Πετάει ο Ολυμπιακός/"Τιμώρησε" την Ομόνοια ο Μανρίκε!

Σ΄ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι έχασαν φοβερές ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Πρώτη ήττα για τους πράσινους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του αγώνα. Οι περισσότερες άνηκαν στην Ομόνοια η οποία ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο. Πότε η αστοχία και πότε ο Μιχαήλ, στέρησαν το γκολ στο τριφύλλι το οποίο τιμώρησε ο Μανρίκε στο 80΄διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Ο Ολυμπιακός πάντως απείλησε σοβαρά σε ορισμένες περιπτώσεις πριν το γκολ του ακραίου αμυντικού του, όμως ο Φαμπιάνο έκανε σπουδαίες επεμβάσεις. Στην φάση του 80ου λεπτού όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Πήγε στους 15 βαθμούς ο Ολυμπιακός “πιάνοντας” την Ομόνοια στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

1΄Σέντρα στο παιχνίδι. Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια.

2΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ! Ο Ζαχαρίου φεύγει στην πλάτη της άμυνας των πρασίνων, κάνει το σουτ όμως η μπάλα πήγε έξω.

7΄Κεφαλιά από τον Ανδρέου εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

9΄Ευκαιρία για την Ομόνοια τώρα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, ο Σέχου με πλάτη στο τέρμα, κάνει το ανάποδο ψαλίδι όμως ο Ζαχαρίου απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει το τέρμα.

15΄Είναι καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες έχασαν από μία σημαντική ευκαιρία.

16΄Ο Ζαχαρίου αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Ο Φαμπρίς Κα ετοιμάζεται να τον αντικαταστήσει. Πλήγμα για τον Ολυμπιακό ο οποίος χάνει τον αρχηγό του πριν την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου. Έχει ήδη αποχωρήσει για τα αποδυτήρια ο διεθνής επιθετικός των γηπεδούχων.

19΄Πέρασε ο Κα στο γήπεδο...

26΄Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για πτώση του Κα εντός περιοχής. Στην επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υποπίπτει σε παράβαση ο Κούσουλος.

28΄Ο Κακουλλής αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Μπήκε το ιατρικό επιτελείο της Ομόνοιας στον αγωνιστικό χώρο. Στον νεαρό φορ παρέχονται οι πρώτες βοήθειες εκτός των γραμμών.

29΄Συνεχίζει ο Κακουλλής, μπήκε ξανά στο γήπεδο.

34΄Σέντρα του Κακουλλή, προσπάθησε για την κεφαλιά ο Ασαντέ αλλά δεν τα κατάφερε.

37΄Σουτ του Κίκο εκτός περιοχής, έξω η μπάλα.

39΄Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ στο πρώτο δοκάρι, ο Κακουλλής προσπάθησε να γίνει απειλητικός όμως έκανε φάουλ στον Μιχαήλ.

42΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Παράλληλο γύρισμα του Μανρίκε στην περιοχή, ο Μάντζης δεν μπόρεσε να βάλει το πόδι του στην τροχιά της μπάλας και να την στείλει στα δίκτυα.

45΄Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος για το πρώτο ημίχρονο.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 0-0/Σχόλιο: Σε ρηχά νερά κινήθηκε το πρώτο μέρος με δύο ευκαιρίες στην αρχή του αγώνα για τον Ολυμπιακό με Ζαχαρίου και Ανδρέου και μία για την Ομόνοια με τον Σέχου. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο απειλητικός και καλύτερος προς το τέλος του ημιχρόνου έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μάντζη να μη βρίσκει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχή μετά από γύρισμα του Μανρίκε. Ο Ολυμπιακός έχασε στο 16’ τον Ζαχαρίου όταν βγήκε τραυματίας δίνοντας τη θέση του στον Φαρμπρίς Κα.

46΄Σέντρα στο 2ο μέρος.

46΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κακουλλή! Ο φορ των πρασίνων απέναντι από τον Μιχαήλ και λίγο πλάγια, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Από λάθος εκτίμηση της φάσης του Ανδρέου προήλθε αυτή η ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

51΄Σουτ του Τζιωνή λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε και έφυγε σε πλάγιο η μπάλα.

54΄Ο Κίκο συνέκλινε έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ με το δεξί όμως ο Μιχαήλ μπλόκαρε.

55΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Γύρισμα του Ασαντέ, ο Τζιωνής με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

56΄Κινητοποίηση στους δύο πάγκους. Ετοιμάζουν αλλαγές οι δύο προπονητές.

56΄Νέα φάση για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής εντός περιοχής και πλάγια, έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

58΄Απειλεί ξανά η Ομόνοια με τον Τζιωνή! Ο μεσοεπιθετικός των πρασίνων με σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα πάνω στον Μιχαήλ.

60΄Αλλάζει πρόσωπο στην επίθεση η Ομόνοια. Τη θέση του Κακουλλή πήρε ο Ντούρις.

65΄Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Ασαντέ ξεχύθηκε από δεξιά, γύρισε στον Τζιωνή εντός περιοχής όμως ο νεαρός ήταν άστοχος.

70΄Άλλο ένα 20λεπτο για το 90΄. Η Ομόνοια πιέζει για το γκολ.

71΄Μεγάλη ευκαιρία αυτή την φορά για τον Ολυμπιακό! Ο Μανρίκε σε θέση βολής εντός περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Φαμπιάνο έβαλε το κορμί του και απέτρεψε το γκολ στον Ισπανό.

74΄Ο Παπουλής με το που μπαίνει στο γήπεδο, πιάνει ένα σουτ εκτός περιοχής όμως δεν βρήκε στόχο.

75΄Απειλεί ο Κα! Ο Φαμπιάνο έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του ακραίου επιθετικού του Ολυμπιακό. Σκληρό ροκ το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά.

78΄Φοβερή επέμβαση του Μιχαήλ τώρα! Ο Ντούρις έπιασε δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κίκο, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο κίπερ του Ολυμπιακού!

80΄ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0!! Ο Μανρίκε αυτή την φορά ήταν εύστοχος με σουτ εντός περιοχής!

87΄Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Παπουλή να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Μιχαήλ να μπλοκάρει.

90΄Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος για το τέλος. Ο Ολυμπιακός πάντα μπροστά στο σκορ από το γκολ του Μανρίκε στο 80΄.

90+1΄Σουτ του Μάντζη εντός περιοχής, κόρνερ η μπάλα. Απειλεί ο Ολυμπιακός για 2ο γκολ.

Τέλος, μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό με 1-0!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Μάντζης, Γκουστάβο, Μανρίκε, Ζαχαρίου (19΄Κα/87΄Γαρουφαλιάς), Σαρφό, Ανδρέου, Νάνι, Χάνι (56΄Μίλετιτς)

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Μίλετιτς, Σάλι, Γαρουφαλιάς, Κα, Σωτηρίου, Κοστόφ, Κυριάκου, Χαραλάμπους.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Κίκο, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Τζιωνής, Κούσουλος, Μαυρίας, Λοΐζου (82΄Μποτεάκ) Κακουλλής (60΄Ντούρις) Ασαντέ (73΄Παπουλής)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Σενέ, Μποτεάκ, Παπουλής, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Ντούρις, Παναγιώτου, Τιάγκο.

Κίτρινες: Σαμπίνια, Ψάλτης/-

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης