ΡΕΦ Χριστοδούλου-VAR στέρησαν την δυνατότητα στον Σωφρόνη να "αντιδράσει" στο 1-1! (Θέμα στην αλλαγή - VAR)

Θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση προκύπτει στην περιβόητη φάση του 77ου λεπτού (76:25) του ψεσινού αγώνα ΑΠΟΕΛ-Εθνικός.

Η απόφαση του ΒΑΡίστα να ενημερώσει τον Κυριάκο Χριστοδούλου για πιθανό πέναλτι, για χέρι του Σάβιτς στο 77΄, οδήγησε τον Κύπριο ρεφ στο onfield review στο 79’ (78:52).

djjfjfjfjfjfjfjfj

Λίγα δευτερόλεπτα πριν ο Σωφρόνης Αυγουστή απέσυρε τον βασικό του επιθετικό (Κβιλιτάια) εκτός αγώνα για να βάλει τον Γιάννη Σατσιά στον αγωνιστικό χώρο. Η συγκεκριμένη αλλαγή έγινε με σκοπό ο ΑΠΟΕΛ να «προστατεύσει» το υπέρ του 1-0 δίχως να ενημερωθεί για πιθανό πέναλτι υπέρ του Εθνικού που θα έφερνε ενδεχομένως -κάτι που έγινε- την ισοφάριση. Φάση που προηγήθηκε της αλλαγής για περίπου ένα λεπτό.

σξσξσξσξσξσ

Από πλευράς των «γαλαζοκιτρίνων» υποστηρίζουν πως δεν υπήρξε καμία ενημέρωση από τον ρεφ (αν αυτό γινόταν προφανώς και θα άλλαζε η κίνηση από τον πάγκο). Λογικό αφού κανένας προπονητής δεν θα έβγαζε τον βασικό του επιθετικό για να βάλει έναν αμυντικό μέσο και ενώ υπάρχει ο κίνδυνος ισοφάρισης.

Ο ΑΠΟΕΛ υποχρεώθηκε στα τελευταία λεπτά να κυνηγήσει το γκολ χωρίς επιθετικό! Η φάση του Σάβιτς έγινε στο 77’, η αλλαγή πραγματοποιήθηκε στο 78’ και στο 79’ ο Κυριάκος Χριστοδούλου σφύριξε το πέναλτι!

Να σημειώσουμε πως η μη-ενημέρωση του ρεφ προς την τεχνική ηγεσία του ΑΠΟΕΛ δεν ήταν παράτυπη αλλά όφειλε, για να αποφευχθεί περίπτωση αδικίας, να το κάνει.