Πρωτιά της Specialized στην πρώτη ημέρα του Cyprus Sunshine Epic

Με τα πεντάλ να παίρνουν μπρος ξεκίνησε η πρώτη ημέρα του τετραήμερου αγώνα Cyprus Sunshine Epic. Πρόκειται για τη συνέχεια των θρυλικών «Αυξεντείων» και του Cyprus Sunshine Cup. Πλέον οι αθλητές αγωνίζονται σε δυάδες (ομάδες) και στα αποτέλεσμα προσμετράει το άθροισμα των επιδόσεων των δύο αθλητών κάθε ομάδας. Τον αγώνα ξεκίνησαν 123 αθλητές και αθλήτριες από 23 χώρες.

Ικανοποιημένη πρέπει να αισθάνεται η ομάδα Specialized Racing, αφού κέρδισε την πρωτιά σε Άντρες και Γυναίκες, στην πρώτη διαδρομή του αγώνα, που ήταν ατομική χρονομέτρηση από τα Πυργά ως τον Κόρνο.
Με αφετηρία το Δημοτικό Σχολείο Πυργών και με τα παιδιά του σχολείου να τους ενθαρρύνουν ξεκίνησαν τη μάχη για την πρωτιά οι Ολυμπιονίκες και Παγκόσμιοι Πρωταθλητές που συμμετέχουν στο Cyprus Sunshine Epic. Η πρώτη μέρα του αγώνα περιλάμβανε ατομική χρονομέτρηση 19.5 χιλιομέτρων, με συνολική ανάβαση 470μ. Περνώντας μέσα από φανταστικές διαδρομές γεμάτες πεύκα και ανθισμένα τοπία, οι αθλητές τερμάτισαν στο Κοινοτικό Γήπεδο Κόρνου.

Την πρώτη θέση κέρδισαν στους Men Elite o Alan Hatherly από τη Νότιο Αφρική και ο Δανός Simon Andreassen, εκπροσωπώντας τη Specialized Racing με συνολικό χρόνο 1:24:35. Με συνολική διαφορά 24 δευτερολέπτων από τους πρώτους, τερμάτισαν στη δεύτερη θέση οι Ondrej Cink (Τσεχία) και Bartlomiej Wawak (Πολωνία) της Kross Racing Team. Τη τρίτη θέση στην ομαδική χρονομέτρηση πήραν οι David Nordemann από την Ολλανδία και Martins Blums από τη Λευκορωσία. Το Ιταλικό δίδυμο Lucas και Daniele Braidot τερμάτισε στην τέταρτη θέση με συνολικό χρόνο 1:25:24, ενώ δύο δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισαν οι Ελβετοί Matthias Stirnemann και Andri Frischknecht. Από κυπριακής πλευράς τον καλύτερο χρόνο πέτυχαν οι Αρχιμανδρίτης – Ματσάγκος της ELITE Cycling, που ήταν 25οι.

Στην κατηγορία των Women Elite, οι εκπρόσωποι της Specialized Racing πήραν και πάλι την πρωτιά. Annika Langvad (Δανία) και Haley Batter (ΗΠΑ) τερμάτισαν μπροστά από τις συναθλήτριές τους στα 1:37:13. Ένα λεπτό και 52 δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε το Νο2  της Παγκόσμιας Κατάταξης Kate Courtney, με το ταίρι της Erin Huck, αμφότερες από τις ΗΠΑ. H Καναδή Emily Batty με τη Βρετανίδα Evie Richards τερμάτισαν τρίτες με συνολικό χρόνο 1:40:04, ενώ λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου αργότερα τερμάτισαν οι Jitka Cabelicka από τη Τσεχία μαζί με την Tanja Zakelj από τη Σλοβενία.

Οι υπόλοιπες κατηγορίες

Όσον αφορά τις υπόλοιπες κατηγορίες, στη Junior Men, την πρωτιά στην ομαδική χρονομέτρηση κατέκτησε το δίδυμο Jakob Soderqvist και Hugo Porarth από τη Σουηδία, με τους Χρήστο Φιλοκύπρου και Αναστάσιο Κεσόγλου της ομάδας Άγιος Μνάσων να τερματίζουν πίσω τους. Στην κατηγορία Junior Women την πρώτη θέση κατέκτησαν η Ελένη Κουκουμά και Κάλια Λαζάρου για την Elite Cycling – Ομόνοια.

Anchu Kogl και Κυριάκος Λακκοτρύπης από την Faros Cycling Team κέρδισαν την πρώτη θέση στην κατηγορία Masters Men, με τους Ρώσους Dmitrii Kuprianov και Grigori Lalin να τους ακολουθούν. Στις μικτές ομάδες το προβάδισμα της πρώτης μέρας πήρε το Βρετανικό δίδυμο Nigel Gregory και Ros Jones.

Η συνέχεια στον Κόρνο

Στις 11 το πρωί της Παρασκευής (28/2) θα αρχίσει η μάχη της δεύτερης ημέρας του Cyprus Sunshine Epic, με αφετηρία την Κεντρική Πλατεία Κόρνου. Οι ποδηλάτες θα κληθούν να διανύσουν μία απόσταση 59.3χλμ με συνολική ανάβαση 1540μ. Αναμένονται πολύ μεγάλες μάχες στη δεύτερη ημέρα, αφού πρόκειται για έναν αγώνα point to point, στον οποίο θα θέλουν να καλύψουν έδαφος όσοι έμειναν πίσω την στο Stage 1 του αγώνα. Ο τερματισμός της δεύτερης ημέρας θα είναι στην Πλατεία Λυθροδόντα, ενώ οι απονομές τις πρώτης μέρες θα τελεστούν πριν από τον αγώνα στην Κεντρική Πλατεία Κόρνου.

To Cyprus Sunshine Epic διεξάγεται μεταξύ 27 Φεβρουαρίου και 1 Μαρτίου. Ο αγώνας είναι μία διοργάνωση της Activate Cyprus σε συνεργασία με την Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδηλασίας, Υπό την Αιγίδα του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού. Μεγάλος χορηγός είναι το Υφυπουργείο Τουρισμού, ενώ χορηγοί είναι η ΟΠΑΠ Κύπρου, η Skoda, η UNICARS και η SIXT.