Ακόμα … σπάζει δίσκους  ο Κύπρος Κυπριανού!

Με το απόλυτο 100/100 (!), ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κύπρος Κυπριανού κέρδισε τον πρωταθληματικό αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λευκωσίας», που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 24 και 25 Σεπτεμβρίου.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Ο αγώνας, τον οποίο διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας, έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, με αθλοθέτη την εταιρία Χρ. Καποδίστριας & Υιοί Λτδ.

Ο νικητής, ο οποίος ήταν μέλος της εθνικής ομάδας που κατέκτησε πρόσφατα το χρυσό μετάλλιο στους Παγκόσμιους Αγώνες Κόμπακ στη Νότιο Αφρική, έδειξε από την πρώτη πούλα ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, γεγονός που συνεχίστηκε μέχρι και τον τελευταίο δίσκο του αγώνα, όπου με το 100/100 ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ, «υποχρεώνοντας» συναθλητές και φιλάθλους να καταχειροκροτήσουν την επιτυχία του τόσο τη στιγμή της ολοκλήρωσης του αγώνα όσο και κατά τη διάρκεια της βράβευσης των νικητών.

Εξαιρετικό ήταν και το αποτέλεσμα των αθλητών Αντώνη Λοϊζίδη (ΣΚΟΛΕΥ) και Ανδρέα Ττίγκου (ΣΚΟΕΠΑ), οι οποίοι ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και στην πρώτη θέση της Δ’ κατηγορίας με 99/100 και οδηγήθηκαν σε αγώνα μπαράζ, τον οποίο κέρδισε ο Λοϊζίδης με 24/25 έναντι 23/25 του Ττίγκου. Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Γιώργος Κασενίδης της ΣΚΟΛΑΡ με 97/100, αποτέλεσμα που του χάρισε και την πρώτη θέση στην κατηγορία των σίνιορς, ενώ στην Γ’ κατηγορία νικητής ήταν ο συναθλητής του Ανδρέας Ευαγγελίδης με 96/100. Στους βετεράνους πρώτευσε ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ με 88/100, στους έφηβους ο Γιώργος Παναγή της ίδιας Οργάνωσης με 84/100, ενώ στην κατηγορία των γυναικών, η ελληνίδα πρωταθλήτρια Ευανθία Σούκου πέτυχε 90/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λευκωσίας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: