Πάφος – Ομόνοια: "Πράσινη"… προσπέραση με Μπεζούς και Σεμέδο

Η Ομόνοια πέρασε νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας της Πάφου με 2-0 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και την προσπέρασε στην βαθμολογία.

123

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να σημειώσει δύο γρήγορα γκολ. Πρώτα με το χέρι-πέναλτι που έκανε ο Ναμ και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεζούς (11’) και πέντε λεπτά αργότερα με τον Σεμέδο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να υποδέχεται μπαλιά του Κακουλλή και με πλασέ να γράφει το 2-0. Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει και με επιθέσεις από τα πλάγια, να απειλήσει, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Στο Β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, η Ομόνοια αμύνθηκε σωστά, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Πάφο και το 0-2 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Στους 16 βαθμούς και στην Πέμπτη θέση ανέβηκε η Ομόνοια, προσπερνώντας την Πάφο που έμεινε στους 14 και έπεσε 6η.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net, ήταν από νωρίς στο γήπεδο και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν...

** Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωϋσέως, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός

Έναρξη αγώνα.

-2' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, είναι για την Πάφο, πέρασε όμως ανεκμετάλλευτο.

-4' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Μάθιους γύρισε με συρτή πάσα στον Κακουλλή που έκανε κίνηση στο ύψος του πέναλτι, το σουτ όμως πήγε στα χέρια του Ίβουσιτς.

-10' Πέναλτι για την Ομόνοια! Χέρι του Ναμ, ο διαιτητής έδειξε τη λευκή βούλα!

-11' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μπεζούς εκτελεί εύστοχα!

-16' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Γουίλι Σεμέδο φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Πάφου, υποδέχτηκε την μπαλιά του Κακουλλή και με πλασέ έκανε το 2-0 για την Ομόνοια! Δεν το πανηγύρισε ο πρώην παίκτης της Πάφου.

123

-23' Καλή προϋπόθεση για την Πάφο, ο Μάνγκα έκανε σέντρα μέσα από την περιοχή, όμως ο Φαμπιάνο έπεσε και μάζεψε πριν φτάσει σε αντίπαλο η μπάλα.

-28' Σέντρα του Μάνγκα, η μπάλα πέρασε από Βαλακάρι και Μπότσκαϊ χωρίς να καταφέρνει κάποιος να την στείλει προς την εστία.

-31' Άλλη μία επικίνδυνη σέντρα, αυτήν την φορά από τον Μπότσκαϊ, και πάλι δεν μπήκε κανείς στην πορεία της μπάλας και έφυγε άουτ.

-34' Κίτρινη κάρτα στον Καρσέδο για διαμαρτυρίες.

123

-38' Η Πάφος εξακολουθεί να προσπαθεί να παίζει από τα πλάγια, γίνονται πολλές σέντρες, όμως είτε δεν φτάνουν σε συμπαίκτες, είτε απομακρύνονται από την άμυνα της Ομόνοιας.

-40' Άλλη μία σέντρα του Μάνγκα, αυτή τη φορά βρήκε τον Τάνκοβιτς, όμως δεν έδωσε δύναμη στην προσπάθειά του με αποτέλεσμα να μαζέψει με διπλή προσπάθεια ο Φαμπιάνο.

-41' Ζήτησαν χέρι οι παίκτες της Πάφου σε πιθανό χέρι του Παναγιώτου. Ελέγχθηκε από το VAR, δεν υπάρχει κάτι.

-42' Επικίνδυνη σέντρα του Λέτσιακς, με την μπάλα να παίρνει πορεία προς την εστία, ήταν έτοιμος ο Ίβουσιτς και την μπλόκαρε.

-42' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς.

-45' Ωραίο σουτ του Μπότσκαϊ, όμως ο Φαμπιάνο θα διώξει σε κόρνερ.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Μπέζους που έπεσε κάτω για μερικά λεπτά.

123

Τα στατιστικά του ημιχρόνου:

123

Αλλαγή για την Πάφο στην ανάπαυλα. Μέσα ο Μπρούνο στη θέση του Βαλακάρι.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-49' Ο Σίμιτς μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε.

-52' Σουτ του Μπότσκαϊ, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-54' Κεφαλιά του Τάνκοβιτς μετά από σέντρα του Μπότσκαϊ, η μπάλα και πάλι πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-62' Πρόβλημα με τον Κακουλλή και ανησυχία στον πάγκο της Ομόνοιας.

-63' Αναγκαστική αλλαγή ο Κύπριος επιθετικός, στη θέση του ο Ανσαριφάρντ. Έξω και ο Σίμιτς για να μπει ο Αλιούμ.

123

-63' Διπλή αλλαγή και η Πάφος: Μέσα οι Πελάτζιο και Νταβό στη θέση των Ναμ και Μάνγκα.

-66' Επικίνδυνο γύρισμα του Ζάιρο, ο Νταβό άπλωσε το πόδι, πρόλαβε ο Παναγιώτου να διώξει σε κόρνερ.

-73' Κίτρινη κάρτα στον Πελάτζιο.

-75' Κεφαλιά του Κβίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

-76' Κίτρινη κάρτα στον Φαμπιάνο για καθυστέρηση.

-79' Ο Μπρούνο προσπάθησε να κάνει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έβαλε την κόντρα ο Παναγιώτου και τον έκοψε.

-81' Αλλαγές για την Πάφο: Τουμάσι και Ταβάρες μπαίνουν στη θέση των Μπότσκαϊ και Τάνκοβιτς.

-82' Αλλαγή και για την Ομόνοια: Βγαίνει ο Μπεζούς, στη θέση του ο Φράνσον.

-84' Δυνατό σουτ του Τουμάσι, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο. Η καλύτερη στιγμή της Πάφου στο Β' ημίχρονο.

-85' Ο Σεμέδο έκανε ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε άουτ.

-90' Μακρινό σουτ του Ρους, η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο. Είχαν προηγηθεί δύο σουτ από τους παίκτες της Πάφου, με την μπάλα να κοντράρει πριν φτάσει στον Ρουμάνο.

-90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+1' Νέο σουτ του Μπρούνο, στην αγκαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα.

-90+2' Σουτ του Ικόκο, πάνω από την εστία η μπάλα.

-90+3' Αλλαγή για την Ομόνοια: Μπαίνει ο Λοΐζου, έξω ο Σεμέδο που παίρνει το χειροκρότημα και από τον κόσμο της Πάφου.

Τέλος αγώνα.

123

ΠΑΦΟΣ FC:  Ίβουσιτς, Κβίντα, Ζάιρο, Μάνγκα (63' Νταβό), Μπότσκαϊ (81' Τουμάσι), Ικόκο, Ρους, Τάνκοβιτς (81' Ταβάρες), Βαλακάρι (46' Μπρούνο), Ναμ (63' Πελάτζιο), Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Μπρούνο, Νταβό, Δημητρίου, Αμπτουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Ταβάρες, Πελάζιο, Πέπε.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (90+3' Λοΐζου), Κακουλλής (63' Ανσαριφάρντ), Λέτσιακς, Μπασιρού, Σίμιτς (63' Αλιούμ), Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς (82' Φράνσον).

Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Σιπριάνο, Λοΐζου, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου

ΣΚΟΡΕΡ: 11' (πεν) Μπεζούς, 16' Σεμέδο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 73' Πελάτζιο / 42' Μπεζούς, 76' Φαμπιάνο

Διαιτητής: Putros Sandi
Α' Βοηθός Διαιτητής: Hummelgaard Lars
Β' Βοηθός Διαιτητής: Kronlykke Ole
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας