Ομόνοια - Καρμιώτισσα: Κάθε λάθος... γκολ και "πράσινη" τεσσάρα! (Φώτος)

Ομόνοια - Καρμιώτισσα: Κάθε λάθος... γκολ και "πράσινη" τεσσάρα!  (Φώτος)

Μετά τη νίκη και την πρόκριση στο Κύπελλο την Πέμπτη, η Ομόνοια κέρδισε ξανά την Καρμιώτισσα, επιστρέφοντας στις νίκες και στο πρωτάθλημα. Το βράδυ της Δευτέρας (05/12) η ομάδα του Γιανίκ Φερέρα υποδέχθηκε την Καρμιώτισσα και επικράτησε με 4-0, σε παιχνίδι για την 13η αγωνιστική. Τα λάθη οι φιλοξενούμενοι, τα γκολ οι γηπεδούχοι! Το 1-0 έγινε με αυτογκόλ του Τάντι (ασυνεννοησία με τον Κνόμπλοχ) στο 23’, το 2-0 από λάθος του Καλτσά που δεν έδιωξε εντός περιοχής αλλά κοντρόλαρε και η μπάλα στρώθηκε στον Λέζιακς που σκόραρε στο 56’ και το 3-0 από λανθασμένο διώξιμο του Κνόμπλοχ, συνδυασμό Μιξ – Καρίμ - Λοΐζου και ωραίο πλασέ του τελευταίου στο 68’. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε απ’ τον Κακουλλή στο 86’ με κοντινό πλασέ, μετά από ασίστ του Λέζιακς. Με τη νίκη της η Ομόνοια ανέβηκε στους 19 βαθμούς, προσπέρασε την Ανόρθωση και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην πρώτη εξάδα (6η θέση). Αντίθετα η Καρμιώτισσα που υστέρησε και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, έμεινε στους 15 και την 9η θέση.

**Υπενθυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πριν από λίγες μέρες, για τον θεσμό του Κυπέλλου. Την Πέμπτη (01/12), οι "πράσινοι" επικράτησαν με 2-1 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς κάτι αξιόλογο.

-9' Επικίνδυνο γύρισμα του Κίτσου από αριστερά, έκοψε την τελευταία στιγμή ο Τζανακάκης.

-12' Πλασέ στην κίνηση ο Λέζιακς μετά από μπαλιά του Κίτσου, σταθερά ο Κνόμπλοχ.

-16' Φάουλ για την Ομόνοια από πλάγια θέση και αριστερά, δοκίμασε απευθείας ο Κασάμα, έξω η μπάλα.

-19' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Ζελάγια για φάουλ στον Κασάμα.

-20' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Κατά μέτωπο επίθεση του Κίτσου, πάσα στον Λοΐζου ο οποίος προσποιήθηκε και έκανε το σουτ, εντυπωσιακά με τα πόδια σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ.

-23' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Απίθανο... αυτογκόλ! Η κάθετη του Λοΐζου δεν πήγε σε συμπαίκτη και η φάση φάνηκε να τελειώνει εκεί, αφού η μπάλα έφτασε στον Τάντι που δεν πιεζόταν από αντίπαλο. Ο αμυντικός της Καρμιώτισσας επιχείρησε να γυρίσει προς τον Κνόμπλοχ, ωστόσο ο κίπερ των "φιλοξενούμενων" έκανε κίνηση προς τα δεξιά της εστίας του, για να μαζέψει από μόνος του την μπάλα. Ο Κνόμπλοχ πήγε δεξιά, ο Τάντι δεν τον είδε και πάσαρε στο κέντρο της εστίας και από την ασυνεννοησία, η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας τους για το 1-0 της Ομόνοιας! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

η65τυξηβ

-32' Κίτρινη στον Κασάμα, για φάουλ στον Καλτσά.

-34' Νέα συνεργασία Λέζιακς - Κίτσου, σέντρα του τελευταίου, βγήκε και μάζεψε ο Κνόμπλοχ.

-37' Σουτ του Λέζιακς με το δεξί, έξω η μπάλα.

-43' Κίτρινη ο Μπεν Σαλάμ για φάουλ στον Χαραλάμπους.

-45' Δοκίμασε από μακριά με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Λέζιακς, λίγο έξω η μπάλα.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-46' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ντούρις αντί Ζελάγια, αλλάζει φορ ο Χρίστος Χαραλάμπους.

-47' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ατομική προσπάθεια ο Μάθιους, πέρασε όποιον βρήκε και έδωσε στον Κίτσο, το σουτ του όμως έφυγε ψηλά έξω.

-54' Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα, με ωραίο σουτ του Ελ Ελουχί, η μπάλα ελάχιστα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ουζόχο.

-56' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Σέντρα του Μιξ από δεξιά, ο Καλτσάς δεν έδιωξε με την μία, έκανε κοντρόλ εντός περιοχής, με την μπάλα να του ξεφεύγει και να στρώνεται στον Λέζιακς ο οποίος πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

46γητ5ωρ

-59' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Σελούτσκα αντί Τζανακάκη και Χατζηβασίλης αντί Κουλιμπαλί.

-63' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ανσαριφάρντ αντί Χούπερ και Κούσουλος αντί Κασάμα.

-68' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Λανθασμένο διώξιμο απ' τον Κνόμπλοχ, ο Μιξ επωφελήθηκε και πέρασε κάθετη στον Ανσαριφάρντ, αυτός με την μία... έσπασε δεξιά στον Λοΐζου ο οποίος κοντρόλαρε, έφερε την μπάλα στο αριστερό και πλάσαρε εύστοχα για το 3-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-74' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Κίτσου και Μπεζούς αντί Χαραλάμπους.

-74' Αλλαγή και για την Καρμιώτισσα. Α. Νεοφύτου αντί Μαλόνε.

-75' Σουτ του Κακουλλή από πλάγια θέση, έβαλε την κόντρα ο Αγγελή και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

-77' Κίτρινη ο Νεοφύτου για δυνατό φάουλ στον Μίλετιτς.

-78' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μίλετιτς, αναγκαστική αλλαγή μετά το χτύπημα στην προηγούμενη φάση. Στην θέση του ο Παναγιώτου.

-80' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ανδρονίκου αντί Ελ Αλουχί.

-80' Τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά...

-86' ΓΚΟΛ η Ομόνοια! Βαθιά μπαλιά του Μιξ, ο Λέζιακς έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και έκανε το παράλληλο γύρισμα, εκεί που ο Κακουλλής είχε εύκολο έργο σε κενή εστία για το 4-0!

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Κασάμα (63'Κούσουλος), Λοΐζου, Κίτσος (74'Κακουλλής), Λέζιακς, Μιξ, Μίλετιτς (78'Παναγιώτου), Χαραλάμπους (74'Μπεζούς), Χούπερ (63'Ανσαριφάρντ).

Στον πάγκο οι Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Μάταβζ, Παπουλής, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής, Μπεζούς.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε (74'Νεοφύτου), Κουλιμπαλί (59'Χατζηβασίλης), Ελ Αλουχί (80'Ανδρονίκου), Χούμποτσαν, Καλτσάς, Τζανακάκης (59'Σελούτσκα), Αγγελή, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (46'Ντούρις).

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Σελούτσκα, Ποστάφσκι, Αβραάμ, Μεντιμόρετς, Ανδρονίκου, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Οικονομίδης, Ντούρις, Νεοφύτου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κασάμα / Ζελάγια, Μπεν Σαλάμ, Νεοφύτου.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος