Κύπρου και Βασιλείου χάρισαν το πρώτο τρίποντο! (Φώτος)

Πρώτο παιχνίδι στην ιστορία της στην Β' κατηγορία για την Ομόνοια 29ης Μαΐου, πρώτο τρίποντο. Οι πράσινοι κέρδισαν στο "Μακάρειο" την Αγία Νάπα με 2-1 για την πρεμιέρα και μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Ονειρεμένο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σάκη Κύπρου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σιφνέο αλλά το γκολ του Απόλλωνα Βασιλείου στο 66' αποδείχθηκε... νικητήριο παρά την πίεση της Αγίας Νάπας στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα

-5' ΓΚΟΛ 1-0! Γύρισμα στην περιοχή, ο Κύπρου από τα αριστερά έπιασε το συρτό σουτ και άνοιξε το σκορ. Οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα. Ο διαιτητής έδειξε πως πέρασε την γραμμή.

-18’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Ο Αντωνίου αποχώρησε τραυματίας δίνοντας τη θέση του στον Ιερείδη

-20’ Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ… Ο Βασιλείου βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον τερματοφύλακα όμως ήταν πολύ πλάγια και το σουτ του κατέληξε έξω

-30’ ΣΧΟΛΙΟ… Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι η Ομόνοια και σκόραρε νωρίς με τον Σάκη Κύπρου. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση. Η Ομόνοια 29Μ έχει την πρωτοβουλία με ωραίους συνδιασμούς και είναι πολύ γρήγορη στο τρανζίσιον με τον Κύπρου να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι στιγμής.

-32’ Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ… Παράλληλο γύρισμα του Χ. Κουζάρη στον Απόλλωνα Βασιλείου που δεν πρόλαβε την μπάλα στην προβολή!

-40’ Κρατά εύκολα το προβάδισμα η Ομόνοια 29Μ ενώ ψάχνει και δεύτερο γκολ με επιθέσεις από τα άκρα

-44' Σουτ από τον Κύπρου από θέση πλάγια αριστερά, μπλοκάρει ο Γκομίς

-45+1 ΓΚΟΛ. Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Σιφνέος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δημοσθένους και πλάσαρε εύστοχα για την ισοφάριση. Κόντρα στη ροή του αγώνα το γκολ αφού η Αγία Νάπα δεν ήταν απειλητική

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το β' μέρος

-53’ Ευκαιρία για την Αγία Νάπα… Ο Σιφνέος έβγαλε ωραία πάσα στον Τσιαρά που έκανε το σουτ εντός περιοχής, σπουδαία απόκρουση από τον Δημοσθένους

-54’ Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ… Σουτ από τον Βασιλείου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ, λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι

8777777770

-60’ ΣΧΟΛΙΟ… Γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ που θα τους φέρει το προβάδισμα.

-66' ΓΚΟΛ, 2-1 οι γηπεδούχοι! Ο Σοφοκλέους μέσα στην περιοχή γύρισε στον Απόλλωνα Βασιλείου που αφού έκανε κίνηση φέρνοντας την μπάλα στο δεξί, από πλάγια δεξιά έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στα δίχτυα

-76’ Ευκαιρία για την Αγία Νάπα! Σουτ του Τζιώρτζιη από πλάγια αριστερά, απόκρούει ο Δημοσθένους σε κόρνερ.

-78’ Ανέβηκε η Αγία Νάπα μετά το γκολ που δέχθηκε και επισκέπτεται συχνά την περιοχή της Ομόνοιας 29Μ.

-82’ Αντέχει στην πίεση η Ομόνοια 29Μ, οι αμυντικοί της διώχνουν αποτελεσματικά τις μπαλιές που γίνονται προς την περιοχή

-86' Τεράστια ευκαιρία για την Αγία Νάπα! Σουτ του Ρομέρο από το ύψος της περιοχής, αποκρούει ο Δημοσθένους, δεύτερο σουτ στην επαναφορά από τον Τσιαρά, η μπάλα κοντράρει. Στη συνέχεια είχαμε και τρίτο σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω.

-90’ Λάθος επιστροφή προς τον τερματοφύλακα της Αγίας Νάπας, ο Κύπρου παρεμβαίνει στη φάση όμως η προβολή του καταλήγει λίγο έξω.

-Δραματικά τα τελευταία λεπτά. Η Αγία Νάπα πιέζει

-93' Διαμαρτύρονται για χέρι μέσα στην περιοχή οι της Αγίας Νάπας, ο ρεφ δείχνει "παίζεται".

-Τέλος, το τρίποντο στην ομάδα της Λευκωσίας

ΑΛΣ Ομόνοια 29Μ (Ν. Νικολάου): Δημοσθένους, Κονομής, Φροξυλιάς, Αντωνίου Α., Γαβριηλίδης, Κουζάρης Χ., Κύπρου, Σοφοκλέους, Μιχαήλ, Μήτας, Βασιλείου.

Στον πάγκο: Παύλου, Χρυσοστόμου, Μαυροφτής Π., Μιλτιάδους, Ιερείδης, Μαυροφτής Γ., Σάκκη, Κουζάρης Μ., Παπαθεοχάρους, Στουππής, Αρτεμίου, Παχίπης.

Αγία Νάπα (Α.Ιωακείμ): Γκομίς, Ιωάννου, Τζιώρτζιη, Μπατίστα, Σκχέιντ, Παπαδόπουλος, Αρίας, Τσιαράς, Νικολάου, Αντωνίου Ι.,  Σιφνέος.

Στον πάγκο: Νοβάκοβιτς, Χαμπάλη, Λάμπρου, Ρομέρο, Γκαρσία, Μελάς, Καρότσι, Παντελή, Φλουρής, Φαλκάο, Βούρος.