Ομόνοια-Καρμιώτισσα: 4η σερί (δύσκολη) νίκη και… βλέπει ντέρμπι "αιωνίων" (φώτος)

Χωρίς τον Σωφρόνη Αυγουστή στο πάγκο η Ομόνοια επικράτησε δύσκολα της σκληροτράχηλης Καρμιώτισσας με 2-1 στο πλαίσιο της 15ης στροφής του πρωταθλήματος. Aνέβηκε στους 32 βαθμούς και έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή με αγώνα περισσότερο. Πλέον, βλέπει το μεγάλο ντέρμπι ''αιωνίων'' με το ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη αγωνιστική.

-Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τους πράσινους.  Στους δέκα παρέμεινε η ομάδα των Πολεμιδιών που δέχθηκε την ήττα μετά από τέσσερις αναμετρήσεις.

Εξαιρετικά ενδιαφέρον με αρκετές φάσεις το παιχνίδι.  Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 21’ με τον Μπέζους, ενώ η Καρμιώτισσα ισοφάρισε στο 37’ με κεφαλιά του Κατσαντώνη.  Στο 58’ ο Κακουλλής με εκτέλεση πέναλτι έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στην ομάδα του όπου ήταν και το τελικό σκορ. Παράπονα από τους φιλοξενούμενος για το πέναλτι της Ομόνοιας.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στο ΓΣΠ ο Κωνσταντίνος Κλαρκ, στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή...

-Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Μπήκε δυνατά η Ομόνοια σε μια προσπάθεια να επιβάλει το ρυθμό της και έτσι να φτάσει στο γρήγορο γκολ. Ξεκάθαρη η πρόθεση της Καρμιώτισσας από την άλλη να δώσει χώρο ώστε να κτυπήσει στις κόντρα αντεπιθέσεις.

4' Διαμαρτυρίες για χέρι του Μαλόνε από πλευράς Ομόνοιας, τίποτα λέει ο διαιτητής.

5' Συμπληρώθηκε το πρώτο 5λεπτο χωρίς τη μεγάλη φάση. Από μια τελική προσπάθεια για τις δύο ομάδες.

7' Διαμαρτυρίες για δεύτερη για χέρι από πλευράς Ομόνοιας. Σε μια μονομαχία η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Χριστοφόρου. Η φάση ελέχθηκε και από το VAR αλλά κρίθηκε ότι δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό.

12' Λάθος του Τσουκαλά, ο Μπεζούς έκλεψε και έδωσε γρήγορα στο κενό χώρο ωστόσο δεν πρόλαβε ο Σεμέδο να μπει στη φάση.

ομο 1-0

20' ΓΚΟΛ 1-0 ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Λοίζου έκανε το γύρισμα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι για τον Κακουλλή, έδιωξε αμυντικός της Καρμιώτισσας και η μπάλα στρώθηκε στον Μπέζους που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Δείτε το ΕΔΩ

23' Μεγάλη ευκαιρία για άμεση απάντηση για την Καρμιώτισσα. Ο Μαλόνε μπήκε στην περιοχή, έδιωσε στον Νεοφύτου οποίος με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Ουζόχο εντυπωσιακά να διώξει σε κόρνερ.

26’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από προσπάθεια του Κακουλλή, η μπάλα στρώθηκε στον Λοΐζου που από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη.

30' Πέναλτι ζητά η Ομόνοια μαρκάρισμα του Μαλόνε στον Σεμέδο στην περιοχή. Η φάση ελέχθηκε από VAR, καμία παράβαση.

γκολ 1-1

37' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Κατσαντώνη. Μετά από σέντρα του Λουκίλι ο Κατσαντώνης αφύλακτος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Ουζόχο.

-Δείτε ΕΔΩ το γκολ

-Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Κατσαντώνη.

40' Ωραίο σουτ του Σουκ, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

44' Ανέβηκε πολύ η Καρμιώτισσα στα τελευταία λεπτά και βάζει δύσκολα στην Ομόνοια.

45' Τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος Α' ημιχρόνου...

46' Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

50' Ισορροπημένο το σκηνικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους.

56' Πέναλτι κερδίζει η Ομόνοια για χέρι του Τσουκαλά σε κεφαλιά του Κούσουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ιωάννης Χριστοδούλου ήταν κοντά στη φάση σφύριξε την παράβαση. Δεν ξεκαθαρίζουν το σκηνικό οι επαναληπτικές προβολές.

-Ελέχθηκε η φάση από το ΒΑΡ, δεν αλλάζει κάτι, πέναλτι για την Ομόνοια

*Η φάση θα αναλυθεί στην εκπομπή Super Monday και τον Ηρακλή Τσίκινη.

2-1

58' ΓΚΟΛ 2-1 η Ομόνοια με τον Κακουλλή να ευστοχεί. Έστειλε την μπάλα στην αριστερά γωνιά και τον Ανέστη δεξιά.

64' Νέα δεδομένα πλέον στο παιχνίδι. Η Ομόνοια ψάχνει το τρίτο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη και η Καρμιώτισσα το γκολ της ισοφάρισης.

68’ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από γέμισμα του Μπεζούς από στημένο, έγινε το μελέ αλλά μπλόκαρε ο Ανέστης.

72' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοϊζου πάτησε περιοχή και έδωσε στον Σιπριάνο, ο οποίος μπορούσε να τελειώσει την φάση όμως έκανε το γύρισμα, η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

74' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο Σουκ, μέσα  Ματθαίου.

76' Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους, έδιωξε ο Ανέστης.

76' Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Σεμέδο, μέσα ο Σίμιτς.

77' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από γύρισμα του Λοίζου, ο Σίμιτς έπιασε μεμιάς το πλασέ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ανέστη.

82' Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Κακουλλής, μέσα Ανσαριφάρντ.

85' Προσπάθεια διαχείρισης πλέον του παιχνιδιού από πλευράς Ομόνοιας.

87' Αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Μπέζους, μέσα ο Φράνσον.

88' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω Ντούμπια και Γκραντινάρου, μέσα οι Θεοδώρου και Παντελή.

90' Πέντε τα λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα, 2-1 νίκη για την Ομόνοια. Τέταρτη σερί.

11

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους (87' Φράνσον), Λοΐζου, Σεμέδο (76' Σίμιτς), Κακουλλής (82' Ανσαριφάρντ)

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ανέστης, Μαλόνε, Χριστοφόρου, Τσουκαλάς, Γκρατινάρου (88' Παντελή), Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Σουκ (74' Ματθαίου), Ντούμπια (88' Θεοδώρου), Λουκίλι, Κατσαντώνης