2ος Αγώνας Κυπέλλου Υπερπήδησης Εμποδίων

2ος Αγώνας Κυπέλλου Υπερπήδησης Εμποδίων 2019 της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ιππασίας

Το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Οκτωβρίου 2019 διεξήχθει ο 2ος Αγώνας Κυπέλλου Υπερπήδησης Εμποδίων 2019 της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ιππασίας. Ο διήμερος αγώνας πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ιππικού Ομίλου Κιτίου με τη συμμετοχή αθλητών του Ιππικού Ομίλου Cavalier, του Ιππικού Ομίλου Λαπάτσα, του Ιππικού Ομίλου Λευκωσία, του Ιππικού Ομίλου Cyprus Equestrian Society και του Ιππικού Ομίλου Λυθροδόντα.

Οι αθλητές έλαβαν μέρος στα αγωνίσματα  Ε3, Ε2 και Ε1 Ανάπτυξης και στις κατηγορίες Κυπέλλου Παίδων και Εφήβων Δ, Γ, Β, και Α.

Νικητές στις κατηγορίες Κυπέλλου αναδείχθηκαν οι πιο κάτω:

Στην κατηγορία Δ (0,95-1,00μ) την πρώτη θέση κατέλαβαν το Σάββατο το ζεύγος Aliya Abyanova και Spartacus του Ιππικό Ομίλου Λαπάτσα και την Κυριακή  η αθλήτρια του Ιππικού Ομίλου Cavalier, Arina Malykh με το άλογο Olivia Vant Zoggehof.

Στην κατηγορία Δ Παίδων (0,95-1,00μ) την πρώτη θέση κατέλαβαν το Σάββατο η Ελένη Πολυβίου και Saigon 32 και την Κυριακή το ζεύγος Γλυκερία Γαστριώτη και Musketar, και οι δύο του Ιππικού Ομίλου Λυθροδόντα.

Στην κατηγορία Γ (1,00-1,05μ) την πρώτη θέση κατέκτησε την πρώτη μέρα ο αθλητής του Ιππικού Ομίλου Λυθροδόντα  Παναγιώτης Τσακτίρης με το άλογο Zadee και τη δεύτερη μέρα η Rieke Oeltjen με το άλογο Albert Hf του Ιππικού Όμιλου Cavalier.

Στην κατηγορία Β (1,05-1,10μ) νικητές αναδείχθηκαν και τις δυο μέρες το ζεύγος Μαρία-Έλλεν Βαφεάδης και Nilda Rouge του Ιππικού Όμιλου Λυθροδόντα.

Στην κατηγορία Β Εφήβων (1,05-1,10μ) νικητές αναδείχθηκαν το Σάββατο το ζεύγος Μαργαρίτα Ιωάννου και Kazira του Ιππικού Όμιλου Λαπάτσα και την Κυριακή το ζεύγος Νικολαΐς Μαλλούππα και Econda Roos B του Ιππικού Ομίλου Λευκωσίας.

Στην κατηγορία Α (1,15-1,20μ) την πρώτη θέση κατέκτησε το Σάββατο η αθλήτρια Μαρία-Έλλεν Βαφεάδης και Nilda Rouge του Ιππικού Όμιλου Λυθροδόντα και τη Κυριακή  ο αθλητής Ivaylo Tsvetanov με το άλογο Lachita του Ιππικού Ομίλου Cyprus Equestrian Society.