Επιτυχιών συνέχεια στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σκοποβολής

Μετά την κατάκτηση της ολυμπιακής πρόκρισης από τον Δημήτρη Κωνσταντίνου στο σκητ και την ισοφάριση του πανευρωπαϊκού και του παγκοσμίου ρεκόρ, από την εθνική μας ομάδα στο σκητ εφήβων, οι νεαροί Σωτήρης Ανδρέου και Πέτρος Εγγλεζούδης εξασφάλισαν το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα στο σκητ εφήβων, όπου το χρυσό κατέκτησε με ένα δίσκο διαφορά ο Ρώσος Αλεξάντερ Ιβάνοφ ο οποίος ολοκλήρωσε τη διαδικασία με 54/60 έναντι 53/60 του Σωτήρη Ανδρέου, ενώ ο Πέτρος Εγγλεζούδης πέτυχε 43/50. Οι δυο νεαροί σκοπευτές μας πέρασαν στον τελικό με 121/125.

Έκτος ο Δ. Κωνσταντίνου
Ο διεθνής σκοπευτής μας Δημήτρης Κωνσταντίνου, μετά την εξασφάλιση της Ολυμπιακής πρόκρισης, πέρασε τέταρτος στον τελικό με 123/125, όμως ο ενθουσιασμός και η … μέθη της «κάρτας» επηρέασε τον πρωταθλητή μας και με 17/20 αποχώρησε πρώτος από τον τελικό, εξασφαλίζοτας την πολύ τιμητική έκτη θέση. Αντίθετα ο Ελλαδίτης Νίκος Μαυρομμάτης που εξασφάλισε τη δεύτερη πρόκριση για το Τόκυο, άντεξε στην πίεση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 45/50. Το χρυσό μετάλλιο μετά από αγώνα «ξαφνικού θανάτου» κατέκτησε ο Τσέχος Γιακούπ Τόμεσεκ και το αργυρό ο Ιταλός Ταμάρο Κασάντρο. Οι δυο αθλητές είχαν ισοβαθμήσει με 56/60.