ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Κωνσταντίνου κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες (φώτος)

Close
ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Κωνσταντίνου κέρδισαν τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες (φώτος)

Η ομάδα σπόρτιγκ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες σπόρτιγκ, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Οι αγώνες, τους οποίους διοργάνωσε η Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού, έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο της συμπρωτεύουσας στο Αρμενοχώρι, την περασμένη Κυριακή 18 Οκτωβρίου. Με τη νικήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με συνολικό αποτέλεσμα 355/400, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, Ηλίας Ηλίας, Σάββας Πάτσαλος και Κύπρος Κυπριανού, ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα του ΣΚΟΠΑΦ με 348/400 και τρίτη η ομάδα της ΣΕΛ με 330/400. 

Στην ατομική κατάταξη, ο νικητής Αγαθοκλής Κωνσταντίνου, πήρε τη νίκη, αφού πρώτα κέρδισε σε αγώνα μπαράζ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, με τον οποίο βρέθηκαν ισόβαθμοι στον κανονικό αγώνα με 92/100. Στο μπαράζ ο νικητής πέτυχε 8/9, έναντι 7/9 του αθλητή της ΣΚΟΛΕΥ. Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ με 87/100, ενώ στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Ανδρέας Κλαγκίδης της ΣΚΟΚΕΡ με 88/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 89/100. 

Ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ ήταν ο νικητής στους έφηβους με 80/100, ενώ ο συναθλητής του Αλέξανδρος Δημητρίου πέτυχε 75/100. Στην κατηγορία των σίνιορς πρώτευσε ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ με 86/100 και στους βετεράνους ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ με 75/100, ενώ στη γυναικεία κατηγορία η Κωνσταντίνα Νικολάου πέτυχε 59/100, έναντι 39/100 της Γερμανίδας Ντέιρτρε Κόλαρτ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων Σπόρτιγκ σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας    355/400
2. Σκοπευτικός Όμιλος Πάφου    348/400
3. Σκοπευτική Ένωση Λεμεσού    330/400
4. Σκοπευτική Οργάνωση Λάρνακας    320/400
5. Σκοπευτική Οργάνωση Λεμεσού    316/400
6. Σκοπευτική Οργάνωση Κερύνειας    316/400

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Αγαθοκλής Κωσνταντίνου    ΣΚΟΠΑΦ    92/100 + 8/9
2. Κωνσταντίν. Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ    92/100 + 7/9
3. Ηλίας Ηλία            ΣΚΟΛΕΥ    90/100
4. Ντίνος Κωνσταντίνου    ΣΚΟΠΑΦ    89/100
5. Άγγελος Αβραάμ        ΣΚΟΛΕΜ    89/100
6. Ροδοσθέν. Ροδοσθένους    ΣΚΟΠΑΦ     89/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Μιχάλης Ανδρέου        ΣΚΟΛΑΡ    87/100
2. Πανίκος Τρακκούδης    ΣΚΟΛΕΥ    86/100
3. Φάνος Μιχαήλ        ΣΚΟΛΕΥ    86/100
4. Χρίστος Ιωάννου        ΣΕΛ        85/100
5. Πάμπος Χαραλάμπους     ΣΚΟΚΕΡ    84/100
6. Σωτήρης Πτίνης        ΣΚΟΚΕΡ    84/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Ανδρέας Κλαγγίδης        ΣΚΟΚΕΡ    88/100
2. Γρηγόρης Τούμπας        ΣΚΟΚΕΡ    85/100
3. Παντελής Παντελή        ΣΚΟΚΕΡ    85/100
4. Μιλτιάδης Καραολής    ΣΚΟΛΕΜ    84/100
5. Χαράλαμπος Κυριάκου    ΣΚΟΑΜ        83/100
6. Στάθης Πουζούκης        ΣΚΟΑΜ        83/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1. Πέτρος Ιωάννου        ΣΚΟΛΕΥ    89/100
2. Λεόντιος Λεοντίου        ΣΚΟΛΑΡ    89/100
3. Γιάννος Χριστοφή        ΣΚΟΛΕΜ    85/100

ΣΙΝΙΟΡΣ
1. Φάνος Μιχαήλ        ΣΚΟΛΕΥ    86/100
2. Μιλτιάδης Καραολής    ΣΚΟΛΕΜ    84/100
3. Κωστάκης Κωνσταντίνου    ΣΚΟΛΑΡ        80/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
1. Πέτρος Κυρίτσης        ΣΚΟΛΑΡ    75/100
2. Ανδρέας Κατζιανής        ΣΚΟΑΜ        69/100
3. Γιώργος Ευστατίου        ΣΕΛ        68/100