Οθέλλος - Πάφος FC: Ξεκούραστη... τριάρα (Φώτος)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Πάφος επικράτησε σχετικά εύκολα του Οθέλλου το βράδυ της Παρασκευής (13/02), στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 25η αγωνιστική. Η Παφιακή ομάδα σκόραρε νωρίς στο πρώτο μέρος με τον Γκολντάρ και πέτυχε άλλα δύο στην επανάληψη με τους Ρους - Τάνκοβιτς. Σε ελάχιστες περιπτώσεις οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ίβουσιτς. Με τη νίκη της η Πάφος ανέβηκε στους 49 βαθμούς (3η θέση) ενώ ο Οθέλλος έμεινε στους 15 (11η θέση).

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Στο VITEX «Αμμόχωστος – Επιστροφή» για το kerkida.net ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή ο Σταύρος Παπαδημητρίου…

**Τιμωρημένος ο προπονητής της Πάφου Χουάν Κάρλος Καρσέδο. Χρέη πρώτου προπονητή, ο βοηθός του, Σεμπαστιάν Κορόνα.

Το ΦΙΛΜ αγώνα:

-Έναρξη.

G4T56GV

-4' Πρώτη τελική στο ματς, αδύναμο το πλασέ του Σούτο, σταθερά ο Ίβουσιτς.

-5' Πρώτη τελική και για την Πάφο, από μακριά δοκίμασε ο Ζάιρο, εύκολα ο Ταουντούλ.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά.

-14' Επικίνδυνο γύρισμα του Μελούσο από αριστερά εντός περιοχής, την τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Ανάνγκ.

-15' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Τουμάσι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Γκολντάρ νίκησε στον αέρα τον Σούτο και έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Ταουντούλ απέκρουσε εντυπωσιακά.

-19' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Γκολντάρ! Ο Τουμάσι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, στέλνοντας την μπάλα εκτός περιοχής προς τον Ντράγκομιρ που έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα έφτασε στον Ναμ που έστρωσε με το κεφάλι στον Γκολντάρ που σκόραρε από κοντά.

γ54

-Ελέγχεται το γκολ για πιθανό οφσάιντ στον σκόρερ...

-Μετράει κανονικά το γκολ, 1-0 για την Πάφο!

-21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο! Σούτο και Πιχ συνεργάστηκαν ωραία, ο Ναρντίνι έκανε το πλασέ από κοντά, έδιωξε δύσκολα ο Ίβουσιτς.

-23' Σέντρα ο Τουμάσι από δεξιά, ανάποδο ο Ζάιρο, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-24' Κίτρινη στον Σούτο για φάουλ στον Κβίντα.

-30' Κίτρινη ο Τουμάσι για φάουλ στον Κόπας.

-35' Ελέγχει τον ρυθμό η Πάφος, έχει την κατοχή και γυροφέρνει έξω απ' την περιοχή του Ταουντούλ.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Κ. Κυριάκου αντί Ανάνγκ.

-54' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τουμάσι από δεξιά σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ρους με ωραία κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ταουντούλ. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τους φιλοξενούμενους.

εςδφ

-56' Κοντά και σε τρίτο γκολ η Πάφος. Ο Ντράγκομιρ με τακουνάκι έστρωσε στον Ζάιρο που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-57' Κίτρινη ο Ντράγκομιρ.

-59' Νέα ευκαιρία για την Πάφο, ο Ντράγκομιρ στον Τουμάσι ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ, με τα πόδια έδιωξε ο Ταουντούλ.

-62' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Δημιουργός ο Ζάιρο από δεξιά, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα εντός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Τάνκοβιτς που πλάσαρε εύστοχα από κοντά για το 3-0!

-63' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Κατσιατής και Σανγκαρέ μέσα, Πιχ και Χριστοδούλου έξω.

-66' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Βαλακάρι και Ζάζα μέσα, Ντράγκομιρ και Τάνκοβιτς έξω.

-70' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Κορίνους και Ράμος μέσα, Μπραμπίγια και Ναρντίνι έξω.

-73' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Αμπντουσαλάμοφ και Μιχαήλ μέσα, Ζάιρο και Κβίντα έξω.

-75' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, τυπικής διαδικασίας το τελευταίο τέταρτο.

-77' Κίτρινη ο Βαλακάρι.

-81' Αλλαγή για την Πάφο. Κανέ αντί Γκολντάρ.

-84' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο, σε μαρκάρισμα του Κορίνους στον Βαλακάρι.

-Ελέγχεται απ' το VAR η φάση...

-Ο VARίστας Alessandro Dudic έστειλε τον ρεφ Αθανασίου για on field review...

-ΔΕΝ υπάρχει πέναλτι. Ο ρεφ αφού είδε την φάση απ' το μόνιτορ, άλλαξε την αρχική του απόφαση.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Ωραίο σουτ του Ζάζα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδιωξε ο Ταουντούλ

-Τέλος αγώνα.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (70'Ράμος), Χριστοδούλου (63'Σανγκαρέ), Σούτο, Μπραμπίγια (70'Κορίνους), Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ (46'Κ. Κυριάκου), Κόπας, Πιχ (63'Κατσιατής).

Στον πάγκο οι: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρη, Κυριάκου Κ, Ράμος, Σανγκαρέ, Κατσιατή, Καστάνης, Μιτσής, Ιωάννου, Κορίνους.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα (73'Μιχαήλ), Γκολντάρ (81'Κανέ), Ζάιρο (73'Αμπντουσαλάμοφ), Ρους, Τάνκοβιτς (66'Ζάζα), Ναμ, Τουμάσι, Ντράγκομιρ (66'Βαλακάρι), Πέπε.

Στον πάγκο οι: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Μπότσκαϊ ,Αμπτουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Ζάζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Νταλίνια.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούτο / Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Dudic Alessandro
AVAR: Κωμοδρόμος Ηράκλης