"Αντίο" με το κεφάλι ψηλά η Ομόνοια

NARBONNE ARENA: ΝΑΡΒΟΝΝΕ VOLLEY – ΟΜΟΝΟΙΑ  3-2 (25-11, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)

Mε «ψηλά το κεφάλι» αποκλείστηκε η Ομόνοια από τη συνέχεια του CEV Challenge Cup. Παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ μετά το πρώτο σετ οι «πράσινοι» έχασαν στην Narbonne Arena από την Narbonne Volley με 2-3 σετ  σε 116’ και σε συνδυασμό με την ήττα με 0-3 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

H Oμόνοια αντιμετώπισε τους Γάλλους χωρίς τον Dimitry Leontyev όμως ο Αχιλλέας Πετρακκίδης που τον αντικατέστησε τα πήγε περίφημα.  Οι παίκτες του Σάββα Σάββα βρέθηκαν να χάνουν 0-2 σετ, αλλά ισοφάρισαν 2-2 και διεκδίκησαν μια τιμητική νίκη γοήτρου.

Κορυφαίος της Ομόνοιας ήταν με 30 πόντους ο Βραζιλιάνος ακραίος Evandro Souza, ενώ 21 πόντους είχε ο Νικόλας Ελευθερίου.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Πολύ άσχημο το πρώτο σετ για την ομάδα μας που αιφνιδιάστηκε, έμεινε πίσω στο σκορ και η Narbonne ολοένα αύξανε τη διαφορά 21-09  και κέρδισε 25-11 σε 20’ με την ομάδα μας να χάνει 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» έμειναν κοντά στο σκορ 10-08. Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν πολύ καλή και πίεσε τους Γάλλους 16-11 και 21-17. Στο τέλος όμως η Narbonne επικράτησε με 25-20 σε 24’. Η Narbonne Volley διαμόρφωσε το 2-0 και ουσιαστικά η πρόκριση τέλειωσε για την Ομόνοια.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του «τριφυλλιού» παρουσιάστηκε με φοβερές δυνάμεις και προηγήθηκε 17-21 επιδιώκοντας να μείνει στο παιχνίδι. Η ομάδα μας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα 21-23  και κέρδισε 21-25 σε 26’  μειώνοντας σε 1-2 και οι ελπίδες για μια διεθνή νίκη αναπτερώθηκαν.

Οι «τριφυλλοφόροι» ήθελαν να κερδίσουν και άλλο σετ και το τέταρτο ήταν ντέρμπι (06-06). Η Ομόνοια τα έδωσε όλα και προηγήθηκε 10-12 δείχνοντας την ποιότητά της και πόσο ήθελε το σετ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την πολύ καλή εμφάνιση και ξέφυγαν 17-21. Οι Γάλλοι όμως μείωσαν 22-23. Η Ομόνοια δεν έκανε χαρακίρι αφού νίκησε 23-25 σε 27’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Η ομάδα του Σ. Σάββα τα έδωσε όλα και στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 06-07. Oι Γάλλοι όμως προσπέρασαν 14-12 και κέρδισαν 15-12 με  την Ομόνοια να χάνει με 3-2 σετ με «ψηλά το κεφάλι».

ΝΑΡΒΟΝΝΕ VOLLEY (F. FALASCA): Basserau, Uriarte, Jouffroy, Verissimo, Bougouerra, Zerba –Λίμπερο: Durand, Duee – Aλλαγές: Domenech, Socie, Gabin, Faganas.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Α. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Soouza, Προδρόμου, Αλεξίου, Lescov – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές:  Σ. Πετρακκίδης.