Δικαιότατος... συμβιβασμός (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σημερινό παιχνίδι στο «Μακάρειο» ανάμεσα σε ΠΑΕΕΚ και Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Ματς με λιγοστές καλές στιγμές, χωρίς καμία κλασική ευκαιρία και δίκαιη την… μοιρασιά. Ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Ισορρόπησε στο β’ μέρος η ΠΑΕΕΚ, αλλά και αυτή χωρίς να έχει ουσία στο παιχνίδι της. Στους 12 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 8 η ΠΑΕΕΚ (με παιχνίδι λιγότερο). Όλες κι όλες τέσσερις οι τελικές στο ματς.

Δείτε τα τελικά στατιστικά:

ξθτυξκυτ

-5' Πρώτα λεπτά στο ματς, αναγνωριστικά χωρίς κάτι αξιόλογο.

-10' Χωρίς τελική στο πρώτο δεκάλεπτο. Ελαφρώς πιο επιθετικός ο Ολυμπιακός, με κάποια στημένα τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-12' Ωραία ανάπτυξη του Ολυμπιακού από αριστερά και σέντρα του Κυριάκου, έδιωξε με το κεφάλι ο Έσελινκ.

-20' Αργό το τέμπο, κακό ποιοτικά το πρώτο εικοσάλεπτο.

-26' Πρώτη καλή τελική στο ματς. Σέντρα του Χαραλάμπους από δεξιά, κεφαλιά του Μάντζη, λίγο έξω η μπάλα.

ρηξτυρηξ

-32' Δημιουργεί ξανά από δεξιά ο Χαραλάμπους, πέρασε από δύο και έκανε το γύρισμα, έδιωξε η άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

-33' Κομπίνα σε κόρνερ του Ολυμπιακού, τελικός αποδέκτης ο Σαρφό που έκανε το σουτ, σταθερά ο Πρόσεκ.

εκ7θτυκξμνυ

-36' Ωραία αντεπίθεση από πλευράς ΠΑΕΕΚ, ο Καπαρτής βρήκε τον Γιάνσεν εντός περιοχής από αριστερά αλλά καθυστέρησε και το γύρισμα του ήταν άστοχο.

-44' Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ, πλασέ του Μποβέδα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

-Τέλος ημιχρόνου στο 0-0.

-46' Τριπλή κίνηση με την έναρξη του β’ μέρους απ’ τον Μάκη Σεργίδη. Ο κόουτς της ΠΑΕΕΚ πέρασε στο ματς τους Νάντο, Χαραλάμπους και Ενόχ και άφησε στα αποδυτήρια τους Μπάμπιτς, Νεοφύτου και Γιάνσεν.

-49' Λάθος στην μεσοαμυντική γραμμή του Ολυμπιακού, σουτ του Ενόχ από πλάγια θέση, άστοχο.

-55' Πιο "ζωντανή" η ΠΑΕΕΚ μετά τις αλλαγές, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

-58' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Χαραλάμπους του Ολυμπιακού.

546ξ65η

-59' Συνέχεια στο ματς, προσωρινά με δέκα ο Ολυμπιακός.

-62' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Χαραλάμπους, αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενος. Ο Γκουστάβο στην θέση του.

-65' Ο Ενόχ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα. Η φάση ως μη γενόμενη αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ (δεν ξεκαθάρισε απ' την επαναληπτική προβολή).

-70' Ζήτησε πέναλτι η ΠΑΕΕΚ για χέρι του Νάνι σε σουτ του Χαραλάμπους. "Παίζεται" απ' τον ρεφ.

8θκ

-70' Κίτρινη στον Μάντζη για φάουλ στον Χαραλάμπους.

-71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ευτυχίδης αντί Γουίλσον.

-82' Κίτρινη ο Σαμπίνια για φάουλ στον Καπαρτή.

-83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κα αντί Σάλι.

-83' Αλλαγή και για την ΠΑΕΕΚ. Τίμερμανς αντί Καπαρτή.

-90' Σουτ του Μάντζη εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ορ αντί Ντίας.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινκ, Ντίας (90+3'Ορ), Σουμαόρο, Δημητρίου, Αριστοτέλους, Κούρος, Γιάνσεν (46'Νάντο), Νεοφύτου (46'Χαραλάμπους), Μπάμπιτς (46'Ενόχ), Καπαρτής (83'Τίμερμανς).

-Στον πάγκο οι Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χατζηκωνσταντή, Κιντέλα, Ορ, Χαραλάμπους, Ενόχ, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Τίμερμανς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ.Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (84'Κα), Μάντζης, Γουίλσον (71'Ευτυχίδης), Σαρφό, Ντιαγνιέ, Νάνι, Κυριάκου, Χαραλάμπους (62'Γκουστάβο).

-Στον πάγκο οι Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Μουκτάρης, Γκουστάβο, Κα, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Πεχλιβάνης, Κονφέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάντζης, Σαμπίνια.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Δημητρίου Βασίλης