Ολυμπιακός-Πάφος FC: Ένα λάθος, τρεις βαθμοί! (φώτος)

Σπουδαία νίκη για την Πάφο FC με 2-1 επί του Ολυμπιακού στη Λευκωσία, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. H oμάδα του Ντάρκο Μίλανιτς επέστρεψε στις νίκες, πρώτο... τρίποντο μέσα στο 2022, 7ο σερί ματς αήττητη και στην 4η θέση με 25 βαθμούς, σε 16 αγώνες. Παραμένει στην 9η θέση με 16 βαθμούς ο Ολυμπιακός σε επίσης 16 αγώνες. Έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη οι "μαυροπράσινοι".  Καλύτερη η Πάφος στο πρώτο 45λεπτο, προηγήθηκε με Κοβάσεβιτς στο 16΄, έφερε το παιχνίδι στα ίσα ο Χαραλάμπους στο 32΄. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός είχε ένα... εκρηκτικό δίλεπτο με δύο μεγάλες φάσεις και στο... καπάκι ένα τραγικό λάθος του Νάνι, έδωσε την ευκαιρία στον Ζάιρο να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 53΄.

Πλέον ξεκάθαρα η Πάφος μπορεί να ελπίζει βάσιμα σε εξάδα, ενώ ο Ολυμπιακός αναθεωρεί τους στόχους του και θα πρέπει να προσέξει πολύ, ώστε να μην μπλέξει σε περιπέτειες.

Ντεμπούτο για τον Ολυμπιακό ο Μανιάς ως αλλαγή, για την Πάφο FC ντεμπούτο οι Τάλις (σ.σ βασικός), Χαμάντι και Χέσταντ.

To kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Έναρξη...

-Ντεμπούτο ο Τάλις για την Πάφο FC. Στον πάγκο και τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα, Χέσταντ και Αλ Γκαντιουί.

-Για τον Ολυμπιακό, ο Μανιάς για πρώτη φορά στην αποστολή

4΄ Πρώτη τελική για την Πάφο. Δυνατό σουτ από τον Ζάιρο, άουτ η μπάλα

6΄ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλι έβγαλε μόνο τον Χαραλάμπους που δεν βρήκε στόχο από καλή θέση

8΄ Σουτ από τον Χότσκο, ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα

10΄ Καλός ο ρυθμός στον αγώνα

10΄ Καλή στιγμή με Ζάιρο για την Πάφο FC, μετά από λάθος του Ντιαγνιέ. Ο τελευταίος πρόλαβε και διόρθωσε το λάθος του πριν εκτελέσει ο παίκτης της φιλοξενούμενης ομάδας

12΄ Τελική προσπάθεια με Σάλι για τους γηπεδούχους, άστοχο το τελείωμά του

14΄ Σουτ από τον Πάντσεον, η μπάλα στο σώμα του Σαμπίνια και κόρνερ

15΄ Εκτέλεσε ο Πάντσεον το κόρνερ, κεφαλιά του Ντάγκλας Αουρέλιο, σπουδαία απόκρουση ο Μολ σε κόρνερ

-Πέρασε ανεκμετάλλευτο το δεύτερο σερί κόρνερ για την παφιακή ομάδα

16΄ Πολύ άστοχο σουτ από τον Νάνι

16΄ ΓΚΟΛ/ Η Πάφος με Κοβάσεβιτς! Ο Ντάγκλας Αουρέλιο έκλεψε τη μπάλα από τον Μανρίκε, εξαιρετική ασίστ στον Κοβάσεβιτς και με πλασέ 0-1!

23΄ Ευκαιρία με Κοβάσεβιτς, αλλά ήταν άστοχος από πλάγια θέση. Καλύτερη η Πάφος, ψάχνει το 2ο γκολ

29΄ Κίτρινη στον Τάλις

32΄ ΓΚΟΛ/1-1 με Χαραλάμπους! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σάλι, με ωραίο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Ρούτκο

37΄ Από πλάγια θέση ο Ντάγκλας Αουρέλιο δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Μολ

38΄ Άστοχο σουτ του Κοβάσεβιτς

42΄ Καλή στιγμή με Ζάιρο, αλλά δεν βρήκε στόχο

+1 λεπτό

45+1 Κίτρινη στον Παλάσιος για φάουλ στον Κα

Ημίχρονο (Η Πάφος είχε περισσότερα καλά διαστήματα στον αγώνα, απείλησε περισσότερο, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, έφερε το ματς στα ίσα και αναμένεται με ενδιαφέρον το β΄ ημίχρονο)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

-Χωρίς αλλαγές...

50΄ Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό- Ο Κα μόνος απέναντι από τον Ρούτκο, είχε την... απάντηση ο Ουκρανός κίπερ στο τελείωμά του

52΄ Νέα μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Κα το γύρισμα από δεξιά, ο Κονφέ πλάσαρε αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε o Μπάιριτς. Νέο σουτ από τον Κονφέ, σε ετοιμότητα ο Ρούτκο

53΄ ΓΚΟΛ/1-2 η Πάφος με Ζάιρο! Τραγικό λάθος από τον Νάνι, ο Ζάιρο είπε "ευχαριστώ" και αφού έγινε κάτοχος της μπάλας απέφυγε το Μολ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός είχε δύο μεγάλες φάσεις

55΄ Κίτρινη στον Πάνιτς

56΄ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Νάνι

60΄ Ο Γουίλσον στη θέση του Χαραλάμπους

61΄ Πάει για αναγκαστική αλλαγή η Πάφος. Ο Ζοάο Αουρέλιο αποχωρεί με το φορείο τραυματίας

62΄ Ο Πάγιτς στη θέση του Ζ.Αουρέλιο

63΄ Ο Χέσταντ αντί του Κοβάσεβιτς. Ντεμπούτο για τον Noρβηγό

65΄ Κίτρινη στον Σαμπίνια

66΄ Σκόραρε η Πάφος FC με Ζάιρο, σωστά ακυρώθηκε το γκολ, ήταν οφσάιντ

70΄ Ο Αϊλτον στη θέση του Τάλις

70΄ Ο Χαμάντι στη θέση του Ν.Αουρέλιο- Ντεμπούτο για το Γερμανο-Μαροκινό στράικερ

70΄ Ο Μανιάς αντί του Νάνι, ντεμπούτο για τον Ελλαδίτη φορ, πρώην παίκτης της Ανόρθωσης

71΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Πάντσεον, δεν αιφνιδιάστηκε ο Μολ

81΄ Μπόβεδα και Πεχλιβάνης εντός, Κυριάκου και Κα εκτός

82΄ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με πρωταγωνιστές τους δύο παίκτες που πέρασαν πριν από ένα λεπτό. Ο Πεχλιβάνης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, κεφαλιά ο Μπόβεδα άουτ η μπάλα