Από ΔΥΟ γκολ και από ΕΝΑ βαθμό! (Φώτος)

Απολαυστικό παιχνίδι στο "Στέλιος Κυριακίδης" το απόγευμα του Σαββάτου (22/08)! Πάφος και Ομόνοια το πάλεψαν, είχαν καλά διαστήματα, προηγήθηκαν από μία φορά και πέτυχαν από δύο γκολ, μένοντας στο ισόπαλο 2-2. Προηγήθηκε η Πάφος στο πρώτο μέρος με τον Μπεριγκό (πέναλτι), το... γύρισε η Ομόνοια με τον εκπληκτικό και πάλι Μποτεάκ (εκτέλεση φάουλ και πέναλτι) και ισοφάρισε στο τελικό 2-2 ο Πάντσεον.

Οι επιλογές του Τόσακ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Ρούτκο, δεξί μπακ ο Πανός, αριστερό μπακ ο Βαλεριάνος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αραγιούρι και Αντωνίου. Αμυντικά χαφ οι Πάντσεον και Βαλακάρι, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ανγκούλο, έξω δεξιά ο Μέρφι, έξω αριστερά ο Βα και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπεριγκό.

Οι επιλογές του Μπεργκ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Φαμπιάνο, δεξί μπακ ο Κούσουλος, αριστερό μπακ ο Κίκο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Λανγκ και Παναγιώτου. Αμυντικά χαφ οι Βενιζέλου και Χαραλάμπους, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μποτεάκ, έξω δεξιά ο Λοΐζου, έξω αριστερά ο Τζιωνής και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντούρις.

-3' Μόλις στο τρίτο λεπτό σκόραρε η Ομόνοια με τον Χαραλάμπους, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Ντούρις ελίχθηκε εντός περιοχής, ο Αραγιούρι έβαλε έδιωξε αλλά η μπάλα χτύπησε στον Ντούρις και στρώθηκε στον Χαραλάμπους που σκόραρε, αλλά ήταν εκτεθειμένος.

-7' Πιο... ορεξάτη η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά, έχει την κατοχή της μπάλας και δοκιμάζει να επιτεθεί κυρίως από δεξιά.

-12' Ωραία ατομική προσπάθεια του Λοΐζου, συνεχόμενες προσποιήσεις εντός περιοχής αλλά τον έκοψε με σωστή άμυνα ο Βαλεριάνος.

-13' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο! Ο Βα έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και... τσίμπησε την μπάλα προ του Φαμπιάνο, που τον ανέτρεψε. Δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου ο κήπερ της Ομόνοιας.

-14' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Μπεριγκό ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Φαμπιάνο, ο οποίος έπεσε στα αριστερά. 1-0 για την Πάφο! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-20' Σε εξαιρετική κατάσταση ο Βα. Όταν πάρει μπάλα και έχει χώρο μπροστά του, είναι ασταμάτητος. Μετά το κερδισμένο πέναλτι, κέρδισε φάουλ σε καλή θέση μετά από ανατροπή του Μποτεάκ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-22' Νέα επικίνδυνη στιγμή για την Πάφο. Ο Μπεριγκό έκανε την ατομική προσπάθεια από αριστερά και προσπάθησε να περάσει στον Μέρφι ο οποίος περίμενε στο δεύτερο δοκάρι, αλλά  έκοψε με σωτήρια επέμβαση ο Παναγιώτου.

-25' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-26' Επανέναρξη.

-27' Κίτρινη στον Μπεριγκό. Ο φορ της Πάφου έπεσε στο έδαφος λίγο έξω από την μεγαλη περιοχή και ο ρεφ Λούκας Σωτηρίου τον τιμώρησε για "βουτιά".

-31' Πάτησε... περιοχή μετά από ώρα για την Ομόνοια. Ο Μποτεάκ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Βενιζέλου έκανε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ήταν αρκετά άστοχος, η μπάλα δεν είχε καν πορεία προς την εστία.

-35' Αποκομμένος μπροστά ο Ντούρις, δεν έχει καταφέρει η Ομόνοια να τον... βάλει στο παιχνίδι. Αυτό ζητάει από τους ποδοσφαιριστές του να κάνουν ο Μπεργκ.

