Σημαντικό προβάδισμα του Παρνασσού

Σημαντικό προβάδισμα στο δεύτερο για το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας του απέκτησε το Σάββατο (15/2) η περσινή πρωταθλήτρια ομάδα του Παρνασσού Στροβόλου, επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της Sabbianco Ανόρθωσης με 25-24, σε αγώνα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ Ανδρών Α' κατηγορίας.

Η ομάδα του Στροβόλου είναι αήττητη φέτος μετά από 12 αγώνες και βρίσκεται στο +6 από τη νεοφώτιστη Sabbianco Ανόρθωσης, ενώ έκανε και το 2-0 στις νίκες στους μεταξύ τους αγώνες (το πρώτο παιχνίδι έληξε ισόπαλο).

Ο αγώνας ήταν πλούσιος σε συγκινήσεις και το σκορ εναλλασσόταν διαδοχικά, ανταμείβοντας τους εκατοντάδες θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό του Παρνασσού και τις χιλιάδες που το παρακολούθησαν μέσω της ζωντανής διαδικτυακής μετάδοσης του Alfasports.

Στο τέλος το ροζ φύλλο πήρε το συγκρότημα του Σάββα Ζωγράφου, ενώ το ημίχρονο ήταν ισόπαλο 11-11. γεγονός που καταδεικνύει και τη στενή διακύμανση του αποτελέσματος. Η Sabbianco Ανόρθωση παρατάχθηκε ενισχυμένη με τους Χόλο, Ντόσεν και Χαραλάμπους, όμως βρήκε απέναντι της μια εξίσου ποιοτική ομάδα, χάνοντας στον πόντο μια αναμέτρηση γκραν γκινιόλ. Πρώτοι σκόρερ από πλευράς νικητών ήταν οι Γιώργος Παπακυπριανού και Δημήτρης Στουμπής με 6 γκολ, ενώ παραγωγικότερο «βιολί» για τον σύλλογο της Αμμοχώστου αναδείχθηκε Νεμπόισα Βοζίνοβιτς με 7.

«Από τους καλύτερους αγώνες όλων των εποχών»
Ο τεχνικός του Παρνασσού Σάββας Ζωγράφος δήλωσε: «Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πλέον, όλες οι ομάδες παρουσιάζονται δυνατές. Η Ανόρθωση ενισχύθηκε σημαντικά και της αξίζουν συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Ένας από τους λόγους που επικρατήσαμε ήταν και η έδρα μας, στην οποία είμαστε αήττητοι από τις 18 Μαρτίου 2018, όταν ηττηθήκαμε τελευταία φορά από το Cyprus College. Η εμπειρία των παικτών μου έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επικράτηση μας. Ήμασταν πιο ικανοί και αποτελεσματικοί στο τέλος. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση του αθλήματος και τον κατατάσσω στους τρεις καλύτερους της δεκαετίας. Είναι αξιοπρόσεκτη η ύπαρξη τέτοιων παιχνιδιών, τα οποία κοσμούν το άθλημα. Θέλω να τονίσω ότι δεν κρίθηκε κάτι. Το πρωτάθλημα είναι κούρσα για τρεις καθώς υπολογίζουμε σοβαρά και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, ότι θα είναι εκεί μέχρι το τέλος».

«Δεν είχαμε καθαρό μυαλό»

Στον αντίποδα, ο προπονητής της Ανόρθωσης, Απόστολος Μιχαήλ δήλωσε: «Καταρχάς να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον Παρνασσό για τη νίκη. Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με πολύ καλές άμυνες και από τις δύο ομάδες. Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και η κάθε ομάδα είχε καλά διαστήματα. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στον ίδιο ρυθμό. Ο Παρνασσός κατάφερε να σκοράρει στην αρχή, όμως εμείς ισορροπήσαμε το παιχνίδι. Στα καθοριστικά σημεία του αγώνα δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε λόγω του ότι δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.  Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα δικά μας λάθη. Συγχαρητήρια ξανά στον Παρνασσό και βλέπουμε μπροστά. Εύχομαι τα επόμενα παιχνίδια να είμαστε καλύτεροι».

Στον άλλο αγώνα της τετράδας, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο επιβλήθηκε εκτός έδρας του Κέντρου Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς με 25-21.

Για τις θέσεις 5-6 ο Προοδευτικός Πάφου επικράτησε με 25-18 του Αθλητικού Ομίλου Αραδίππου στο γήπεδο «Αφροδίτη» και πήρε προβάδισμα 2-1 στις νίκες. Στην Α’ Κατηγορία θα μείνει η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις πέντε νίκες.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών

Με τους αγώνες της 10ης αγωνιστικής έπεσε η αυλαία της κανονικής περιόδου  στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, με τα αποτελέσματα να ανοίγουν τον δρόμο σε μια δεύτερη φάση γεμάτη σασπένς.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος που επιβλήθηκε στο γήπεδο «Αφροδίτη» του Προοδευτικού με 25-16, κάτι που του επέτρεψε να «πιάσει» την ομάδα του Α.Ο. Αραδίππου στην τρίτη θέση με 6 βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι, η ΕΝ. Αθηένου επικράτησε με 25-18 στο Λύκειο Αραδίππου τοπικού Αθλητικού Ομίλου και μείωσε τη διαφορά στις δύο νίκες από το πρωτοπόρο Α.Σ. Λατσιά.