Ομόνοια-Πάφος: Σπουδαίο διπλό… με Τάνκοβιτς στο 87'! (Φώτος)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Πάφος η οποία νίκησε με 2-1 την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Πολύ καλό το α’ ημίχρονο με γκολ και φάσεις για τις δύο ομάδες. Η Πάφος ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά τα πρώτα λεπτά στον αγώνα και μάλιστα άνοιξε το σκορ στο 14’ με κοντινό πλασέ του Βαλακάρι μετά την πάσα από δεξιά του Ναμ. Ωστόσο, η Ομόνοια ήταν αυτή που ένα λεπτό νωρίτερα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία όταν στην πάσα του Μάθιους στην περιοχή πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ ο Ίβουσιτς.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Ομόνοια ανέβασε περισσότερο την απόδοση κι άσκησε περισσότερη πίεση στην αντίπαλο για την ισοφάριση. Αυτό επετεύχθη στο 28’ με κεφαλιά του Μπέζους μετά την σέντρα του Παναγιώτου. Στην επανάληψη, το ματς συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς με Ομόνοια και Πάφο να καταβάλλουν προσπάθειες για το γκολ της νίκης, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το 87΄όταν ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο και έδωσε προβάδισμα με σκορ 2-1 γα την Πάφο.

Με τη νίκη αυτή η Πάφος ανέβηκε στους 41 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 39 βαθμούς. Την 22η αγωνιστική η Ομόνοια αγωνίζεται εκτός έδρας με την ΑΕΚ και η Πάφος με τον Απόλλωνα στο “Στέλιος Κυριακίδης”.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Α' ημίχρονο

-3' Σέντρα του Μελούσο από αριστερά η κεφαλιά του Μπρούνο, η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο.

-4' Άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς.

-5' Σουτ του Ζάιρο μέσα από την περιοχή, μετά τη πάσα του Ικόκο η μπάλα, όμως, κόντραρε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για την εστία του Φαμπιάνο.

-12' Κίτρινη στον Μπεζούς για φάουλ στον Βαλακάρι. (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια)

-13' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Η πάσα του Μάθιους στην περιοχή της Πάφου προλαβαίνει, όμως, ο Ίβουσιτς και διώχνει σε κόρνερ.

-14' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μετά την πάσα από δεξιά του Ναμ.

2

-24' Μεγάλη ευκαιρία την Ομόνοια. Η σέντρα του Φράνσον από δεξιά, ο Ρους πρόλαβε κι έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο για την εστία της Πάφου.

-25' Σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα έξω.

-26' Σουτ του Στεπίνσκι μέσα από την περιοχή της Πάφου, ο Ίβουσιτς έδιωξε σε κόρνερ.

-26' Δοκάρι για την Ομόνοια με κεφαλιά του Σίμιτς.

-28' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Μετά τη σέντρα του Παναγιώτου, ο Μπέζους με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.

11

-33' Σέντρα του Τάνκοβιτς από δεξιά, ο Κουλιμπαλί προλαβαίνει και απομακρύνει τον κίνδυνο.

-34' Η πάσα του Ικόκο από δεξιά στον Μπρούνο Φελίπε, όμως, ο τελευταίος δεν προλαβαίνει όπως θα ήθελε τη μπάλα, για ν' απειλήσει την εστία της Ομόνοιας.

-43' Αλλαγή (αναγκαστική) για την Πάφο. Εκτός ο Ικόκο, εντός ο Γκόλνταρ.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.

-45'+1' Διαμαρτυρίες από την Ομόνοια για φάουλ στον Μπεζούς. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής. Στην αντεπίθεση ο Ζάιρο μόνος από αριστερά στην περιοχή έστειλε τη μπάλα έξω.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-47' Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-50' Σέντρα σουτ του Σίμιτς από αριστερά, διώχνει τη μπάλα ο Ίβουσιτς.

-51' Διαμαρτυρίες της Πάφου για φάουλ στον Ζάιρο. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-52' Διαμαρτυρίες από την Ομόνοια για φάουλ στον Σίμιτς. Παίζεται λέει ο ρεφ.

-53' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά την πάσα του Παναγιώτου, ο Σίμιτς σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για την Πάφο.

1

-56' Άστοχο σουτ του Φράνσον, μετά την πάσα του Μπεζούς.

-63' Σουτ του Τάνκοβιτς, ο Φαμπιάνο σε ετοιμότητα διώχνει τη μπάλα.

-65' Άστοχο σουτ του Ζάιρο από δεξιά.

-66' Σουτ σέντρα του Χαραλάμπους από αριστερά, η μπάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.

-71' Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Φράνσον, εντός ο Κακουλλής.

-72' Κίτρινη στον Κακουλλή, για φάουλ στον Μελούσο. (Ο Κύπριος άσος θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς)

-73' Σουτ του Μπεζούς εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-78' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Μπεζούς.

-82' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός οι Χαραλάμπους και Στεπίνσκι, εντός οι Κασάμα και Μπάκιτς.

-84' Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Μπρούνο, εντός ο Τουμάσι.

-87' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Μετά τη σέντρα του Τουμάσι η κεφαλιά του Τάνκοβιτς πάει στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

-90' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Εκτός οι Βαλακάρι και Τάνκοβιτς, εντός οι Μπότσκαι και Κανέ.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.

-90'+2' Αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός ο Παναγιώτου, εντός ο Λέζιακς  (Αποδοκιμασίες από τον κόσμο της Ομόνοιας)

-90+4' Κόκκινη στον Κουλιμπαλί, για κτύπημα εκτός φάσης στον Γκόλνταρ.

Λήξη αγώνα.

Ενδεκάδες

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Στεπίνσκι, Φράνσον, Σίμιτς, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Μπεζούς.

Στον πάγκο οι Παπαστυλιανού, Κελεπέσιη, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Λέζιακς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Μπρούνο, Ζάιρο, Ικόκο (43' Γκόλνταρ), Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Γκολντάρ, Κανέ, Μποτσκάι, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τούμασι, Ντιόγο, Ταβάρες.

Διαιτητής: Markovic Momcilo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Jovanovic Srdjan
AVAR: Στυλιανού Μάριος
Παρατηρητής:  Καπιτανής Κώστας