-39' Κόρνερ ο Κίκο από αριστερά, άστοχη η προβολή του Κούσουλου.

-40' Ο Μέρφι μπήκε απειλητικά στην περιοχή από δεξιά, βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Λανγκ ζητώντας πέναλτι αλλά ο Λούκας Σωτηρίου "έδειξε" κόρνερ.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Εκτέλεση φάουλ του Κίκο από αριστερά, ο Βενιζέλου έκανε ξανά την κεφαλιά αλλά ούτε τώρα κατάφερε να βρει... εστία.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Σέντρα του Κίκο, κοντρόλ και γυριστό του Ντούρις από καλή θέση, άστοχος ο Σλοβάκος.

-49' Κίτρινη στον Αντωνίου για δυνατό φάουλ στον Λοΐζου.

-51' Κίτρινη και στον Τζιωνή για καθυστερημένη προβολή στον Πανός.

-54' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για την Ομόνοια! Κάθετη του Χαραλάμπους, ο Μποτεάκ εντός περιοχής από δεξιά έκανε το σουτ αλλά ο Ρούτκο έδιωξε δύσκολα.

-55' Κερδίζει φάουλ... εκατοστά έξω από την μεγάλη περιοχή η Ομόνοια. Το κέρδισε ο Λοΐζου από τον Βαλεριάνο.

-56' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μποτεάκ! Το φάουλ ήταν από δεξιά, βόλευε εκτέλεσε με το αριστερό και ο Γάλλος δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη! Με εξαιρετική εκτέλεση πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος και νίκησε τον Ρούτκο για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-63' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρούτκο δεν έδιωξε σωστά. Η μπάλα έφτασε στον Λοΐζου που έκανε το σοτ, με την μπάλα να χτυπά στο χέρι του Βαλεριάνου. Πέναλτι και κίτρινη στον αμυντικό της Πάφου.

-64' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μποτεάκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Ρούτκο που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει. Ανατροπή σε 8 λεπτά για την Ομόνοια με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γάλλο! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-66' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Γκόμες και Σενέ μέσα - Μποτεάκ και Ντούρις έξω.

-69' Κίτρινη στον  Μέρφι για φάουλ στον Κίκο.

-72' Ευκαιρία για την Πάφο. Κατέβασμα και... εκτέλεση από τον Μπεριγκό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, εντυπωσιακή επέμβαση του Φαμπιάνο.

-73' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-74' Επανέναρξη.

-77' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου... χόρεψε τον Βαλεριάνο από δεξιά εντός περιοχής και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-79' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Πάντσεον! Η Πάφος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά με τον Πανός, παίζοντας με συρτή πάσα εντός περιοχής, αιφνιδιάζοντας την άμυνα της Ομόνοιας που πιάστηκε... στον ύπνο. Ο Πάντσεον κοντρόλαρε και έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Βενιζέλου και να καταλήγει στα δίκτυα. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-81' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Βαλακάρι έκανε την κίνηση από δεξιά προς τα μέσα, έστρωσε στο αριστερό του και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ. Η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα, αλλά έδιωξε με το κεφάλι ο Λανγκ.

-86' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μαυρίας αντί Λοΐζου.

-89' Αλλαγή και για την Πάφο. Ράκελς αντί Μέρφι.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κίτρινη στον Κίκο.

ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο, Αντωνίου, Βα, Μπεριγκό, Μέρφι (89'Ράκελς), Βαλεριάνος, Πανός, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο.

Στον πάγκο: Πέτρου, Χαριδήμου, Χαραλάμπου, Ρακελς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κίκο, Βενιζέλου, Χαραλάμπους, Μποτεάκ (66'Γκόμες), Λοΐζου (86'Μαυρίας), Τζιωνής, Ντούρις (66'Σενέ).

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Λούφτνερ, Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμες, Α. Σάββα, Σενέ, Ζευκής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπεριγκό, Αντωνίου, Βαλεριάνος / Τζιωνής, Κίκο.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος