Νέα Σαλαμίνα-Οθέλλος: Η μπίλια... στο κόκκινο! (Φώτος)

Σπουδαία νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα με 3-2 επί του Οθέλλου, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Καλύτερη και πιο ουσιαστική η Νέα Σαλαμίνα στο α’ ημίχρονο κατάφερε και προηγήθηκε με γκολ του Μιγκελίτο στο 23’ με σουτ από το ύψος της περιοχής. Η ομάδα του Οθέλλου δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και ν’ απειλήσει ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ αποτέλεσμα των ερυθρολεύκων.

Σημειώνεται ότι στο α’ ημίχρονο προκλήθηκε διακοπή έξι λεπτών (17’-23’), λόγω της παρεμπόδισης της τηλεοπτικής κάλυψης του αγώνα από σημαίες που κρατούσαν φίλοι της Νέας Σαλαμίνας. Η παραίνεση φίλων της ομάδας έλυσε το πρόβλημα και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Στην επανάληψη ο Οθέλλος παρουσιάστηκε βελτιωμένος και από τα πρώτα λεπτά έβαλε πίεση για το γκολ της ισοφάρισης. Η πίεση της ομάδας της Αθηαίνου έφερε τελικά την ισοφάριση στο 64’ με σουτ του Ουεσλάτι. Μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα της Αμμοχώστου και οι αλλαγές με Κονέ και Φράγκο της έδωσαν περισσότερη δυναμική. Στο 76’ πήρε προβάδισμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Φράγκο. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντούρις έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (2-2) αλλά ο Φράγκος απάντησε σχεδόν αμέσως κι έδωσε προβάδισμα με σκορ 3-2 για την ομάδα του.

Η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 28 βαθμούς, ενώ ο Οθέλλος έμεινε στους 13 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

1213

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή"...

1

Α' ημίχρονο

-3' Σουτ σέντρα του Μπεχαράνο, μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγιώτου.

-10' Ουδεμία αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά. Λάθη και από τις δύο ομάδες οι οποίες δίνουν περισσότερη προσοχή στην άμυνα τους.

-15' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σουτ του Μιγκελίτο, η μπάλα καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναγιώτου.

-16' Μακρινό σουτ του Ουεσλάτι, δεν ανησυχεί ο Μελίσσας.

-17' Προσωρινή διακοπή. Παρουσιάζεται πρόβλημα με σημαίες οι οποίες παρεμποδίζουν την τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα!

22

-23' Συνέχεια στον αγώνα, μετά την διακοπή περίπου έξι λεπτών.

-23' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Μιγκελίτο ανοίγει το σκορ με πλασέ μετά από ασίστ του Φερνάντεθ

3

-29' Σέντρα σουτ του Πιχ, η μπάλα πάει έξω.

-33' Ανάποδο σουτ του Μπεχαράνο, η μπάλα καταλήγει έξω.

-36' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ανάνγκ.

-38' Συνέχεια στον αγώνα.

-40' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Ουεσλάτι ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

-41' Νέα διακοπή, ο Ανάνγκ δεν μπορεί να συνεχίσει...

9

-42' Συνέχεια στο ματς.

-43' Σουτ του Μιγκελίτο μετά την πάσα του Σεργίου από δεξιά η μπάλα έξω.

-44' Αλλαγή για τον Οθέλλο (Αναγκαστική). Εκτός ο Ανάνγκ, εντός ο Χριστοδούλου.

-45' Επτά τα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+3' Κεφαλιά του Γιάνσεν, η μπάλα στα χέρια του Μελίσσα.

-45'+7' Κίτρινη στον Χριστοδούλου για φάουλ στον Παπαγεωργίου. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες)

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα (Αναγκαστική) Εκτός ο Λέουκο, εντός ο Κονατέ.

-47' Σουτ του Ουεσλάτι, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

-50' Κεφαλιά του Ντούρις μετά τη σέντρα του Σταμούλη η μπάλα καταλήγει έξω.

-52' Κεφαλιά του Ράμος, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μελίσσας.

-53' Κίτρινη στον Σταμούλη για φάουλ.

-55' Κεφαλιά του Ντούρις η μπάλα έξω. Διαμαρτυρίες για παράβαση από αντίπαλο ποδοσφαιριστή στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-60' Με περισσότερη διάθεση ο Οθέλλος στην επανάληψη.

-60' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός Φερνάντες και Καρλίτος, εντός οι Κονέ και Φράγκος.

-62' Σουτ του Φράγκου από αριστερά, μετά την πάσα του Κονέ, η μπάλα πάει έξω.

-64' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο! Η ομάδα της Αθηαίνου έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με σέντρα σουτ του Ουεσλάτι από δεξιά

4

-64' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Κυριάκου Κ, εντός ο Ποπέσκου.

-67' Άστοχο σουτ του Κονέ από αριστερά.

-69' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Μιγκελίτο, εντός ο Γιάνγκα.

-70' Κίτρινη στον Ποπέσκου για φάουλ στον Φράγκο. (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια)

-72' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα. Η κεφαλιά του Ντουρμισάι, μετά τη σέντρα του Κονέ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Παναγιώτου.

-75' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα.

-76' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Εκτέλεσε απευθείας το φάουλ ο Φράγκος και έδωσε προβάδισμα για τη Νέα Σαλαμίνα.

6

-80' Άστοχο σουτ του Ντουρμισάι.

-82' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο!. Ο Ντούρις ισοφάρισε σε 2-2 με κοντινό πλασέ. Ασίστ ο συμπατριώτης του Πιχ, οποίος κάνει ντεμπούτο

-83' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Παπαγεωργίου, εντός ο Κορομά.

-84' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Φράγκος σκοράρει και πάλι και δίνει προβάδισμα με 3-2  για την ομάδα του με πλασέ, μετά από πάσα του Κονέ

-84' Κίτρινη στον Ράμος για διαμαρτυρία.

-86' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Ουεσλάτι, εντός ο Σούτο.

-90' Έξι λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90' Κόκκινη στον γυμναστή του Οθέλλου, Χριστόδουλο Παγλά

-90+2' Κίτρινη στον Ντούρις για φάουλ στον Σεργίου.