ΠΡΩΤΗ νίκη με Ανγκούλο/ Το.... πάλεψε η ελλιπέστατη Νέα Σαλαμίνα! (Φώτος)

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου (03/10) η Πάφος. Η ομάδα του Κάμερτον Τόσακ υποδέχθηκε την ελλιπέστατη Νέα Σαλαμίνα (λόγω των πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού) και με γκολ του Μπράιν Ανγκούλο, επικράτησε με 1-0. Νίκησε η Πάφος αλλά έχει πολλά να κρατήσει από το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα, αφού παρά τα τόσα προβλήματα αγωνίστηκε πολύ καλά, έφτιαξε ευκαιρίες και θα μπορούσε ακόμα και για τη νίκη.

Το kerkida.net, ήταν στο “Στέλιος Κυριακίδης” και σας μετέφερε ζωντανά τον αγώνα…

- Έναρξη του αγώνα

-8' Ο Βα κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Βινίσιους προλαβαίνει σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στον Βαλακάρι.

-13' Προσπαθεί να απειλήσει η Νέα Σαλαμίνα, ο Ρούτκο όμως πρόλαβε τον Ντανίλο πριν γίνει επικίνδυνος.

-18' Η Πάφος έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων  στο παιχνίδι

-22' Παρατεταμένο χειροκρότημα από τον κόσμο της Νέας Σαλαμίνας που δείχνουν έτσι την στήριξή τους στα 22 άτομα που βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό

-32' Ευκαιρία για την Πάφο... Μπαλιά του Βαλακάρι, κεφαλιά του Αουρέλιο σώζει εντυπωσιακά ο Ονησιφόρου.

-40' Η Νέα Σαλαμίνα στέκεται πολύ καλά δεδομένων των πολλών απουσιών της και δεν αφήνει την Πάφο να γίνει απειλητική.

-45+1' Ο Βα άνοιξε την μπάλα από τα αριστερά όμως η μπαλιά του ήταν πολύ άστοχη.

-Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων

Ημίχρονο/Η Πάφος έχει την κατοχή (70%-30%) όμως η Νέα Σαλαμίνα με την αμυντική της λειτουργία την έχει περιορίσει σε μία τελική προσπάθεια όπου ήταν η μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Αουρέλιο.

-48' Ωραία ενέργεια του Ανγκούλο από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, έδιωξε ο Ανδρέου.

-57' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Αουρέλιο και Μπεριγκό έπαιξαν ωραία το ένα - δύο, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Ονησιφόρου βγήκε και μπλόκαρε.

-59' Από μία κίτρινη σε Βα και Κονφέ ένταση και σπρωξίματα.

-64' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα - σουτ του Ανδρέου από αριστερά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούτκο.

-65' Αλλαγή για την Πάφο. Φουρ αντί Βαλακάρι.

-67' Απειλεί ξανά η Νέα Σαλαμίνα. Κόρνερ του Βαρέλα από αριστερά, κεφαλιά του Ντανίλο, ελάχιστα έξω.

-72' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Ανγκούλο! Ο Ονησιφόρου είχε την μπάλα στα χέρια του και δοκίμασε βολέ. Δεν βρήκε καλά την μπάλα, το βολέ του δεν πήρε ύψος και πήγε... κατ' ευθείαν στον Ανγκούλο ο οποίος κοντρόλαρε, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

-74' Αλλαγή για την Πάφο. Τόρες αντί Μπεριγκό.

-80' Κίτρινη στον Ανγκούλο που καθυστέρησε να εκτελέσει κόρνερ.

-83' Κίτρινη και ο Μπρένο, για φάουλ στον Ανγκούλο.

-85' Σειρά του Αραγιούρι να μπει στο ποινολόγιο, για φάουλ στον Μπρένο. Πολλές διακοπές στα τελευταία λεπτά.

-85' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Παπουής αντί Χατζιαντώνη.

-88' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο. Έβανς αντί Αουρέλιο.

-89' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Γύρισμα του Βα από αριστερά προς τον Τόρες, ο Αργεντινός δεν πρόλαβε από την μικρή περιοχή να κάνει την προβολή.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου, Χάτσινσον, Βα, Μπεργικό (74'Τόρες), Αουρέλιο (88'Έβανς), Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι (65'Φουρ), Ανγκούλο.

Στον πάγκο: Κβίντα, Τόρες, Πέτρου, Κιούζικ, Φουρ, Μανιόν, Έβανς Πάντσεον, Ράκελς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ονησιφόρου, Αντρέου, Καλογήρου, Μπρένο, Κονφέ, Αντιόλο, Βινίσιους, Χατζιαντώνης (85'Παπουής), Βαρέλα, Ντανίλο, Χρίστου

Στον πάγκο: Δημητρίου, Παπουής, Χριστοφή, Παπακυριάκου, Χρυσοστόμου, Αντωνίου, Νόλα, Κυριάκου, Λάμπρου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βα, Χάτσινσον, Ανγκούλο, Αραγιούρι / Βινίσιους, Κονφέ, Μπρένο.