Σπουδαία νίκη με Τζιωνή/ "Θρίλερ"... με VAR στο φινάλε! (Φώτος)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρίνο Τζιωνή, η Ομόνοια επικράτησε της Πάφου με 2-1 πανηγυρίζοντας για δεύτερη σερί αγωνιστική. Ο νεαρός άσος των "πρασίνων" σημείωσε και τα δύο γκολ, στο παιχνίδι της Δευτέρας (14/12) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Για την Πάφο ισοφάρισε προσωρινά ο Πάντσεον. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, είχαμε την φάση του αγώνα. Σε μαρκάρισμα του Λέζιακς στον Μέρφι, ο ρεφ Βασίλης Δημητρίου έδωσε φάουλ αλλά το VAR εξέτασε το κατά πόσο ήταν εντός ή εκτός περιοχής. Ο ίδιος ο ρεφ πήγε και είδε την φάση και ακύρωσε την αρχική του υπόδειξη, δίνοντας την μπάλα στην Ομόνοια αφού αποφάσισε ότι ο Λέζιακς δεν χτύπησε τον αντίπαλό του και ως εκ τούτου δεν υπήρχε παράβαση.

-2' Πρώτη καλή προϋπόθεση στο ματς. Ανέβασμα του Λέζιακς από αριστερά και γύρισμα, έδιωξε δύσκολα ο Ρούτκο.

-6' Αργό το τέμπο στα πρώτα λεπτά, η Ομόνοια έχει την κατοχή της μπάλας.

-11' Κούρσα του Τζιωνή από αριστερά και έξυπνη κάθετη προς τον Ασάντε, πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Σάιθ.

-14' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τζιωνή! Κάθετη του Παπουλή προς τον Ασάντε, αυτός μπήκε στην περιοχή και κοντρόλαρε, γύρισε με πλάτη στο τέρμα και έστρωσε στον Τζιωνή. Αυτός έκανε το πλασέ, ο Ρούτκο έδιωξε, ο Τιάγκο ακολούθησε την φάση και έκανε νέο σουτ, ο Ρούτκο απέκρουσε πάλι αλλά η μπάλα έφτασε ξανά σε παίκτη της Ομόνοιας, τον Τζιωνή που σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-0! Οι παίκτες της Πάφου διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ασάντε στο ξεκίνημα της φάσης, το VAR εξέτασε την φάση και έκρινε ότι όλα εξελίχθηκαν σωστά και έτσι το γκολ μέτρησε κανονικά για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-20' Εικοσάλεπτο στο ματς, η Πάφος έχει πολλές δυσκολίες στο κράτημα της μπάλας. Δεν έχει καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό της.

-25' Μειώθηκε ακόμη περισσότερο ο ρυθμός μετά το γκολ.

-28' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος Χούμποτσαν - Τόρες, χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι.

-30' Επανέναρξη του ματς. Με δέκα προσωρινά η Ομόνοια, είναι εκτός ο Χούμποτσαν.

-32' Έχει την κατοχή, αλλά ανούσια η Πάφος. Στο 60-40% υπέρ των φιλοξενούμενων.

-32' Επέστρεψε στο ματς ο Χούμποτσαν, με δεμένο το κεφάλι (όπως και ο Τόρες).

-34' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Παπουλή, ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Φώτης σκόραρε με το κεφάλι. Ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφσάιντ, το γκολ ακυρώθηκε και η φάση... τσεκαρίστηκε από το VAR, το οποίο επιβεβαίωσε ότι ο Ελλαδίτης ήταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Πάφου.

γ3;γ3
*Η φωτογραφία απ' το γκολ του Φώτη που ακυρώθηκε. Με μπλε γραμμή το σώμα του τελευταίου αμυντικού της Πάφου, με κόκκινη γραμμή αυτό του παίκτη της Ομόνοιας.

-41' ΔΟΚΑΡΙ για την Ομόνοια! Νέα κούρσα του Λέζιακς από αριστερά, ο Σάιθ έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Τζιωνή που από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Πάντσεον! Στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία, η Πάφος έφτασε στο γκολ. Κεφαλιά του Ράκελς, ο Παναγή βγήκε αλλά δεν έδιωξε σωστά μιας και μπερδεύτηκε αρχικά με τον Λανγκ και στην συνέχεια με τον Κούσουλο. Ο Πάντσεον εκμεταλλεύτηκε και έκανε το σουτ με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα στα δίκτυα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

γ4η5ηγ4γ
**Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου. Μια τελική η Πάφος, στο γκολ του Πάντσεον.

