Ισόπαλο το σούπερ ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής (Αποτελέσματα)

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο σούπερ ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας Παρνασσός και Sabbianco Ανόρθωση που έμειναν στο ισόπαλο 28-28.

Οι δύο ομάδες που θα παλέψουν φέτος για τον τίτλο πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του αθλήματος που βρέθηκαν στο κλειστό του Παρνασσού με το ενδιαφέρον να κρατά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Sabbianco Ανόρθωση που κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε ωστόσο ο Παρνασσός βρήκε τον τρόπο να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι που μπήκαν παθιασμένοι στον αγώνα κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τον Παρνασσό και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 13-16. Στο 2ο μέρος ο Παρνασσός κατάφερε και ισορρόπησε και μπόρεσε στο φινάλε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας 28-28 με την Sabbianco Ανόρθωση να χάνει ευκαιρία με φάουλ σε νεκρό χρόνο για να πάρει τη νίκη.

Με 7 γκολ ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Nebojsa Vojinovic της Ανόρθωσης, στα 5 γκολ σταμάτησαν οι Τζούλιο Αργυρού, Μιχαήλ και Pavlovic ενώ από τον Παρνασσό εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Νικηφόρου και Μιχαηλίδης με 6 γκολ ενώ στα 5 έμεινε ο Γιώργος Παπακυπριανού.

Νίκες για Ευρωπαϊκό και Προοδευτικό

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας εύκολη νίκη πέτυχε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου απέναντι στον Α.Ο. Αραδίππου με 39-25 με τον Ανδρέα Ανδρέου να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του στο 2ο ημίχρονο αφού είχε προηγηθεί η ομάδα του στην ανάπαυλα με 21-10.

Δύσκολη επικράτηση για τον Προοδευτικό που δυσκολεύτηκε κόντρα στο Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς αλλά πανηγύρισε τελικά τη νίκη με το 27-23 (ημ. 13-12). Μεγάλο παιχνίδι από τον Παναγιώτη Χριστοδούλου που πέτυχε 8 γκολ και ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών ενώ στα 7 γκολ σταμάτησε ο Καρκαλάτος από πλευράς Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς.