Νέα Σαλαμίνα-Εθνικός: Νίκη... με ανατροπή! (Φώτος)

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άχνας στο βαθμολογικά αδιάφορο ματς που διεξήχθηκε στο στάδιο "Αμμόχωστος Επιστροφή", για την 12η αγωνιστική του β' ομίλου, της β' φάσης του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας.

Ισοδύναμο το α΄ ήμιχρονο με τη Νέα Σαλαμίνα να έχει την κατoχή και τον Εθνικό την ουσία που ήταν το γκολ στο 23' με πλασέ του Ηλία Μ, μετά την πάσα του Χριστοφή. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Μιγκελίτο, Προκοπίου, Χριστοφή και Καμπρέρα.

Στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη και προσπάθησε για το γκολ της ισοφάρισης το οποίο πέτυχε στο 61' με πλασέ του Νάρσινγκ, μετά την πάσα του Βίκτωρος. Στο 90' ο Ντιακιτέ με κεφαλιά πέτυχε το 2-1 μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φράγκος κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Από 47 βαθμούς έχουν πλέον οι δύο ομάδες.

Την επόμενη αγωνιστική η Νέα Σαλαμίνα αγωνίζεται, εκτός έδρας, με την Καρμιώτισσα και ο Εθνικός υποδέχεται την ΑΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή, εις μνήμη του Θεόδουλου Χατζηλάμπρου ο οποίος διετέλεσε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Νέας Σαλαμίνας και υπηρέτησε για πολλά χρόνια το σωματείο από διάφορα άλλες θέσεις.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-3' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νάρσινγκ, η μπάλα στα χέρια του Παναγή.

-4' Σουτ του Καμπρέρα, εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Καλανίδης.

-6' Κεφαλιά του Ηλία Μ, μετά την εκτέλεση φάουλ του Νικολάου, δεν ανησυχεί ο Καλανίδης.

2

-9' Σουτ του Νάρσινγκ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Παναγή.

-9' Έλεγχος από το VAR για χέρι του Περατικού στην περιοχή του Εθνικού.

-10' Δεν υπάρχει παράβαση, συνέχεια στον αγώνα.

-15' Κεφαλιά του Μιγκελίτο, η μπάλα έξω.

-17' Σουτ του Προκοπίου, μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγή.

-18' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, για ν' ανοίξει το σκορ. Ο Μιγκελίτο μόνος στην περιοχή πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

-21' Ευκαιρία για τον Εθνικό. Σουτ του Χριστοφή, έδιωξε τη μπάλα ο Καλανίδης.

-23' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Ο Μάριος Ηλία άνοιξε το σκόρ με κοντινό πλασέ, μετά τη πάσα του Χριστοφή που έφυγε μόνος από δεξιά πίσω από τη σέντρα.

1

-27' Έλεγχος από το VAR για χέρι στην περιοχή του Εθνικού. Δεν υπάρχει παράβαση, συνέχεια στο ματς.

-32' Προσπάθεια του Καμπρέρα, μετά την πάσα του Χριστοφή, προλαβαίνει τον κίνδυνο ο Καλανίδης.

-41' Σουτ του Κατσιάρη, η μπάλα έξω.

-45' Σουτ του Νάρσινγκ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-45'+1' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη ημιχρόνου.

1

Β' ημίχρονο

*Με τις ίδιες ενδεκάδες συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

-48' Σουτ του Νάρσινγκ, η μπάλα έξω.

-52' Αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα ο Ντράζιτς, έξω ο Χριστοφή.

-53' Κίτρινη στον Ηλία Μ, για φάουλ στον Κατσιάρη.

-57' Αλλαγή για η Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Προκοπίου, μέσα ο Κονέ.

-57' Σέντρα σουτ του Κονέ, η μπάλα έξω.

-58' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Έξω οι Αγγελόπουλος και Στυλιανού, μέσα οι Λίπσκι και Ιωάννου.

-61' Σουτ του Οφόρι, η μπάλα έξω.

-65' Καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη, προσπαθεί για το γκολ της ισοφάρισης.

-65' Μακρινό δυνατό σουτ του Ιωάννου, η μπάλα έξω.

-67' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ, μετά την πάσα του Βίκτωρος, με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1 το ματς. Ελέχθηκε από το VAR η φάση για οφσάιντ και το γκολ μετρά κανονικά.

1

-69' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Οφόρι και Κατσιάρης, μέσα οι Φράγκος και Λέουκο.

-69' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός οι Καμπρέρα και Νικολάου, μέσα οι Περδίος και Μπίκερ.

-72' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φράγκος, διώχνει με γροθιές ο Παναγή.

-79' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα οι Κουμουρής και Μαυρουδής, έξω οι Σεργίου και Σπυριδάκης.

-83' Ο Ηλία προσπάθησε να σε ξεγελάσει τον Καλανίδη, όμως, ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας πήρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

-86' Σέντρα σουτ του Νάρσινγκ, η μπάλα έξω.

-90' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντιακιτέ σκοράρει και δίνει προβάσισμα στην ομάδα του μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φράγκου.

2

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+5΄Άστοχο σουτ του Ηλία.