-46' Αλλαγή για την Πάφο. Μέρφι αντί Τόρες.

-55' Νέα κούρσα του Λέζιακς, άφησε πίσω του τον Αουρέλιο και έκανε το γύρισμα, αλλά ο Σάιθ έδιωξε με προβολή σε κόρνερ.

-60' Κρατά μπάλα η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά, αλλά προσπαθεί να επιτεθεί με πολύ αργό τέμπο.

-62' Δεύτερη αλλαγή για την Πάφο. Μπεριγκό αντί Φυλακτού. Κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του ο Μιχαϊλένκο.

-64' Ωραία σέντρα του Λέζιακς από αριστερά, πήγε για την προβολή ο Ασάντε αλλά δεν πρόλαβε.

-68' Φάουλ για την Πάφο σε καλή θέση. Εκτέλεσε ο Πάντσεον, χτύπησε στο τείχος και έφυγε σε κόρνερ η μπάλα.

-75' Άλλη μία δημιουργία του Λέζιακς. Στρώσιμο στον Παπουλή, σουτ του Ελλαδίτη, κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Ρούτκο.

-76' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο. Λελιούκιν αντί Ανγκούλο.

-79' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τζιωνή! Γύρισμα του Λέζιακς από αριστερά, η μπάλα πέρασε, ο Τιάγκο που έγινε κάτοχος της μπάλας έπαιξε κάθετα στον Τζιωνή που ήταν σε θέση φορ εντός περιοχής. Ο νεαρός άσος πήρε την κόντρα απ' τον Αραγιούρι και από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ!

-80' Κίτρινη στον Φουρ. Πρώτη στο ματς.

-87' Τέταρτη αλλαγή για την Πάφο. Κούζικ αντί Βαρέλα.

-89' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ασάντε γύρισε από δεξιά, ο Παπουλής απο κοντά έκανε το σουτ αλλά ο Ρούτκο έδιωξε.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Παπουλή.

-90+3' Κίτρινη στον Λέζιακς. Έπαιξε επικίνδυνα, σήκωσε ψηλά σε μαρκάρισμα στον Μέρφι. Δόθηκε φάουλ, αλλά το VAR εξετάζει αν η παράβαση ήταν εντός ή εκτός περιοχής. Αν είναι πέναλτι ή φάουλ δηλαδή. Πάει να το δει ο ίδιος ο Βασίλης Δημητρίου τελικά...

***Τελικά, ούτε πέναλτι ούτε φάουλ. Ο Δημητρίου πήρε πίσω την κίτρινη που έδωσε στον Λέζιακς και έδωσε την μπάλα στην Ομόνοια. Βλέποντας ο ίδιος την φάση, έκρινε ότι δεν υπήρχε παράβαση αφού όπως μεταδόθηκε από την Primetel που είχε την ευθύνη του αγώνα, ο διαιτητής θεώρησε ότι ο Λέζιακς δεν βρήκε τον Μέρφι στην προσπάθεια του να παίξει την μπάλα.

-90+3' Αλλαγή για την Ομόνοια. Γκόμες αντί Ασάντε.

-Τέλος αγώνα, νίκη για την Ομόνοια με 2-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Σέχου, Παπουλής (90+2'Λοΐζου), Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Λέζιακς, Τζιωνής, Λανγκ, Κούσουλος, Τιάγκο, Ασάντε (90+3'Ασάντε).

Στον πάγκο: Κίκο, Σενέ, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Λοΐζου, Γκόμες.

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Σάιθ, Βαρέλα (87'Κούζικ), Τόρες (46'Μέρφι), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (62'Μπεριγκό), Αραγιούρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (76'Λελιούκιν), Ράκελς.

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Ακαλέ, Μπεριγκό, Μέρφι, Ντανίλα, Κουζίκ, Έβανς, Λελιούκιν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φουρ.

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης