Πέρασε "αέρας" από το Δασάκι η Ομόνοια (φώτος)

Η Ομόνοια νίκησε με 2-0 τον Εθνικό στο Δασάκι, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Στους 10 βαθμούς η ομάδα του Μπεργκ και στην 8η θέση, παραμένει ουραγός ο Εθνικός με μόλις 2β. Η Ομόνοια ήταν εξαιρετική στο πρώτο 45λεπτο, έχασε ευκαιρίες με το... τσουβάλι, αλλά είχε την... ουσία στο β΄ ημίχρονο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Λοϊζου στο 46΄ άνοιξε το σκορ και λίγα λεπτά αργότερα, στο 54΄ ο Παπουλής διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Ακυρώθηκε γκολ του Λέζιακς στο 85΄, δοκάρι είχε ο Εθνικός στην τελευταία φάση του αγώνα. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους είχε 2-3 καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, ενώ λίγο πριν το 2ο γκολ της Ομόνοιας έχασε απίθανη ευκαιρία με το Φλοριάν για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Χένινγκ Μπεργκ δεν έκανε καμία αλλαγή.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Έναρξη...

1΄ Με το... καλησπέρα φάση για τον Εθνικό- Ο Μάριος Ηλία ήταν έτοιμος να πλασάρει από καλή θέση, έβαλε... κόντρα ο Γιούστε, πήρε το... ριμπάουντ ο Φλοριάν αλλά δεν βρήκε στόχο με δυνατό σουτ

4΄ Ατομική ενέργεια από τον Τζιωνή, έκανε το σουτ ο Μπογκατίνοφ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε

7΄ Καλή στιγμή με Λοϊζου, αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα

9΄ Ο Μάριος Ηλία έφυγε μόνος, δίστασε να... μπουκάρει περισσότερο στην περιοχή καθώς τον πρόλαβαν αμυντικοί, γύρισε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής με το Φλοριάν να μην βάζει δύσκολα στον Παναγή

10΄ Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα, με την Ομόνοια να βάζει πίεση και να έχει την κατοχή της μπάλας

13΄ Άστοχη κεφαλιά του Γιούστε, μετά από εκτέλεση κόρνερ

18΄ Πλασέ από τον Τζιωνή εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα

20΄ Νέα τελική προσπάθεια με τον Τζιωνή, άστοχο πλασέ εντός περιοχής

24΄ Η Ομόνοια απείλησε ξανά- Ο Παπουλής δεν μπόρεσε να... νικήσει τον Μπογκατίνοφ

-Σαφώς ανώτερη η Ομόνοια- Το παιχνίδι παίζεται στο μισό γήπεδο του Εθνικού

29΄ Βγήκε μπροστά ο Εθνικός με εξαιρετική ατομική ενέργεια του Κωνσταντίνου Ηλία, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, "καθάρισε" ο Παναγή

31΄ Στο 66% η κατοχή μπάλας για την Ομόνοια

33΄ Κεφαλιά του Γιούστε από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο σώμα τουΤαράσοβς- Θα έπρεπε να δοθεί κόρνερ για την Ομόνοια και όχι άουτ

37΄ Ο Παπουλής από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει- Σε ετοιμότητα ο Μπογκατίνοφ στην κλειστή του γωνία

38΄ Μεγάλη φάση με Τσέποβιτς, απέναντι στον Μπογκατίνοφ έκανε το πλασέ, άναψε... κόκκινο ξανά ο κίπερ του Εθνικού

40΄ Τελική προσπάθεια με Φλοριάν για τον Εθνικό, σουτ από το ύψος της περιοχής σε ετοιμότητα ο Παναγή

40΄ Ο Λέτζιακς έβγαλε σε θέση βολής τον Παπουλή, άστοχο το πλασέ του διεθνή άσου από πλάγια θέση στην περιοχή

42΄ Ευκαιρία ξανά με τον Παπουλή- Έκανε το δυνατό σουτ από πολύ καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ

43΄ Σειρά του Λοϊζου να απειλήσει, με ατομική ενέργεια έφτασε στο ύψος της περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, δεν βρήκε στόχο

-Χωρίς υπερβολή η Ομόνοια θα μπορούσε να είχε σκοράρει 4-5 φορές! Παραμένει το 0-0

+1 λεπτό

Τέλος ημιχρόνου (Πότε ο Μπογκατίνοφ, πότε η αστοχία δεν επέτρεψαν στην Ομόνοια να σκοράρει, σε ένα παραγωγικό (στον τομέα των ευκαιριών) πρώτο 45λεπτο από την ομάδα του Μπεργκ, στην καλύτερή της φετινή εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Ο Εθνικός αμύνεται, είχε 2-3 καλές στιγμές για να σκοράρει

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Κουμής στη θέση του Ελουντού- Πρώτη αλλαγή στο ματς

46΄ ΓΚΟΛ/Ο Λοϊζου ανοίγει το σκορ! Η κάθετη μπαλιά του Παπουλή στον Τζιωνή, η σέντρα στην περιοχή του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στο Λοϊζου ο οποίος με το... αριστερό νίκησε τον Μπογκατίνοφ. Πρώτο γκολ του διεθνή άσου στην τρέχουσα σεζόν στο πρωτάθλημα

52΄ Τεράστια φάση για τον Εθνικό- Ο Παναγή στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε σε αντίπαλο που έβαλε... κόντρα, η μπάλα έφτασε στο Φλοριάν με εξουδετερωμένο τον Παναγή έστειλε τη μπάλα άουτ

54΄ ΓΚΟΛ/Ο Παπουλής το 2-0! Ο Τσέποβις έστειλε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Παπουλής εύκολα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

63΄ Παραμένει το προβάδισμα των 2 τερμάτων για την Ομόνοια, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, η Ομόνοια κατέβασε ταχύτητα και κάνει διαχείριση

65΄ Πρώτη κίτρινη στον αγώνα, στο Μιξ

66΄ Πηλέας και Φλοριάν εκτός, μέσα οι Αράζ και Ιωάννου

67΄ Ζήτησε πέναλτι ο Εθνικός για χέρι του Λανγκ - Παίζεται λέει ο ρεφ

-Ο Ηρακλής Τσίκινης θα σχολιάσει τη φάση αύριο βράδυ στο SUPER MONDAY

67΄ Κίτρινη στον Ταράσοβς

69΄ Καταπληκτικό τελείωμα από τον Αράζ, απογειώθηκε ο Παναγή και έδιωξε σε κόρνερ- Σπουδαία απόκρουση

69΄ Άστοχο το τελείωμα του Κουμή, μετά από εκτέλεση κόρνερ

71΄ Κίτρινη στον Άδωνη

75΄ Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Κ. Ηλία

76΄ Κίτρινη στον Ιωάννου

77΄ Διακοπή για  λίγο- Πρόβλημα με το σημαιάκι του β΄ βοηθού

81΄ Ευκαιρία για τον Εθνικό, άστοχο το σουτ του Περατικού μετά από ωραία πάσα του Αράζ

84΄ Καλή στιγμή για την Ομόνοια, δεν έφτασε στο στόχο το τελείωμα του Τσέποβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Αδωνη και κόρνερ

85΄ ΓΚΟΛ/Ο Λέζιακς το 3-0! Γύρισμα από τον Σεχού, ο Τσέποβιτς δεν μπόρεσε, από τον Παπουλή η μπάλα έφτασε στον Τσέχο ο οποίος εύκολα από κοντά "κλείδωσε" τους τρεις βαθμούς