Νέα Σαλαμίνα - Εθνικός: Ερυθρόλευκο πάρτι στο «Αμμόχωστος» και βλέπει... εξάδα! (Φώτος)

Ανοδική πορεία καταγράφει η Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα η οποία συνέτριψε με 4-0 τον Εθνικό Άχνας στον εξ' αναβολής αγώνα της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 12 βαθμούς όσους έχει και η ΑΕΚ και αισιοδοξεί για την εξάδα. Ο Εθνικός έμεινε στη 10η θέση με οκτώ βαθμούς. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντορεγκαράι και από ένα οι Ντιακιτέ και Ντουρμισάι.

Το φιλμ του αγώνα

- 1'  Έναρξη αγώνα

- 2' Πρώτη καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα με δυνατό σουτ του Σεργίου, σε ετοιμότητα ο Παναγή.

-3' Κίτρινη Ιωάννου για φάουλ στον Ντουρμισάι.

-9' ΔΟΚΑΡΙ για τη Νέα Σαλαμίνα. Νέα καλή ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους από δεξιά με τον Ντουρμισάι ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και μετά πέρασε έξω.

15' Πιο δυναμικά μπήκε η Νέα Σαλαμίνα τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-20 ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα!!! Οι ερυθρόλευκοι της Αμμοχώστου άνοιξαν το σκορ με γκολ κεφαλιά του Ντιακιτέ μετά από κόρνερ του Ντουρμισάι.

- 22' Προσπάθεια για τον Εθνικό, άστοχο σουτ του Νικολάου.

-24' Καλή φάση για τον Εθνικό με σουτ του Λομοτέι, η μπάλα πέρασε έξω.

-25' Κίτρινη κάρτα στον Ντράζιτς για φάουλ στον Σεργίου.

-27' Ο Ηλία πέρασε από δύο αντιπάλους, όμως, δεν πρόλαβε να μπει στην περιοχή αφού τον πρόλαβε ο Ντιακιτέ.

-28' Κίτρινη στον Λομοτέι για φάουλ στον Παπαγεωργίου.

-33' Σέντρα του Ηλία στην περιοχή, πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα ο Λέουκο.

-38' Δυνατό σουτ του Ντράζιτς, ο Μελίσσας μπλόκαρε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

-40' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα!!! Σκόραρε ο Ντουρμισάι με πολύ ωραίο σουτ, ύστερα από σέντρα του Σεργίου.

-43' Κοντά σε 3ο γκολ η Νέα Σαλαμίνα, ήταν άστοχος στο σουτ ο Κουζμανοβιτς.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45' +2 Κίτρινη στον Περατικό για διαμαρτυρίες,

Λήξη ημιχρόνου.

-Έναρξη Β' ημιχρόνου

-46' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας. Έξω οι Ντε Ιριόντο και Σπιρόφσκι, μέσα ο Λίπσκι και ο Μπράντονιτς.

-46' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, εκτός ο Ντάνκοβιτς, μέσα ο Σελέα.

-49' Σουτ του Καμπρέρα, η μπάλα έξω.

-52' Σουτ του Καμπρέρα, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μελίσσας.

-57' Κίτρινη στον Μπράντονιτς για φάουλ.

-60΄Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα οι Μιγκελίτο και Φερνάντεζ, έξω Νάρσινγκ και Κουζμάνοβιτς.

-65' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Ντουρμισάι  εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λομοτέι, όμως, δεν μπόρεσε να σκοράρει αφού σούταρε από πλάγια και η μπάλα κατέληξε έξω.

-67' Αλλαγή για τον Εθνικό, μέσα ο Κωνσταντίνος Ηλία, έξω ο Ντράζιτς.

-71' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, έξω ο Παπαγεωργίου, μέσα ο Ντορεγκαράι.

-72' Άστοχο το ανάποδο ψαλιδάκι από τον Ιωάννου.

-75' Αλλαγή για τον Εθνικό έξω ο Αγγελόπουλος, μέσα ο Γκόμες.

-81' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, μέσα ο Κατσιάρης, έξω ο Μπεχαράνο.

-82' Σουτ του Μάριου Ηλία η μπάλα έξω.

-83' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με κοντινό πλασέ Ντορεγκαράι!

-85' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Παναγή έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

-87' Αλλαγή για τον Εθνικό, εκτός ο Μ. Ηλία, μέσα ο Πεχλιβάνης.

-87' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Νέα Σαλαμίνα. Ανατροπή του Ντορεγκαράι από τον Περατικό και ΚΟΚΚΙΝΗ στον ποδοσφαιριστή του Εθνικού (2η κίτρινη).

-88' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντορεγκαράι.

-90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+1' Κεφαλιά του Καμπρέρα, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μελίσσας.

Λήξη αγώνα.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Κουζμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Σέλεα, Μιγκελίτο, Φερνάντεζ, Κουμουρής, Κονέ, Ντορεγκαράι, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά.

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Κ. Ηλία, Λίπσκι, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Μπίκερ, Καλλένος, Χριστοφή, Ακσεντίγεβιτς.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος