ΣΚ.Ο Λευκωσίας και Άδωνης Μυλωνάς κέρδισαν  τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες τραπ!

ΣΚ.Ο Λευκωσίας και Άδωνης Μυλωνάς κέρδισαν   τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες τραπ!

Έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού στην μνήμη Περικλή Τάνου

ΣΚ.Ο Λευκωσίας και Άδωνης Μυλωνάς κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες τραπ!

-Στον νικητή απονεμήθηκε και η τιμητική πλακέτα της οικογένειας του τιμώμενου

-Η Δέσποινα Τσαγγαρίδου έκανε την έκπληξη κερδίζοντας το τραπ γυναικών

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Η ομάδα τραπ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής Άδωνης Μυλωνάς της ίδιας Οργάνωσης ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες , που έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού στη μνήμη του τέως πρωταθλητή του τραπ και αξιωματούχου της ΣΚΟΛΕΜ και της ΣΚΟΚ αείμνηστου Περικλή Τάνου. Τους αγώνες αθλοθέτησαν οι εταιρίες GARPOZIS CONSTRUCTION & DEVELOPMENTS και ILESO TRADING & INVESTMENT LTD.

Η μεγάλη έκπληξη στους αγώνες ήρθε από το τραπ γυναικών, όπου η νεαρή Δέσποινα Τσαγγαρίδου της ΣΚΟΛΕΥ κατέκτησε την πρώτη θέση, κερδίζοντας στον τελικό την πρωταθλήτρια του τραπ Γεωργία Κωνσταντινίδου, ενώ στους έφηβους νικητής ήταν ο νεαρός Ξένιος Χατζηδάκης, άλλος ένας αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ και στο παρατράπ πρώτευσε ο Νίκος Δημητρίου της ΣΚΟΑΜ με 86/125 και με καλύτερη τελευταία πούλα από τον Γιώργο Παπαηλία της ΣΚΟΛΑΡ που πέτυχε το ίδιο αποτέλεσμα.

Στην κατάταξη των ανδρών, όπου ο Άδωνης Μυλωνάς πέρασε στον τελικό με 118/125, κέρδισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, αφού χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» τον συναθλητή του στη ΣΚΟΛΕΥ Παύλο Κουτσόφτα, με τον οποίο είχε ισοβαθμήσει με 30/35. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Ανδρέας Μακρής της ΣΚΟΕΠΑ με 17/25, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Πέτρος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 10/15. Στον νικητή, πέρα από το έπαθλο των αθλοθετών, απονεμήθηκε και η τιμητική πλακέτα που αθλοθετεί κάθε χρόνο η οικογένεια Περικλή Τάνου.

Στο τραπ γυναικών, όπως προαναφέραμε νικήτρια ανεδείχθη η Δέσποινα Τσαγγαρίδου που στον τελικό κέρδισε τη Γεωργία Κωνσταντινίδου με 22/35 έναντι 20/35, ενώ τρίτη τερμάτισε η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 9/25. Στον τελικό των εφήβων, ο νεαρός Ξένιος Χατζηδάκης εξασφάλισε την πρώτη θέση με 23/35, έναντι 19/35 του Ηλία Αηλιώτη της ΣΚΟΕΠΑ, που πήρε τη δεύτερη θέση, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Βασιλείου της ΣΚΟΛΑΡ με 16/25.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων Τραπ, σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 346/375

(Αδ. Μυλωνάς, Π. Κουτσόφτας,Φρ. Ορθοδόξου)

2. Σκοπευτική Οργάνωση Επαρχίας Αμμοχώστου 346/375

(Α. Μακρής, Γ. Αηλιώτης, Α. Βασιλείου)

3. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού 338/375

(Ν. Κυριάκου, Χρ. Κωνσταντινίδης, Φ. Σαββίδης)