

- 72' Απόκρουση του Μιχαήλ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους. Μεγάλη επέμβαση του διεθνούς πορτιέρο του Ολυμπιακού.

- 73' Γύρισμα του Μιγκελίτο, ο Σαμπίνια διώχνει στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού. Ανέβασε στροφές ο Εθνικός.

- 75' Φάση για τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης εκτός περιοχής, το δυνατό σουτ, σε ετοιμότητα ο Μπογκατίνοφ.

- 76' Ο Κονέ στην περιοχή, το σουτ, στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

- 78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Χάνι στη θέση του Ζαχαρίου.

- 78' Κίτρινη κάρτα στον Κλάφουριτς για διαμαρτυρίες.

- 79' Σέντρα του Μανρίκε, ο Μάντζης την κεφαλιά με ευκολία ο Μπογκατίνοφ.

- 80' Σουτ του Κονέ, η μπάλα άουτ.

- 82' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-2! Γκολάρα ο Φαν Κέσελ! Πανέμορφο γκολ από τον Ολλανδό, που σταμάτησε την μπάλα, έκανε μια περιστροφή και με εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Μπογκατίνοφ!

- 85' Ευκαιρία ο Εθνικός με τον Κονέ, ο Ιβοριανός δεν μπορεί να νικήσει τον Μιχαήλ. Δυνατή κεφαλιά, ο Μιχαήλ σε ετοιμότητα!

- 86' Ο Γαρουφαλιάς στη θέση του Μάντζη

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+3' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-3! Ο Φαν Κέσελ ξανά! Aσίστ ο Χάνι, από κοντά ο MVP... Φαν Κέσελ για το 1-3.